Wielka płyta tańsza? To nie kwestia wykonania, tylko mniejsza liczba budowlańców

Deweloperzy, którzy korzystają z technologii prefabrykowanej, oddają budynki szybciej i coraz częściej oferują niższą cenę mieszkań w porównaniu do inwestycji budowanych tradycyjnie. Z czego to wynika?

Technologia prefabrykowana kojarzy się większości Polaków z dekadą gierkowską i epoką budownictwa wielkopłytowego. Technologie te jednak dzieli 40 lat różnicy. I to w budownictwie niemal epoka. 

Niższy koszt budowy

Wśród najważniejszych parametrów, które wymieniają klienci mieszkań z rynku pierwotnego, są lokalizacja oraz cena. Ten pierwszy to kwestia banku ziemi, jaki posiada deweloper, natomiast drugi parametr można obniżyć, np. przez skorzystanie z technologii prefabrykowanej. 

Nie chodzi jednak o fakt, że materiały budowlane w takim przypadku odbiegają jakością np. od budowy z bloczka. Do wykonania tego typu konstrukcji po prostu potrzeba mniej pracowników. - Dla budynku z prefabrykatów 20 pracowników to maksymalna potrzebna do pracy liczba osób. Oczywiście to są osoby odpowiednio przeszkolone - wyjaśnia Małgorzata Jabłońska. 

>>> Meble do wykończenia wnętrz? Najlepsz znajdziesz na Abra Meble <<< 

- Przeważnie dziennie jesteśmy w stanie obsłużyć od czterech do pięciu dostaw na budowę i postawić jedną kondygnację w ścianach w ciągu ok. 1,5 dnia roboczego z udziałem 7 pracowników. I jest to wystarczająca liczba osób do montażu ścian prefabrykowanych - dodaje Michał Wiśniewski.

Wbrew pozorom pensje na budowie nie należą do najniższych i mają spory udział w ostatecznej cenie mieszkania oferowanego przez dewelopera. Według raportu płacowego firmy Sedlak & Sedlak w 2018 roku mediana płacy w budownictwie wynosiła 4684 zł brutto, ale już rok później 5000 zł. Czy to dużo? Wynagrodzenia pracowników firm budowlanych w IV kwartale 2019 roku stanowiły 7 procent pełnej struktury kosztów operacyjnych firm budowlanych od 9 do 49 osób - podało NBP na podstawie danych GUS.  

Krótszy czas oczekiwania

W przypadku technologii prefabrykowanej budowa konstrukcji zajmuje dużo mniej czasu, niż w porównaniu z tradycyjnymi budowami. W przypadku tych drugich czas oczekiwania może wynieść nawet trzy lata. Natomiast budynek prefabrykowany można wykonać w krócej niż rok. 

- Dzięki prefabrykacji uzyskujemy bardzo szybki okres produkcji budynku. I nasi klienci czekają około 8-9 miesięcy na swoje mieszkanie. Tyle czasu upływa od momentu, kiedy podpisują umowę rezerwacyjną, deweloperską na zakup mieszkania, do odbioru kluczy - tłumaczy Małgorzata Jabłońska z North Star Development w kontekście budowy bloków z elementów prefabrykowanych w Rumi koło Gdańska.

Zobacz wideo Koronawirus a wynajem nieruchomości. Spadek cen nie jest jeszcze widoczny

W podobnym tonie o budownictwie prefabrykowanym wypowiada się Michał Wiśniewski, Kierownik Kontraktu w inwestycji Formeli 17. - Przede wszystkim jest to dużo szybsza technologia, to jest jej główny atut. Z zakładu produkującego prefabrykatu przyjeżdżają na budowę gotowe elementy, które są wstawiane w konstrukcję - wyjaśnia.