Dobrze poukładana i ładna szafa

Niezależnie czy będzie to szafa gotowa czy na wymiar powinniśmy przemyśleć, co chcemy w niej przechowywać i w jakich ilościach, bo ma to wpływ na organizację jej wnętrza. A to co na zewnątrz szafy, czyli rodzaj drzwi i sposób ich wykończenia musi współgrać z aranżacją pomieszczenia, w którym będzie się znajdowała.

Na facebooku Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajdziemy informację, że szafa jako samodzielny mebel była wytwarzana głównie od XVI wieku, a wywodzi się ze skrzyni stawianej pionowo. Szafę w średniowieczu określano mianem „armaria” (łac. armarium – szafa, archiwum), stąd jej staropolska nazwa „almaria”. Używane dziś określenie szafa, z niemieckiego „schrank”, przyjęło się dopiero w XVIII wieku. Pierwsze szafy powstawały w kościołach, zwykle jako mebel zakrystyjny służący do przechowywania szat kościelnych, przyborów mszalnych i ozdób ołtarza.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?
Jakie pomieszczenie taka szafa

Aby szafa była funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, ustawiając ją w danym pomieszczeniu. Do wyboru mamy szafy gotowe oraz na wymiar.

  • Przedpokój. Standardowa szafa ma głębokość 60 cm. Jeśli jednak mamy wystarczająco miejsca, a planujemy w niej przechowywać zimowe płaszcze i kurtki, lepszy będzie głębszy model, np. 90 cm. Z kolei w bardzo wąskich korytarzach sprawdzą się płytkie szafy mające 40-50 cm głębokości.
    Jeśli chcemy zwiększyć pojemność szafy, możemy ją kupić w wersji z nadstawką. Ta dodatkowa przestrzeń umożliwia przechowywanie garderoby i rzeczy, po które rzadziej sięgamy.
    W szafie do przedpokoju, oprócz drążka na ubrania i klasycznych półek, przydadzą się specjalne półki na buty.
  • Sypialnia. W szafie w sypialni przechowujemy przede wszystkim ubrania domowników, którzy zajmują to pomieszczenie, które zajmują to pomieszczenie, ale też pościel i inne rzeczy. Sprawdzą się zatem drążki na wieszaki – najlepiej rozdzielić rzeczy długie takie, jak sukienki, garnitury, spodnie oraz krótkie – bluzki i sukienki. Praktycznym rozwiązaniem są też wieszaki na paski i krawaty, szuflady na bieliznę oraz ażurowe koszyki na drobne części garderoby.
  • Pokój dziecka i nastolatka. Aby ułatwić dzieciom i młodzieży utrzymanie porządku w szafie, zwróćmy uwagę na modele z dużą liczą półek oraz szuflad.
    Jeśli nie ma miejsca na tradycyjną szafę, świetnie sprawdzą się modele narożne – są pojemne, a jednocześnie wyglądają na mniejsze niż są w rzeczywistości.
  • Salon. Tu stawiamy szafę, gdy w innych pomieszczeniach nie ma na nią miejsca lub potrzebujemy więcej przestrzeni do przechowywania ubrań i domowych sprzętów. Większość sklepów sprzedaje szafy do salonu jako gotowe modele - zwykle w komplecie z innymi meblami z zestawu. Ale też bez kłopotu kupimy odpowiedni model, który dopasujemy pozostałego wyposażenia w tym pomieszczeniu.
  • Garderoba. Jedną z opcji montażu są szafy otwarte, czyli bez drzwi. Trzeba jednak wtedy pamiętać o tym, że w takim rozwiązaniu nie można będzie sobie pozwolić sobie na bałagan.
Drzwi uchylne czy przesuwne

Tradycyjne drzwi uchylne stosuje się w gotowych szafach jednoskrzydłowych oraz płytkich (na zamontowanie prowadnic drzwi przesuwnych potrzeba około 10 cm w zależności od grubości skrzydeł, co zabiera cenne miejsce). Umożliwiają one także szybki dostęp do różnych części szafy w tym samym momencie dwóm osobom. Z kolei skrzydła przesuwne nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą, z tego m.in. względu są szczególnie polecane do małych sypialni i wąskich korytarzy.

Fronty drzwi decydują także o wyglądzie szafy. Oba rodzaje skrzydeł można bez problemu dopasować do stylu i kolorystyki otoczenia. Producenci oferują bowiem szeroką gamę płyt meblowych na drzwi – białe, kolorowe, a także imitujące różne gatunki drewna. Inne rozwiązanie to fronty ratanowe, a nawet pokryte fototapetą. Na rynki znajdziemy również szafy mające skrzydła z lustrem – to polecany sposób, gdy chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie.