Konieczny na ustach architektonicznego świata. Jego projekt walczy o międzynarodową nagrodę

Dom Kwadrantowy zaprojektowany przez Roberta Koniecznego powalczy o miano najlepszego "miejskiego domu" na świecie w rankingu przygotowanym przez słynny serwis Dezeen. To jedyny zakwalifikowany polski projekt w konkursie.

Działający od 2006 roku blog serwis Dezeen jest uznawany za jeden z najbardziej opiniotwórczych serwisów o architekturze i designie na świecie. Serwis od lat organizuje rankingi, w których można otrzymać nagrodę Dezeen Awards, otwierającą projektantom drzwi do świata wielkiej architektury. 

Zobacz wideo Jak mocno koronawirus uderzy w rynek nieruchomości?

Dezeen Awards

W tym roku twórcy konkursu ogłosili dwanaście kategorii oraz 302 zakwalifikowane projekty. W tym tylko jeden z Polski. Wśród wyróżnionych realizacji z całego świata pojawił się Dom Kwadrantowy projektu Roberta Koniecznego ze studia KWK Promes. Projekt jest jednym z dwudziestu zakwalifikowanych prac w kategorii "dom miejski". 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Co wyróżnia wspomnianą realizację spośród wielu innych? Budynek zaprojektowany przez Koniecznego ma ruchomy taras, który wedle życzenia odkręca się w stronę słońca bądź zapewnia cień. Inwestor zażyczył sobie by jego dom "podążał za słońcem". Architekt zaprojektował więc ruchomy taras, który zmienia swoje położenie o 90 stopni. Swoim działaniem przypomina nieco kwadrant używany przez astronomów do ustalania pozycji gwiazd - stąd jego zaskakująca nazwa. 

 

Robert Konieczny

W przypadku wygranej nie byłaby to pierwsza międzynarodowa nagroda architekta. Robert Konieczny jest bowiem obecnie najbardziej utytułowanym i rozpoznawalnym polskim architektem. Do tej pory był kilkukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Fundacji Miesa van der Rohe.

 

Rok temu jego projekt "Domu Po Drodze" dostał nagrodę German Design Award 2019, a w 2016 roku Konieczny jako pierwszy Polak w historii zdobył nagrodę za Najlepszy Budynek Świata podczas World Architecture Festival za Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.