W Łodzi powstanie tematyczny skwer dla fanów Wiedźmina - takie plany były już w 2018

Istniejący w Łodzi "Skwer Wiedźmina" zostanie w końcu przebudowany, by nadać mu bardziej "wiedźmińskiego" charakteru. Pojawić się mają np. elementy małej architektury nawiązujące do uniwersum znanego z książek i gier. Do tej pory plac - poza tabliczką - nie wyróżniał się niczym szczególnym.

Dzięki wydanej w 2015 roku grze "Wiedźmin 3: Dziki Gon" świat poznał twórczość Andrzeja Sapkowskiego, na którego powieściach jest luźno oparta gra. Autor książki jest z pochodzenia łodzianinem, dlatego nie powinien dziwić fakt, że wspomniany skwer powstał właśnie w tym mieście. Lokalne władze zdecydowały się rozwinąć swój pomysł. 

Skwer Geralta z Rivii

Otwarty dwa lata temu skwer, choć położony w urokliwym miejscu, nie należy do najpiękniejszych, a niektórzy nawet żartują, że z tytułowym uniwersum łączy je tylko duża liczba miłośników mocnych alkoholi. Władze miasta planują zmienić ten obraz i jeszcze w tym roku, mają ruszyć warsztaty dla łodzian, których zadaniem będzie przedstawienie swoich propozycji, jak skwer mógłby wyglądać. 

- Wkrótce rozpoczną się prace przy projekcie Skweru Wiedźmina, do którego chcemy włączyć mieszkańców Łodzi. Do końca roku przeprowadzimy cykl warsztatów, podczas których łodzianie będą mogli przedstawiać swoje sugestie i propozycje, jak skwer miałby wyglądać. Będziemy z nimi konsultowali wypracowane rozwiązania projektowe, tak by ta przestrzeń jak najlepiej służyła mieszkańcom – mówi Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich.

>>> Poszukujesz mebli do salonu, kuchni, sypialni? Abra Meble <<<

Po remoncie skwer ma nawiązywać małą architekturą do uniwersum wiedźmina, choć nie wiadomo jeszcze, w jaki dokładnie sposób. Za wstępny projekt przebudowy odpowiada firma BBC Best Building Consultants.

Aranżacja na wiedźmina

Jak donosi serwis o grach Polygamia.pl, według udostępnionej dokumentacji technicznej na skwerze mają pojawić się instalacje artystyczne do zabaw nawiązujące stylistycznie do świata wiedźmina. Wszystkie urządzenia, takie jak stojaki rowerowe, ławki czy kosze na śmieci swoim wyglądem mają kojarzyć się z uniwersum słynnego Geralta.

Wstępna wizualizacja skweruWstępna wizualizacja skweru materiały prasowe

- Projektując skwer, nie tylko będziemy chcieli zachować już istniejącą zieleń, ale również dodać nową. To miejsce ma nawiązywać do postaci Wiedźmina i całej sagi. Dlatego planujemy, że powstanie szereg instalacji służących zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Skwer stanie się przyjazną przestrzenią publiczną o charakterze parkowym, z łatwiejszym niż dotąd dostępem. Będzie to teren równy, bez krawężników, z dużą ilością miejsc do siedzenia i wypoczywania. Teren będzie łatwo dostępny dla osób z niepełnosprawnością- wyjaśnia Karol Grodzki, projektant z firmy BBC Best Building Consultants Sp. z o.o. 

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni od krachu z 2009 roku?

Co ciekawe, plany, by skwer nie tylko z nazwy, ale również wizualnie nawiązywał do twórczości Andrzeja Sapkowskiego, były od samego początku. - Chcemy do tego miejsca przyciągnąć jeszcze więcej osób. Przed nami ważna i interesująca inwestycja. Skwer Wiedźmina zmieni się nie do poznania. Będzie wciąż zielony, pojawią się nowe nasadzenia, chodniki, trzy kioski. W jednym znajdzie się kawiarnia, kolejny będzie dedykowany literaturze. Zmieni się również stylistyka tego miejsca. Ławki, mała architektura, kioski, plac zabaw będą nawiązywać do tematyki fantasy i twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Myślę, że o tym miejscu będzie głośno w całej Polsce – mówił o skwerze w 2018 roku wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.