Pierwsze należało do Tutenchamona, a najnowsze są wykonywane z pianki termoelastycznej

Historia tego mebla jest tak długa, jak historia ludzkości. Musiało minąć kilka tysięcy lat, aby prymitywne posłanie na ziemi przekształciło się w wygodne łóżko, którym obecnie można sterować nawet za pomocą aplikacji na smartfonie. A przyszłość - mówi się o łóżkach samościelących się, regulujących temperaturę, a także o unoszących się w powietrzu.

W łóżku spędzamy jedną trzecią życia, bo sen jest nam potrzebny, aby być gotowym do działania następnego dnia. Co ciekawe naukowcy podają, iż jaskiniowcy spali wtedy, kiedy odczuwali taką potrzebę, a nie gdy robiło się ciemno.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

Ciekawostki z kart historii

Za prototyp łóżka uznaje się zawieszone kilkanaście centymetrów nad ziemią łoże z drewna hebanowego i złota wykonane dla faraona Tutenchamona (około 1350 roku p.n.e.). Rzymianie jako pierwsi wymyślili materac, który początkowo wypychano trzciną, słomą, wełną lub pierzem. W okresie gotyku łóżko nakryto drewnianym dachem lub baldachimem. Grube kotary zatrzymywały ciepło i zapewniały poczucie prywatności.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Na komfort i jakość snu zwrócono uwagę po raz pierwszy w renesansie. Pojawiły się grube sienniki, mocno wypchane pierzyny oraz luksusowa jedwabna pościel.

W XVIII wieku zaczęto produkować metalowe ramy łóżek, które miały sprężyny. Siennik położony na sprężynowej ramie był znacznie wygodniejszy niż ten położony na deskach. Dziś ramy łóżek wyglądają inaczej, a za wygodę miejsca do spania odpowiada materac. Pod koniec ubiegłego wieku pojawiły się materace na miarę technologii kosmicznej – z pianki termoelastycznej zapamiętującej kształt ciała śpiącej osoby.

Dopasowane do stylu wnętrza

Na rynku znajdziemy łóżka wykonane z różnych materiałów, wyposażone w dodatkowe praktyczne elementy takie, jak zagłówki czy pojemniki lub szuflady na pościel, oświetlenie LED zamontowane na zagłówku lub z boku ramy.

  • Łóżka drewniane – najczęściej wykorzystuje się drewno dębowe, bukowe i sosnowe. Ich konstrukcja daje gwarancję trwałości, więc służą one przez długie lata. Zazwyczaj tańsze od tych modeli są łóżka z płyty meblowej. Może być ona laminowana lub pokryta fornirem naturalnym lub sztucznym (cienka warstwa dekoracyjna).Łożko Hana, Abra Meble
    Zależnie od aranżacji wnętrza mamy do wyboru łóżka w stylu rustykalnym, o klasycznej uniwersalnej formie i ponadczasowym wzornictwie czy pasujące do minimalistycznie urządzonych sypialni.
  • Łóżka metalowe – nie przytłaczają wnętrza dzięki swojej lekkiej konstrukcji. Metalowe elementy malowane są zazwyczaj na kolor biały lub czarny (mat bądź połysk). Takie łóżka dobrze wyglądają w klasycznie oraz romantycznie urządzonych pokojach (, szczególnie gdy mają dekoracyjny zagłówek lub inne zdobienia). Z kolei proste modele polecane są do wnętrz industrialnych.
  • Łóżka tapicerowane – ich konstrukcja z drewna lub płyty meblowej pokryta jest tkanina tapicerską, na przykład welurem lub ekoskórą. Wiele tych modeli ma dekoracyjne zagłówki, które są nie tylko ozdobą, ale i wygodną podporą, gdy lubimy na przykład czytać przed snem. Proste przeszycia zagłówka przypominające prostokąty dobrze będą wyglądały w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Natomiast wezgłowie pikowane w romby z ozdobnymi guzikami pasuje bardziej do sypialni klasycznych.

Ważne wymiary

Im więcej miejsca do spania, tym wygodniej. Dlatego minimalna szerokość łóżka (a właściwie umieszczonego w nim materaca) dla jednej osoby dorosłej to 90 cm, dla dwóch – 160 cm. Długość zaś powinna być o około 20 cm większa niż wzrost użytkownika. Odpowiednia wysokość to pojęcie względne - przyjmuje się, że najbardziej komfortowe jest około 40-50 centymetrów nad ziemią, ale najlepiej sprawdzić samemu wygodę podczas wstawania z wybranego modelu.

A jeśli nie znajdziemy odpowiedniego dla siebie łóżka, zawsze możemy zamówić je na wymiar, chociaż będzie to droższe rozwiązanie.

Źródło: sennamaterace.pl