Styl eklektyczny, czyli miks różnych mebli, dodatków i kolorów

Eklektyzm to styl, który łączy ze sobą różne, z pozoru niepasujące do siebie elementy. Jego urokiem jest brak ściśle określonych zasad. Dzięki swobodnemu zestawianiu różnorodnych konwencji pozwala uzyskać we wnętrzach ciekawe kompozycje, które będą odzwierciedlać indywidualne gusta domowników.

Bardzo często zdarza się, że stosujemy we wnętrzach styl eklektyczny, nawet o tym nie wiedząc. Nie oznacza to jednak, że wystarczy zestawić ze sobą przypadkowe meble i dodać do tego parę detali, aby stworzyć ciekawą kompozycję. Podobnie jak w innych trendach, również tu należy kierować się wyczuciem, aby stworzyć spójną całość.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Nieoczywiste zestawienia

Styl eklektyczny nie lubi nudy i utartych schematów. Można zatem zestawiać nowe ze starym, proste z ozdobnym i wykorzystywać wszelkie kontrasty żonglując pomiędzy połyskiem i matem oraz łączyć ekscentryczne tonacje z ulubionymi dodatkami.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Warto także eksperymentować z kolorami. Zastosowanie na przykład śliwkowego odcienia nie tylko na ścianach, ale również na sztukaterii zaintryguje różnorodnością faktur, a wyrazisty punkt w postaci różowej kanapy wprowadzi poczucie radosnej beztroski. We wnętrzach zaaranżowanych w ten sposób świetnie odnajdą się osoby, które lubią podchodzić do otaczającego świata z fantazją i optymizmem.

Tikkurila Optiva Matt 5

Jeśli wolimy zestawienia bardziej stonowane i subtelne, warto postawić na jasne barwy. Spokojny odcień nie tylko rozświetli przestrzeń, ale również ukoi zmysły i pozwoli się zrelaksować w domowym zaciszu. Eklektyczny charakter można uzyskać wówczas łącząc rozmaite rośliny doniczkowe, oraz meble w różnych stylach, które będą przyciągać wzrok, nadając wnętrzu nieszablonowy wyraz.

Kreatywne podejście do aranżacji

Dzięki możliwości łączenia mebli i dodatków wywodzących się z różnych stylów, niemal każdy może odnaleźć w tym trendzie coś dla siebie. Umożliwia on także wyeksponowanie naszych pasji i zainteresowań. Odpowiednio zestawieniowe pamiątki z podróży, zdjęcia, własnoręcznie wykonane dekoracje, czy kolekcje podkreślające nasz związek ze sportem – te wszystkie elementy świetnie będą prezentować się we wnętrzu o tym charakterze.

Ten styl ceni także kreatywność, można zatem ciągle zmieniać wygląd wnętrza, ożywiać go na nowo, gdy na przykład na pchlim targi wypatrzymy ciekawą lampę czy stolik.

Źródło: materiały prasowe Tikkurila

Więcej o: