Szukamy działek i domów, mniejszy zapał do zakupu mieszkań

Na przełomie kwietnia i maja w serwisach ogłoszeniowych nieruchomości pojawił się nowy trend. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy oraz działki, a jednocześnie spada zainteresowanie zakupem mieszkań. Moda trwa nadal, wręcz można zaryzykować stwierdzenie, że się tylko umacnia.

Epidemia koronawirusa mocno przewartościowała wiele aspektów naszego życia, m.in. to, czego szukamy w nieruchomościach. Pytanie, czy jest to chwilowa zmiana, czy stały trend, pozostaje otwarte. 

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Szukamy domów, mieszkania tracą znaczenie

By uzyskać jak najbardziej miarodajny wynik, porównaliśmy liczbę odsłon na poszczególnych kategoriach serwisu domiporta.pl w czerwcu br. oraz w analogicznym okresie rok temu. Tak przygotowane dane przedstawiają ciekawe wnioski. 

domiporta.pl

Jak wynika z danych serwisu domiporta.pl, liczba odsłon na kategorii "mieszkanie" spadła w czerwcu o prawie 20 procent, licząc rok do roku. Na brak zainteresowania zakupem mieszkania wpływa wiele czynników. Począwszy od trudności z uzyskaniem kredytu, poprzez niepewność na rynku pracy, na braku wkładu własnego skończywszy.

Ale pozostałe najpopularniejsze kategorie, ogłoszenia o sprzedaży domów czy działek, zyskują na popularności. Szczególnym zainteresowaniem - jak widać powyżej - cieszy się zwłaszcza kategoria "działki". 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Polacy kombinują, jak mogą

Bardzo ciekawie wygląda również zestawienie wyników dla poszczególnych kategorii z zakresu działek. Po rozbiciu na  typy działek widać wyraźnie, że rośnie zwłaszcza zainteresowanie działkami rolnymi i leśnymi. Spada zainteresowanie działkami rekreacyjnymi. 

domiporta.pl

Z czego mogą wynikać powyższe wyniki? Trudno ostatecznie wyrokować, ale być może działki rekreacyjne odstraszyły potencjalnych kupców szybko rosnącymi cenami oraz ograniczeniami. Działka rekreacyjna najczęściej nie jest duża i często jest ujęta w planach zagospodarowania przestrzennego, co utrudnia jej przekształcenie w działkę budowlaną. 

Ten problem natomiast nie dotyczy działek rolnych i leśnych, które bywają nie tylko dużo tańsze niż budowlane i rekreacyjne, ale i proces przekształcenia ich jest łatwiejszy niż w przypadku tych drugich. 

Czy to jest stała tendencja, trudno przewidzieć. Nie od dziś wiadomo, że Polacy cenią sobie niezależność i większość z nas mieszka w nieruchomościach własnościowych. Jeżeli obecna sytuacja będzie się utrzymywać dłużej, przybędzie w Polsce domów jednorodzinnych w kolejnych latach. 

Więcej o: