Polacy trzymają leki w kuchni lub łazience. Popełniają błąd

W zdecydowanej większości polskich domów leki są trzymane w kuchni albo w łazience. Co ciekawe, farmaceuci od wielu lat ostrzegają, że oba te miejsca nie są dobre do przechowywania leków. Gdzie w takim razie powinniśmy przechowywać lekarstwa?

W najnowszej grze "The Last of Us 2" na konsole Playstation 4 główna bohaterka przemierza postapokaliptyczną Amerykę. Znalezione lekarstwa służą do rozwoju postaci, dlatego gracze ich poszukują. Co ciekawe, najczęściej można je znaleźć właśnie w opuszczonych łazienkach. Gdyby gra rozgrywała się w Polsce, zapewne można by było je znaleźć również w kuchni. A to duży błąd, ostrzegają farmaceuci. 

Różnice kulturowe

Według dużej części Amerykanów najlepszym miejscem na przechowywanie leków jest specjalna szafka z lustrem nad umywalką w łazience. Takie rozwiązanie wielokrotnie w swoich aranżacjach udostępniali architekci i projektanci wnętrz. Sami Amerykanie pod artykułami zachęcającymi do zmiany pomieszczenia do przechowywania leków piszą, że trzymanie leków i akcesoriów medycznych (bandaże, plastry itp.) w łazience jest dla nich najwygodniejsze.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

 

Argumentują to faktem, że najczęściej po różnych obtarciach czy zadrapaniach najpierw przemywają ranę w łazience i od razu pod ręką mają opatrunek. A żeby nie komplikować, to wszystkie środki opatrunkowe i lekarstwa trzymają razem. Podobne przyzwyczajenia mają mieszkańcy innych krajów anglojęzycznych, np. w Anglii bądź Australii. 

W Polsce sprawa wygląda nieco inaczej. Dla nas najczęstszym miejscem przechowywania leków jest kuchnia, o czym donosiła Okręgowa Izba Aptekarska. 

Gdzie trzymać leki?

Średnio co drugi Polak trzyma leki w kuchni lub w łazience, wynika z badań przeprowadzonych przez Okręgową Izbę Aptekarską. I tutaj leży problem. Niezależnie od zwyczaju i narodowości, leki najczęściej przechowujemy źle. Kuchnia oraz łazienka nie są właściwymi miejscami do magazynowania leków. Oto dlaczego.

W tych miejscach są narażone na działanie wilgoci i wysokich temperatur, nie należy też "na wszelki wypadek" przechowywać ich w lodówce, gdyż zarówno chłód, jak i podwyższona wilgotność mogą negatywnie wpływać na jakość leku.

 A źle przechowywane leki mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego Narodowy Instytut Leków postanowił wydać oficjalną instrukcję: "Jak przechowywać leki? Porady dla pacjentów". 

Podstawowe zalecenia dotyczące prawidłowego przechowywanie leków przez pacjentów:

  • Podczas podróży leki wymagające przechowywania w lodówce należy transportować w torbie termoizolacyjnej i możliwie jak najszybciej umieścić je z powrotem w temp. 2-8 stopni.
  • Należy unikać skrajnych warunków przechowywania leków - bardzo wysokiej i bardzo niskiej temperatury, silnego nasłonecznieniem, wysokiej wilgotności. Należy unikać pozostawiania leków na parapetach, w pobliżu okien, kuchenek, kaloryferów itp.
  • Żadnych leków, bez względu na porę roku, nie należy przechowywać w samochodzie.
  • Z uwagi na dużą wilgotność powietrza oraz wahania temperatur, domowa apteczka nie powinna znajdować się w łazience ani w kuchni.
  • Przechowując leki w lodówce najlepiej umieścić je na środkowej półce, z daleka od ścianek lodówki (ryzyko zamrożenia), nie w bezpośrednim sąsiedztwie żywności. Nie powinno się umieszczać leków na drzwiach lodówki, gdzie występują największe wahania temperatury.
  • Nie należy usuwać wkładu ze środkiem wchłaniającym wilgoć – takie zabezpieczenie często posiadają tabletki musujące.

Skoro wiadomo, gdzie ich nie przechowywać, to w takim razie, gdzie należy je trzymać? Najodpowiedniejszym do tego miejscem będzie... przedpokój. Jest to najczęściej pomieszczenie, gdzie jest nieco ciemniej, a temperatura jest niższa. Odpowiednią szafkę, koniecznie zamykaną na kluczyk, można powiesić np. na ścianie.