Jak udekorować mieszkanie w stylu boho bez rujnowania portfela?

Feeria barw, bogactwo ornamentów i wzorów, eklektyzm - to główne cechy stylu boho, nawiązującego do XIX-wiecznej bohemy. Boho wymyka się wszelkim konwenansom, nie sposób go ujednolicić, jednoznacznie opisać, zamknąć w sztywne ramy. Jest artystyczny, nieoczywisty i na wskroś indywidualny. To właśnie ta różnorodność, nieuchwytność, swobodna nonszalancja w żonglowaniu elementami różnych stylistyk i czerpanie z nich pojedynczych elementów przesądza o jego wyjątkowości. I sprawia, że zyskuje coraz większe grono miłośników, którzy pragną wyrazić siebie, aranżując swoje domowe wnętrza. Na co warto zwrócić uwagę podczas dobierania dekoracji wpisujących się w styl boho? I czy da się je zdobyć niskim kosztem?

Krótka historia boho

Korzenie stylu boho sięgają XIX wieku i związane są ze środowiskiem bohemy, zwanej też cyganerią. Łączyła ona środowisko artystyczne – pisarzy, malarzy, aktorów i muzyków, którzy wymykali się obowiązującym konwenansom i prowadzili wystawny, dość hulaszczy tryb życia, podróżując po różnych zakątkach świata. Ich twórcza swoboda przejawiała się w mieszaniu tradycyjnej estetyki europejskiej z motywami innych, często bardzo odległych kultur (orientalnych, arabskich, afrykańskich czy indiańskich). Stąd umiłowanie stylu boho do eklektyzmu.

Na przełomie lata 60. i 70. styl wzbogacił się o dodatkowe akcenty (motywy kwiatowe i roślinne, a także elementy indiańskie), czerpiąc natchnienie od spadkobierców cyganerii – hippisów, którzy równie mocno cenili wolność wyrażania siebie. W latach 90. wpłynęła na niego kultura kalifornijskich surferów, od których zaczerpnął motywy kojarzące się z plażowaniem, jak słomkowe plecionki, wzory w palmy, muszle czy bursztyny.

Dzięki wszystkim tym inspiracjom, boho stanowi nieprzewidywalną mieszankę, która świetnie odnajduje się w domowych aranżacjach.

Wnętrze w stylu boho

Wnętrza urządzone w stylu boho zaskakują niedbałym, ale wyważonym eklektyzmem. Stykają się tu formy, wzory i kolory, które pozornie nie powinny być ze sobą zestawiane. Ciężkie, zabytkowe meble łączone są tu z designerskimi dodatkami, egzotyczne, bajecznie kolorowe dekoracje rodem z Afryki czy Maroka występują obok stonowanych, delikatnych faktur, a folkowe, etniczne motywy swobodnie przeplatają się z działami sztuki i pop-artem.

Chociaż boho kroczy własnymi ścieżkami i stoi w opozycji do wszelkich zasad dotyczących aranżacji wnętrz, można wyłonić tu kilka powtarzających się motywów, które mogą stać się inspiracją i punktem wyjścia do wprowadzenia podobnej stylistyki we własnym domu.

Feeria barw, czyli kolory w stylu boho

To, że wnętrza boho są pełne kontrastów i (pozornych!) sprzeczności, widać szczególnie w kolorystyce pomieszczeń. W niektórych królują oryginalne tapety (pstrokate, niejednolite, z fantazyjnym, nierzadko kwiatowym deseniem) oraz intensywne kolory ścian, nawiązujące do orientalnej feerii barw. Nie brak tu głębokich odcieni czerwonego wina, intensywnych turkusów, nasyconej purpury czy czekoladowego brązu.

Inne wyglądają zupełnie inaczej – kolorystyka ścian utrzymana jest w oszczędnych, stonowanych tonach (klasyczna biel, beż, écru, przybrudzona zieleń, ciepłe brązy i żółcie, delikatne odcienie mięty i różu), a główną rolę odgrywają wyraziste, nierzadko ekstrawaganckie dodatki. Podłogi mogą tu być wyłożone naturalnym, ciepłym drewnem albo płytkami z ciekawym, orientalnym wzorem.

Wzory w boho

Boho to nie tylko bogactwo kolorów, ale też obfitość ornamentów i wzorów wywodzących się z różnych kultur. Znaleźć tu można m.in. marokańskie arabeski, azjatyckie symbole, indiańskie i afrykańskie zdobienia, a także ludowe hafty. Nie brak tu też różnorodnych motywów roślinnych i geometrycznych wzorów.

Aranżując mieszkanie w stylu boho warto przyjąć pewien klucz i zachować umiar w doborze kolorów, wzorów i dodatków, aby całość była spójna i podkreślała indywidualny charakter mieszkania, nie dając efektu kiczu.

Naturalne materiały w stylu boho

Boho duży nacisk kładzie na naturalność materiałów i surowców, z których wykonane są meble i dodatki. Aprobatę zyskują szlachetne gatunki drewna, jak mahoń, heban czy palisander, nawiązujące do szykownego stylu kolonialnego. Ciężkie, stateczne meble zestawia się z lżejszymi sprzętami, wykonanymi z wikliny, rattanu czy bambusa albo uzupełnia nowoczesnymi, designerskimi akcentami. Nie mniej ważne są surowce, z których wykonano dodatki. Pożądanymi materiałami są szczególnie:

 • len – z których wykonane są zasłony, poszewki, obrusy nadające wnętrzu organicznego wyrazu,
 • wełna – z której wykonane są np. klimy o etnicznych wzorach, stanowiące niebanalną dekorację ścian i podłóg,
 • bawełna – z której tworzy się plecionki i makramy, służące m.in. do dekoracji ścian,
 • delikatne, zwiewne jedwabie i szyfony, nawiązujące do estetyki indyjskiej i marokańskiej,
 • glina – z której wykonane są ozdoby ceramiczne – figurki, wazony, a także masywne donice,
 • futra i skóry nawiązujące do kultury afrykańskiej i indiańskiej.

Jak niedrogo udekorować mieszkanie w stylu bohoJak niedrogo udekorować mieszkanie w stylu boho primark

Dodatki do domu i akcesoria w stylu boho

Styl boho w dużej mierze opiera się na nieszablonowych ozdobach i dodatkach, które swobodnie łączą różne style i podkreślają artystyczny charakter wnętrza. Szczególne miejsce zajmują tu wielobarwne tekstylia w etniczne lub ludowe wzory – wygodne poduszki, ozdobione haftem, koralikami, marokańskimi frędzlami czy hiszpańskimi pomponami, grube, wzorzyste koce i pledy, patchworkowe narzuty, a także mięsiste dywany z geometrycznymi ornamentami.

W zależności od przyjętej koncepcji, na ścianach można powiesić różnego rodzaju makatki i makramy plecione z naturalnego sznurka, wełniane klimy, łapacze snów inspirowane kulturą Indian – z mnóstwem rzemyków, koralików i piór, indyjskie mandale, czy rodzinne fotografie, włożone w drewniane ramki. Dobrze wyglądają też obrazy z reprodukcjami dzieł sztuki, zestawione z autorskimi lub kinowymi plakatami.

Oryginalny charakter wnętrz boho podkreślą też naturalne dodatki:

 • wiklinowe i słomiane kosze na drobiazgi,
 • plecione osłonki na doniczki z kwiatami,
 • lniane i bawełniane zasłony,
 • pojemniki i misy wykonane z kokosa lub bambusa,
 • futrzane dywaniki,
 • małe, średnie i duże chodniki z juty,
 • muszle, bursztyny i rozgwiazdy.

Stylizację można uzupełnić o wyraziste, egzotyczne akcenty, np. o przedmioty przywiezione z wycieczek i dalekich podróży: ozdobne świece i kadzidełka, porcelanowe figurki, a także ręcznie robione wazy, półmiski i patery.

Jak niedrogo udekorować mieszkanie stylu bohoJak niedrogo udekorować mieszkanie stylu boho primark

Dodatki do domu w stylu boho - gdzie ich szukać?

Jeśli masz duszę poszukiwacza i lubisz odwiedzać targi staroci, z pewnością znajdziesz tam wiele unikatowych przedmiotów, które wpiszą się w estetykę stylu i podkreślą indywidualny charakter wnętrza.

Oryginalne akcesoria znajdziesz również w dobrych sieciówkach, np. w Primarku otwartym w sierpniu 2020 r. w warszawskiej Galerii Młociny. Uwielbiany na całym świecie sklep oferuje szeroką gamę niedrogich dodatków i tekstyliów, wpisujących się w konwencję stylu. Kupisz tu wszystko, co potrzebne ci do podkręcenia domowej aranżacji, nie narażając się na przesadne koszty.

Boho styl i rośliny

Styl boho to nie tylko ukłon w stronę naturalnych materiałów, ale też roślinności – szczególnie tej przywodzącej na myśl odległe zakątki świata. Doskonale sprawdzają się tu rozłożyste monstery, strzeliste palmy, egzotyczne figowce, strelicje i anturia, które można eksponować w masywnych, np. glinianych donicach. W mniejszych pomieszczeniach warto wykorzystać rośliny zwisające, umieszczając doniczki w oryginalnych makramach.

Styl boho dobrze podkreślają też drzewka bonsai, bambusy i drzewka owocowe, jak pomarańcza, limonka czy kumkwat. Jeśli masz trochę więcej miejsca i dużo światła, i naprawdę lubisz rośliny, rozważ koncepcję urban jungle.

Aranżując mieszkanie w stylu boho, przede wszystkim kieruj się własną wygodą i komfortem. Nie bój się zestawiać ze sobą intensywnych, mocnych barw, o ile dobrze czujesz się w takim otoczeniu. Jeśli nie do końca ci to odpowiada, realizuj koncepcję boho odpowiednim doborem dodatków. Zestawiaj ze sobą faktury i wzory, tworząc swoją własną, spójną, choć nieoczywistą przestrzeń. W końcu boho to „styl wolnych dusz”.