To nie Norwegia, to Jastrzębia Góra. Tak się robi domki letniskowe

Kiedyś Polska była pełna ośrodków wypoczynkowych nadzorowanych przez lokalne PTTK-i. Większość z nich od lat jest pusta i w opłakanym stanie, ale najnowsza realizacja studia Archmondo pokazuje, że nadal można tworzyć tego typu obiekty. Są piękne i nowoczesne.

Domki letniskowe to z założenia architektura prosta, ale i funkcjonalna. Najczęściej, są to budynki oznaczone jako rekreacyjne, niecałoroczne. Ich architektura najczęściej nie ma większego znaczenia, ale twórcy najnowszej realizacji sięgnęli do najlepszych wzorców, by uatrakcyjnić obiekt. 

Domki letniskowe...

Według projektu studia Archmondo powstało łącznie sześć niewielkich domków letniskowych w Jastrzębiej Górze, nad polskim morzem. Siedlisko nazwane Modern Houses 7 znajduje się 300 metrów od morza, a budynki dzięki swojej niewielkiej powierzchni i minimalistycznemu wykończeniu nie dominują wśród okolicznej zabudowy. Elegancko wpisują się w istniejącą już w tym miejscu urbanistyczną tkankę. 

Każdy z budynków ma ok. 50 metrów kwadratowych powierzchni. Domki ulokowane są bardzo blisko siebie, ale dzięki zwróceniu do siebie ślepymi ścianami (czyli ścianami bez okien i drzwi) nie czuć ciasnoty na terenie kompleksu. Zadbano również o zieleń wokół oraz w przestrzeni centralnej pomiędzy budynkami. 

...po nowemu

Każdy z domków posiada aneks kuchenny wyposażony w szafki kuchenne, łazienkę oraz dwa pokoje. Całość jest gotowa do przyjęcia letników. Konstrukcyjnie i układem, wszystkie domki są bardzo do siebie zbliżone. Architekci jednak postanowili zróżnicować je poprzez wykonanie różnych elewacji. Część z nich obłożono deskami, inne pozostały jedynie otynkowane.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?
 

Wspólna półotwarta przestrzeń, zastosowane naturalne materiały i kolorystyka nadają miejscu spójnego charakteru. W architekturze obiektów widać zapożyczenia z norweskich domków znajdujących się przy wybrzeżu. To nawiązanie do wspólnych korzeni nadbałtyckich osadników. 

Źródło: archmondo.pl