Klimatyzatory typu split ? to sposób na skuteczne schłodzenie wnętrza

Ostatnie upalne lata sprawiły, że coraz więcej z nas rozważa montaż klimatyzacji. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia przenośnego - wystarczy podłączyć go do gniazdka elektrycznego, aby zaczął działać. Jednak znacznie bardziej skuteczny jest klimatyzator typu split. Składa się z dwóch części - inaczej jednostek - wewnętrznej i zewnętrznej.

Na rynku dostępnych jest kilka modeli urządzeń wewnętrznych klimatyzatora typu split: przypodłogowo-sufitowe, kasetonowe, kanałowe i ścienne. W domach i mieszkaniach najczęściej stosuje się to ostatnie. Wynika to stąd, że urządzenia te są nieduże, mają atrakcyjny wygląd i są tańsze niż pozostałe modele.

Jak określić odpowiednią moc klimatyzatora?

Orientacyjnie przyjmuje się, że na każde 10 m2 pokoju potrzeba ok. 1 kW mocy urządzenia. Ale najlepiej powierzyć to zadanie fachowcowi, który dobierając ten parametr uwzględni nie tylko wielkość pomieszczenia, ale także jego nasłonecznie, liczbę okien i ich wielkość oraz to czy zamontowano na nich np. rolety zewnętrzne lub inne osłony zewnętrzne.

Jak prawidłowo zamontować obie części?

Z montażem wewnętrznej jednostkę ścienną zazwyczaj nie ma kłopotu. Wiesza się około 30 cm od sufitu. Przy wyborze miejsca trzeba pamiętać o tym, żeby strumień wypływającego chłodnego powietrza nie dmuchał bezpośrednio na przebywających w pokoju domowników. Poza tym urządzenie nie może być przysłonięte zasłonami, firankami lub meblami.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

 

Natomiast jednostkę zewnętrzną najprościej jest ustawić na balkonie bądź tarasie. Jeśli nie ma takiej możliwości, to wtedy umieszcza się ją na dachu lub zwiesza na specjalnych wspornikach, przytwierdzonych do ściany elewacji. Jednak we wszystkich tych przypadkach konieczna jest zgoda zarządcy budynku. W tym celu trzeba zwrócić się z wnioskiem do spółdzielni (działu technicznego) lub wspólnoty mieszkaniowej i wskazać: gdzie planowany jest montaż jednostki zewnętrznej, jaka jest jej wielkość i poziom głośności podczas pracy oraz wskazać sposób odprowadzania skroplin.

Jeśli jednostki zewnętrzna stoi na balkonie, to kapiącą z niej wodę najwygodniej jest odprowadzić do ustawionego w pobliżu naczynia. Inny wariant to wyprowadzenie rurki skroplin kilkanaście centymetrów poza obrys tarasu. Tak jednak mogą tylko zrobić właściciele domów jednorodzinnych lub ci, którzy mieszkają na parterze w budynku wielorodzinnym. Kolejne rozwiązanie, choć dość drogie, to odprowadzenie skroplin do kanalizacji w łazience lub kuchni.

Jak sterować pracą klimatyzatora?

Można to celu wykorzystać pilot bezprzewodowy, a jeśli urządzenie ma wbudowany odbiornik wi-fi także własny smartfon. W tej ostatniej opcji wystarczy tylko pobrać odpowiednią aplikację, oferowaną przez producenta klimatyzatora, aby zdalnie zmienić tryb pracy urządzenia np. włączyć niższy bieg, gdy dziecko usnęło w pokoju, dzięki czemu jednostka ciszej pracuje.

Niektóre aplikacje umożliwiają również odczyt pobranego prądu przez klimatyzator. Im jednostka ma wyższą klasę energetyczną (np. A+++), tym zużycie energii będzie niższe.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi urządzeniami, umożliwiającymi schładzanie pomieszczeń – takimi jak klimatyzatory przenośne.