Dom na apokalipsę wystawiony na sprzedaż. Samowystarczalna rezydencja na wyspie

Parę tygodni temu wybuchła w USA moda na samowystarczalność. Największym zainteresowaniem cieszyły się domy, które mogły pochwalić się np. własnym zasilaniem. Posiadłość na wyspach Columbia i Pea spełnia te warunki i można ją kupić.

Światowa epidemia koronawirusa spowodowała zwiększone zainteresowanie budynkami samowystarczalnymi. Takimi, w których przebywanie jest zupełnie niezależne od dostaw prądu czy wody. Najnowsza oferta umieszczona na serwisie Sotheby's spełnia te warunki. 

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Odludna wyspa

Na kartach historii mały archipelag złożony z dwóch wysp - Columbia i Pea - pojawił się w 1941 roku, gdy nazwa wyspy została zmieniona z Little Pea Island na wcześniej wymienione. Za zmianą nazwy stał koncern CBS, który w latach 1941-63 na wyspie zamontował 120-metrowy maszt radiowy. 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Przez następne trzy lata, właścicielami wyspy był znany radiowy duet Mary Healy i Peter Lind Hayes. Małżeństwo w tych latach transmitowało swój program bezpośrednio z wyspy, a w 1966 podarowali grunt okolicznej uczelni. Mimo że wyspa nie może pochwalić się piękną roślinnością czy dużą powierzchnią, to jednak posiada ogromny atut. Można się z niej dostać łodzią w zaledwie 30 minut na Manhattan.

W 2007 roku ten atut postanowił wykorzystać lekarz patolog, deweloper, działacz praw człowieka i producent teatralno-filmowy oraz aktor Al Sutton. Nowy właściciel od razu przystąpił do rozbudowy, planując stworzyć całkowicie samowystarczalny "dom na czas apokalipsy". 

Dom samowystarczalny

Posiadłość, którą Sutton wybudował za 8 mln dolarów to prawdziwy bunkier. Posiada własne zasilanie, energia pochodzi z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu rezydencji. Na wszelki wypadek konstruktorzy zaopatrzyli posiadłość również w generatory prądu. Ciepłą wodę zapewniają bojlery, a odpowiednią temperaturę - system ogrzewania podłogowego. 

zdjęcia ofertowe / williampitt.com

Budynek jest również wyposażony w system filtracji oraz odsalania wody. Przed sztormami posiadłość chroni specjalny system wałów ochronnych. Jego twórcy zarzekają się, że jest skuteczniejszy niż wały chroniące Dolny Manhattan. 

Obie wyspy mają powierzchnię nieco ponad 20 tys. metrów kwadratowych, ale sam dom ma jedynie 520 metrów kwadratowych.

Obecnie można go kupić za 13 mln dolarów, czyli około 51,7 mln złotych. 

Źródło: williampitt.com