40 procent dorosłych Polaków mieszka z rodzicami. To kwestia pieniędzy oraz dojrzałości

Pod względem odsetka młodych ludzi mieszkających z rodzicami Polska zajmuje dziewiątą lokatę od końca wśród wszystkich państw UE. 2,4 mln młodych Polaków nie może bądź nie chce zamieszkać samodzielnie. Wśród powodów można wymienić czynniki ekonomiczne, ale również kulturowe.

Większość Polaków mieszka w nieruchomościach własnościowych, które nie są objęte hipoteką. Ponad 40 procent młodych ludzi mieszka jednak z rodzicami.

Polacy zostają w domach

Europejski Urząd Statystyczny od wielu lat zbiera dane dotyczące wieku, w jakim wieku młodzi Europejczycy opuszczają rodzinny dom. Eurostat opublikował już wstępne dane dotyczące 2019 roku. Najnowsze wyniki Polski nie budzą optymizmu.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Dane udostępniane przez poszczególne kraje dotyczą osób w wieku od 25 do 34 lat, czyli osób młodych, które najczęściej pokończyły studia i są gotowe na próbę samodzielnego życia. Niestety, jak się okazuje, niemal połowa na to nie jest gotowa. Według danych Eurostatu 2,4 mln Polaków we wspomnianym wieku nadal mieszka z rodzicami.

Dane historyczne zebrane przez Eurostat obrazują trendy w poszczególnych latach. Duży wzrost odsetka młodych osób mieszkających z rodzicami wzrósł zwłaszcza tuż po ostatnim kryzysie gospodarczym (po 2009 roku) oraz po wprowadzeniu konieczności wkładu własnego przy zakupie mieszkania (po 2013 roku). W ostatnich latach (2015-2019) widać delikatny trend spadkowy, co można powiązać np. z niskim bezrobociem oraz wzrostem płac.

Sytuacja w 2020 roku może ulec zmianie i zatrzymać spadek osób młodych, którzy mieszkają z rodzicami. Widać to wyraźnie po spadku liczby zaciąganych kredytów mieszkaniowych i rosnącym bezrobociu w drugim kwartale.

Nie najlepiej wypadamy również w porównaniu do pozostałych krajów UE. - Gorsza sytuacja mieszkaniowa panuje jedynie w dziewięciu krajach na 32 przebadane. Najgorzej jest w Chorwacji, Macedonii, Serbii, Grecji i Słowacji, gdzie odsetek młodych mieszkających z rodzicami przekracza 50 procent - czytamy w raporcie Heritage Real Estate.

- Z drugiej strony zaledwie po kilka procent osób z badanej grupy wiekowej mieszka z rodzicami w takich krajach jak Dania, Finlandia, Norwegia czy Szwecja. W efekcie tam problem mieszkania dorosłych z rodzicami dotyka nie milionów, ale zaledwie tysięcy osób - czytamy dalej.

Ekonomia i dojrzałość

Wśród powodów, dla których młodzi Polacy nie wyprowadzają się z domów, najważniejszy jest czynnik ekonomiczny. - Nawet pobieżna analiza wyników zebranych przez Eurostat pokazuje, że jednym z głównych powodów, dla których młodzi mieszkają z rodzicami, są pieniądze. To dlatego problem w większym stopniu dotyka biedniejszych krajów starego kontynentu - piszą autorzy raportu.

Młodzi ludzie zarabiają mniej, a ponadto wielu z nich nie może liczyć na umowę o pracę na czas nieokreślony, która jest najchętniej widziana przez banki w czasie brania kredytu mieszkaniowego. Rozwiązaniem byłby najem mieszkania, ale przede wszystkim Polacy wolą mieszkać w nieruchomościach własnościowych. Wynika to z faktu, że najem w Polsce jest wyjątkowo drogi. Średni czynsz wynosi często więcej niż rata kredytu.

Nie bez znaczenia są również czynniki kulturowe. Polska należy do tych krajów UE, w których finansowa pomoc potomstwu jest mile widziana. Statystyczny Polak uzyskuje dojrzałość postrzeganą jako wyprowadzka z domu dużo później niż mieszkańcy krajów skandynawskich. Przy czym warto zaznaczyć, że Polki wyprowadzają się z domów szybciej niż mężczyźni. Panie opuszczają dom rodzinny średnio w wieku 26,3 lat, a panowie prawie półtora roku później. Najprawdopodobniej jest to efekt szybszego dojrzewania dziewcząt. O pozostałych możliwych powodach piszemy tutaj.

Źródło: HRE Investments