Kawalerka w Warszawie. W jej cenie można kupić nawet 600-metrowy dom na wsi

Ceny nieruchomości w Warszawie należą do najwyższych w kraju. Według statystyk serwisu Domiporta średnia cena za kawalerkę z rynku pierwotnego w stolicy wynosi ok. 388 tys. zł. Jakie nieruchomości można kupić w tej cenie w innych rejonach Polski? Kwoty potrafią zaskoczyć!

Na początku tego tygodnia jeden z użytkowników Twittera wrzucił informację o ofercie kupna mieszkania w Londynie. Cena za mieszkanie o powierzchni poniżej ośmiu metrów kwadratowych (dosłownie jedno pomieszczenie) wynosi 200 tys. funtów. Internauci szybko zasypali go regionalnym ofertami, z których wynikało, że w tej samej cenie mógłby kupić duży dom. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy podobna sytuacja jest w Polsce.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

Kawalerka w Warszawie

Według danych serwisu Domiporta średnia cena ofertowa kawalerki z rynku pierwotnego w stolicy wynosi ok. 388 tys. zł. Jak się okazuje, za tę kwotę można kupić nawet stumetrowe mieszkania w innych miejscach w Polsce. Przykładowo - w Rzeszowie można kupić 102-metrowe, pięciopokojowe mieszkanie z rynku pierwotnego. Kupno nawet 130-metrowego mieszkania z rynku wtórnego w samym centrum Tychów to koszt 380 tys. zł. Lokal wyremontowany i urządzony. 

domiporta.pl

Ale czy w tej cenie można kupić np. dom? Otóż można, a wybór jest ogromny. Hipotetycznie po sprzedaniu kawalerki za 388 tys. zł, można sobie pozwolić np. na 110-metrowy dom wykonany z bali w podwarszawskim Kamieńczyku, niedaleko Wyszkowa. 

domiporta.pl

A to tak naprawdę dopiero początek, ponieważ ofert jest dużo. Dom w otoczeniu lasów, łąk i rzeki Bug w Osnówce to koszt 385 tys. zł, a za 349 tys. zł. w Milikowie nabywca może kupić dom o powierzchni 622 m2. Widać wyraźnie, że sprzedaż zwykłej kawalerki w stolicy umożliwia zakup sporych domów z działką na przedmieściach bądź wsi. Oczywiście sprzedający większe mieszkanie będzie mógł sobie pozwolić na odpowiednio większy dom. 

Polacy interesują się domami

Dane nie pozostawiają wątpliwości. Polacy po przymusowej izolacji bardziej interesują się zakupem domów i działek. Liczba odsłon na stronach w kategorii dom wzrosła w maju o 27 proc., licząc do analogicznego okresu miesiąc wcześniej, a w kategorii działka aż o 38 proc. - wynika z danych serwisu Domiporta.pl.

Sprzedaż dotychczasowo zajmowanego mieszkania i przenosiny na wieś są coraz popularniejsze, ale należy pamiętać o tym, że wraz z większą powierzchnią przybywa obowiązków związanych z konserwacją oraz wydłuża się czas dojazdów. Pisaliśmy już na ten temat w tym materiale.