Ceny mieszkań znowu zaczęły rosnąć. Gdzie są wyrokowane przez klientów spadki?

Gdy ogłoszono lockdown na przełomie marca i kwietnia, wielu ekspertów wieszczyło ogromne spadki cen mieszkań. Te na parę tygodni stanęły w miejscu, by teraz zacząć z powrotem rosnąć.

Cenom mieszkań postanowili się przyjrzeć analitycy serwisu money.pl i Rynek Pierwotny. Z ich wspólnego dzieła można wysnuć wniosek, że te w ostatnim czasie ponownie zaczęły rosnąć. 

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?
Ceny mieszkań rosną

Nie ma dobrych wiadomości dla osób, które liczyły na dużo tańsze mieszkania. Według danych opracowanych przez portal money.pl i Rynek Pierwotny ceny wzrosły w pięciu z sześciu analizowanych miast. Mało tego. Wzrosty wyniosły nawet 3 procent w skali miesiąca. 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Podwyżki cen dotyczyły Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Jedynie w Gdańsku widać wyraźne spadki. Tam kupujący średnio zapłacą 3 proc. mniej. - Lipiec przyniósł spore zaskoczenie. Sygnał korekcyjny sprzed miesiąca został właśnie zanegowany. Na dwóch głównych rynkach nieruchomości kraju - w Warszawie i Krakowie - doszło do silnego wybicia stawek nowych mieszkań o blisko 3 proc. W skali jednego miesiąca taką zwyżkę należy zakwalifikować jako istotną - analizuje sytuację Jarosław Jędrzyński z serwisu Rynek Pierwotny.

Czemu jest drożej?

Skąd się biorą tak wysokie ceny w sytuacji, gdy nad gospodarką wisi widmo recesji? Według cytowanych ekspertów powodem wzrostów jest duża liczba oddanych w ostatnim czasie mieszkań z sektora premium. Deweloperzy liczą, że ten segment nie podda się spadkom, a nabywcy się znajdą. 

Podobnego zdania są autorzy raportu "Rynek mieszkaniowy w Polsce. Drugi kwartał 2020" opracowanego przez JLL. - Ogólna reguła w kryzysie każe wierzyć przede wszystkim w popyt ze strony najbardziej zamożnych klientów, posiadających duże oszczędności i nierezygnujących z transakcji w obawie przed pogorszeniem sytuacji gospodarczej. Na popularności wręcz zyskują inwestycje w aktywa zabezpieczające utratę wartości kapitału, a za takie można uznać nieruchomości luksusowe - czytamy we wnioskach z raportu JLL.