7 najdziwniejszych mostów świata. Dłonie, klocki LEGO i pionowa ściana. Niektóre są złudzeniem

Mosty są dla architektów prawdziwym polem do popisu. Liczne przykłady z całego świata świadczą o tym, że projektanci potrafią zaskoczyć. Nawet jeśli dla dobrego efektu mieliby użyć jedynie optycznego złudzenia.

Wśród budowli, które zachwycają formą, znaleźć można nie tylko domy, wieżowce czy muzea. Polem do popisu dla inżynierów i architektów są również mosty. Wybraliśmy te, które w największym stopniu zachwycają kreatywnością.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Jedną z budowli, która robi spore wrażenie, jest Złoty Most (Cau Vang) w Wietnamie. Wzniesiono go na wysokości ponad 1400 metrów. Most, mierzący 150 metrów, jest częścią kurortu Sun World Ba Na Hills, ale dostęp do niego mają wszyscy zwiedzający.

Złoty MostZłoty Most https://www.pikist.com/free-photo-sowel

Największą uwagę przykuwają oczywiście wielkie kamienne dłonie, które zdają się trzymać kładkę, po której przechodzą turyści. 

Most w WuppertalMost w Wuppertal wnwtal

O tym, jak różnorodne mogą być mosty, świadczy ten "wybudowany" w niemieckim Wuppertal. Wygląda, jakby składał się z gigantycznych klocków LEGO. I faktycznie, taki był zamysł twórcy. Nie jest nim jednak architekt, a uliczny artysta. Niejaki MEGX bryły gigantycznych klocków bowiem namalował. Prace nad wyjątkowym muralem trwały miesiąc, farbą trzeba było bowiem pokryć 250 metrów kwadratowych betonowej konstrukcji.

Most Eshima OhashiMost Eshima Ohashi mstk east

Most Eshima Ohashi w Japonii wydaje się niezwykle stromy. W sieci nie brakuje zdjęć, na których samochody wydają się wspinać po niemal pionowej ścianie. Efekt widoczny na fotografiach jest jednak złudzeniem optycznym. Maksymalne nachylenie mostu nie przekracza bowiem sześciu stopni.

Eshima OhashiEshima Ohashi Japońskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu (www.pa.cgr.mlit.go.jp)

Najlepiej świadczy o tym fotografia opublikowana przez japońskie ministerstwo transportu. Przeprawa z boku nie robi już tak wielkiego wrażenia jak ujęcie "na wprost".

Most Laguna GarzónMost Laguna Garzón Jimmy Baikovicius

Nietypowy, bo okrągły most, powstał w Urugwaju. Laguna Garzón ma kształt zbliżony do koła, bo twórcom zależało na dwóch kwestiach. Pierwsza to bezpieczeństwo - długa, prosta droga mogłaby prowokować do niebezpiecznego przekraczania prędkości. Przy natężeniu ruchu sięgającym 1000 pojazdów dziennie ma to spore znaczenie. Drugi powód jest ważniejszy - most jest atrakcją turystyczną, która pozwala podziwiać pobliską lagunę.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Most na rzece MurMost na rzece Mur Mister No

O tym, że most może być czymś więcej, niż "narzędziem" do przedostania się na drugą stronę rzeki świadczy też dzieło austriackich architektów. Stworzyli oni nietypową przeprawę przez rzekę Mur w pobliżu Graz. Most, nazywany wyspą, swą konstrukcją nawiązuje do łodzi. Jest punktem widokowym, który pozwala z kilku perspektyw podziwiać okolicę.

Most Margaret HuntMost Margaret Hunt monkeyflowers

Mosty często mają po prostu zachwycać swoją formą. Tak jest w przypadku konstrukcji wzniesionej w Dallas. Most Margaret Hunt rozciąga się na rzece Trinity. Uwagę przykuwa wysokie na 136 metrów wygięte w ostry łuk przęsło. Za pomocą symetrycznie rozłożonych, układających się w rozetę lin podtrzymuje ono liczącą ponad 350 metrów przeprawę.

Most AntirioMost Antirio Eusebius

Stalowe liny to główny element architektoniczny innego mostu - rozpozcierającego się nad cieśniną Rio-Andirio w Grecji. Łączy Zatoką Patraską i Zatokę Koryncką. Most był wyzwaniem nie tylko dla projektantów, ale i inżynierów. Nie dość, że położony jest na niestabilnym podłożu, to znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie. Konstrukcja jest odporna na trzęsienia ziemi.