Jakie drzwi będą "odporne" na złodzieja

Jak wynika z danych opublikowanych w informacyjnym serwisie policyjnym kradzieże z włamaniem to jedne z siedmiu najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw. Pod względem ilościowym, stanowią blisko 1/3 ogółu wszystkich tych przestępstw. Sposób działania przestępców jest znany - zawsze wykorzystują naszą nieuwagę lub brak odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego powinniśmy utrudnić im włamanie, montując między innymi drzwi o podwyższonej ochronie przeciwwłamaniowej.

Złodzieje dostają się do domów tą drogą, która jest dla nich najłatwiejsza, a więc także przez drzwi wejściowe, jeśli uznają, że to właśnie jest najsłabszy element. A tak się dzieje, jeśli drzwi nie mają zabezpieczeń antywłamaniowych.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Drzwi z klasą

Trudno nie zgodzić się stwierdzeniem, że drzwi wejściowe to wizytówka naszego domu lub mieszkania. Jednak powinny być nie tylko ładne i trwale, ale również wyposażone w skuteczne rozwiązania przeciwwłamaniowe, by zapewnić domownikom bezpieczeństwo i chronić ich mienie przed kradzieżą.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Dostępne na rynku drzwi zewnętrzne dzielą się pod względem odporności na włamanie na 6 klas, z tym że w budynkach jedno- i wielorodzinnych stosuje się pierwsze cztery klasy. Drzwi standardowe mają klasę 1, co oznacza, że chronią przed włamywaczem stosującym jedynie siłę fizyczną. Klasę 2 otrzymują modele o podwyższonej wytrzymałości, które są odporne na próby włamania podejmowane z użyciem prostych narzędzi. Dopiero drzwi zaliczane do klasy 3 i 4 określa się popularnie jako antywłamaniowe. Pierwsze z nich skutecznie opierają się próbom włamania przy użyciu prostych narzędzi oraz łomu, a drugie – mają sprostać wysiłkom zawodowców, dysponujących „fachową” wiedzą oraz wiertarką bądź pilarką.

Merkury Market

Jeśli mieszkamy na osiedlu strzeżonym lub w bloku z domofonem można wybrać drzwi niższej klasy np. drugiej. W domach jednorodzinnych, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma innych domów, drzwi powinny mieć co najmniej klasę trzecią.

Ważnym elementem antywłamaniowym jest oczywiście antywłamaniowy zamek. Dobrze, aby był samoryglujący, automatyczny i wielopunktowy. Innym bardzo skutecznym rozwiązaniem antywłamaniowym jest dobór odpowiedniej wkładki cylindrycznej do zamka w drzwiach. Dobra wkładka jest zabezpieczona przed rozwierceniem i wyposażona w klucz systemowy, który można dorobić tylko u producenta, po okazaniu specjalnej karty identyfikacyjnej.

Zawsze zamknięte na klucz

Wchodząc do mieszkania należy zawsze zamknąć za sobą drzwi na klucz (a mówiąc fachowo - zaryglować zamek). Złodzieje okradają domy, ale nie zawsze się do nich włamują. Jeśli drzwi wejściowe nie zostaną zamknięte, złodziejom wystarczy parę chwil, aby z przedpokoju ukraść torebkę, telefon i inne wartościowe przedmioty.

Źródło: materiały prasowe Grupy G-U i dombezpieczny.com

Więcej o: