Jest ich kilka w całej Polsce. Jeden z tajemniczych budynków wystawiony na sprzedaż

W całej Polsce znajduje się kilka takich konstrukcji, które trochę przypominają bloki z wielkiej płyty, a trochę wieże. Jeden z nich właśnie został wystawiony na sprzedaż. Do czego służą? Rozwiązanie zagadki jest proste: to telewizyjne wieże.

Podobne budynki znajdują się w okolicach Mławy, Połczyna-Zdroju, bądź w Starogardzie Gdańskim. Wszystkie służą do tego samego - nadawania telewizji naziemnej. 

Budynek na sprzedaż

Oferowana potencjalnym nabywcom wieża należy zaś do większego kompleksu budynków wystawionych na sprzedaż przez Orange. Całość znajduje się w Siemianowicach Śląskich i kosztuje ponad 4,7 mln złotych. Nabywca poza wieżą o powierzchni 863 metrów kwadratowych zostanie właścicielem budynku biurowego, magazynowego, garażu oraz miejsc postojowych dla samochodów osobowych. 

Wieża nadal pełni swoją podstawową funkcję i przyszły nabywca, kupując całą nieruchomość, musi liczyć się z okresową umową dzierżawy. To oczywiście, niejedyna tego typu konstrukcja w kraju. Najwyższą wieżą telewizyjną w Polsce jest Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż w Nowej Słupi na Łysej Górze. Mierzy ona 157 m, a wybudowana została w 1966 roku. 

Wieża telewizyjna

Budynek w Siemianowicach Śląskich został wybudowany w 1957 roku i liczy 15 kondygnacji. Jego infrastruktura należy do ogólnopolskiego systemu nadawczego rozwijanego od lat 50. Współtworzy je 18 konstrukcji wysokościowych, na których są osadzone nadajniki. 

Powyżej siostrzana wieża znajdująca się w Mławie

- Sprzedaż budynku jest elementem realizowanej przez Orange Polska strategii optymalizacji zasobów nieruchomościowych. Pozyskane w ten sposób środki firma inwestuje w rozwój usług telekomunikacyjnych - podaje biuro prasowe Orange cytowane przez serwis businessinsider.com.pl.

Źródło: Orange