Ogromny sukces Trójmiasta. Gdańska inwestycja z "Nieruchomościowym Oscarem"

Projekt i wykonanie zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku został nagrodzony "Nieruchomościowym Oscarem". To najważniejsza nagroda w branży nieruchomości. Wyniki ogłoszono na gali w Paryżu. To wielki sukces dewelopera i ukoronowanie wysiłków miasta.

Wyspa Spichrzów jest oczkiem w głowie władz Gdańska, ponieważ jest to centralna wyspa metropolii o dużym znaczeniu turystycznym i inwestycyjnym. Nazwa wzięła się stąd, że praktycznie od XIV wieku w tym miejscu znajdowały się miejskiej spichlerze. 

Nieruchomościowy Oscar

Niemal każda branża posiada swoje "Oscary", w muzyce rozrywkowej to nagroda Grammy, w architekturze nagroda Pritzkera, a w nieruchomościach jest to nagroda przyznawana na Międzynarodowych Targach Nieruchomości Profesjonalnych.

Same targi rokrocznie odbywają się w Cannes i odwiedza je ponad 26 000 przedstawicieli branży z ok. 100 krajów Europy, Azji, Bliskiego Wschodu, Ameryki i Afryki. Nagrodę, polska realizacja otrzymała na imprezie współistniejącej, czyli na Paris Real Estate Week 2020 w Paryżu. 

- Zabudowa Wyspy Spichrzów otrzymała prestiżową nagrodę MIPIM Awards 2020, zwaną „Oscarem nieruchomości”. Projekt Granarii został nagrodzony w kategorii Best Urban Project. Serdeczne gratulacje dla inwestorów oraz wielu urzędników, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu! - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

>>> Szukasz materiałów budowlanych? Sprawdź Merkury Market <<<

Nagroda MIPIM Awards jest przyznawana w 12 kategoriach. Wśród nich można wyróżnić Najlepszy Projekt Futurystyczny, Najlepszy Budynek Rezydencjonalny czy Najlepszy Projekt Miejski, właśnie w tej kategorii inwestycja z Gdańska otrzymała nagrodę. 

W tej kategorii są wyróżnione inwestycje, które honorują każdy rodzaj projektu miejskiego. Mogą to być rewitalizacje, trwałe lub tymczasowe wpływające na rozwój miasta. 

Inwestycje na Wyspie Spichrzów

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów odbywa się w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego we współpracy z miastem Gdańsk. Za zrealizowanie projektu odpowiada Granaria Development Gdańsk.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

W czasie wojny cała historyczna zabudowa wyspy została zniszczona w czasie walk. Praktycznie od tego czasu do początku pierwszej dekady XXI wieku, w północnej części wyspy stały jedynie niezagospodarowane ruiny i pozostałości bardzo gęstej i zwartej, przedwojennej zabudowy.  

Zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów (wrzesień 2018)Zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów (wrzesień 2018) wikipedia / Tomasz Sienicki

- Jest to dzień historyczny. Wspólnie z partnerami z Belgii i Polski, czyli Immobel & Multibud, zbudowaliśmy partnerstwo publiczno-prywatne i właśnie przechodzimy do tworzenia kolejnego etapu. Zaangażowanie inwestorów na Wyspie Spichrzów to dowód sukcesu naszego miasta. Jak przed wiekami, Wyspa będzie znów miejscem wyjątkowym - mówił w 2017 roku, gdy nastąpiło uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego ówczesny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.