Dom z Rodziny Addamsów istnieje naprawdę, ale wygląda inaczej, niżbyśmy sobie wyobrażali

Rodzina Addamsów jest bohaterem trylogii filmów, serii komiksów oraz popularnego (głównie w krajach anglojęzycznych) serialu za lat 60. Właśnie pojawiający się w serialu dom stał się inspiracją dla późniejszych odsłon rezydencji Addamsów. Budynek istnieje do dzisiaj, ale jego wygląd może zaskoczyć.

Lubiani Addamsowie to fikcyjna rodzina zamieszkująca ogromny dwór zlokalizowany gdzieś na bagnach. Ich losy są parodią popularnych wówczas horrorów. Zdecydowana większość scen rozgrywa się we wnętrzu ogromnego domu, który istnieje naprawdę. 

Dzieło rysownika

Nie każdy wie, że rodzina Addamsów miała w swój początek na łamach czasopisma "New Yorker". Słynną familię do życia powołał karykaturzysta Charles Addams. Komiks był na tyle popularny, że na jego podstawie w latach 60. nakręcono dwa sezony dobrze przyjętego serialu komediowego. To właśnie budynek ukazany w czołówce tego serialu przez fanów jest uznawany za kanoniczny.

Serialowy dom Rodzinny AddamsówSerialowy dom Rodzinny Addamsów materiały prasowe / MGM Television

Od tamtego momentu Rodzina Addamsów doczekała się łącznie czterech filmów (w tym jeden animowany), kilku bajek, musicalu, licznych komiksów i gier komputerowych. W Polsce najbardziej znane są dwa pierwsze filmy z trylogii nakręcone przez Barry'ego Sonnenfelda. We wszystkich częściach pojawiła się willa, ale była jedynie wybudowaną na potrzeby obrazu scenografią (za co otrzymała nominację do nagrody BAFTA). Wybudowanie samej scenografii na potrzeby filmu kosztowało 100 tys. dolarów. 

Ten dom istnieje

Zdjęcia wnętrz kręcono w Australii, ale ikoniczny dwór, który widać podczas sekwencji otwierającej, znajduje się do dzisiaj w Los Angeles. Budynek jest przy ulicy 21 Chester Place i każdy, gdy porówna zdjęcia budynku z serialowym kadrem, zauważy spore różnice. 

>>> Szukasz mebli do stylizacji wnętrz? Poszukaj na Abra Meble <<<

Prawdziwy dom Rodziny AddamsówPrawdziwy dom Rodziny Addamsów Los Angeles Herald Examiner Photo Collection / tessa.lapl.org

Oryginałowi brakuje poddasza z czterema lukarnami oraz charakterystycznej wieży, niemalże znaku rozpoznawczego domu Addamsów. Tak naprawdę wieży i lukarn nigdy tam nie było. Elementy te dodano w postprodukcji, aby nadać serialowemu budynkowi charakteru. Dom stoi na terenie kampusu uczelni i trudno dostrzec jego sylwetę z ulicy. 

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni od krachu z 2009 roku?

Znaczenie w popkulturze

Rodzina Addamsów nadal cieszy się ogromną sympatią fanów na całym świecie. Słynna rezydencja do dzisiaj jest uwieczniania przez artystów, którzy przygotowują obrazy, stylizowane rzuty wnętrza, ciasta bądź modele.

Serialowy dom miał około 26 pomieszczeń rozmieszczonych na trzech poziomach, a także lochy. W budynku było dużo tajnych przejść, zapadni i pułapek oraz był pięciokrotnie przeklęty.