PDD miały być dla mniej zamożnych. Zamiast tego będą sprzedawane po cenach rynkowych

Program Mieszkanie Plus składa się z kilku mniejszych inicjatyw. Wśród nich, od samego początku, przewijał się pomysł powołania spółki, która budowałaby tanie domki drewniane. Co ciekawe, spółka ostatecznie powstała i domy buduje, ale na rynek komercyjny, a nie pod wynajem, jak ogłaszano na początku.

Budowanie drewnianych domów, według polskich projektów, z polskiego drzewa, na działkach należących do Lasów Państwowych. Brzmi to bardzo atrakcyjnie? Owszem, ale z pierwotnej wersji tego pomysłu niewiele zostało. 

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem
Polskie Domy Drewniane

Pomysł na rozwój budownictwa drewnianego w 2017 roku, gdy pojawiły się pierwsze informacje o takiej inicjatywie, były przez media branżowe witane z radością i nadzieją. Wówczas wydawało się to całkiem dobre rozwiązanie. Zwłaszcza gdy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wymieniała koła zamachowe rozwoju budownictwa opartego na drewnie. 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Według DGLP na korzyść tego programu wpływał duży zasób drewna w Polsce, duża liczba firm zajmujących się budownictwem drewnianym oraz deficyt mieszkaniowy. Wśród problemów natomiast wymieniano brak wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego, brak jednolitych standardów budowlanych i liczby wykwalifikowanych pracowników. 

Niestety, temat zupełnie ucichł w następnych miesiącach. Ówczesne założenia zakładały, że spółka Polskie Domy Drewniane zajmie się budową domów wielorodzinnych pod mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności. Domy miały powstawać na terenach należących do Lasów Państwowych, ale przekazanych do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Miało być społecznie, a będzie komercyjnie

Na przekazanie ziemi do KZN nie zgodzili się jednak leśnicy, obawiając się postępującej komercjalizacji polskich lasów. Ta kość niezgody między DGLP a rządem sprawiła, że ostatecznie grunt pod budowę jest kupowany na rynku komercyjnym. Natomiast sama spółka Polskie Domy Drewniane powstała dopiero w 2019 roku.

A co z budową domków drewnianych z dojścia do własności? Z tego też, póki co, nic nie wyszło. Na początku 2020 roku PDD sfinalizowało zakup dwóch pierwszych działek pod budowę osiedli domów jednorodzinnych. Ale jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", wspomniane 31 domków nie będzie wchodziło w skład rządowego programu. Zostaną wystawione na sprzedaż, po cenach rynkowych. 

Według rzeczniczki PDD pierwsze domki trafią do sprzedaży w pierwszym kwartale 2021 roku. Według informacji zawartych na stronie PDD koszt budowy takiego domu zaczyna się od około 170 tysięcy zł za 120 mkw.