Ten sam blok przed modernizacją i po niej. Społecznicy pokazali, jak odnowić osiedle bez "pastelozy"

Architekci, którzy widzą, w jaki sposób część spółdzielni mieszkaniowych podchodzi do modernizacji bloków, czasami rwą włosy z głów. Brudną szarość zastępuje bowiem często nietrafione połączenia kolorów. Na szczęście nie brakuje dowodów na to, że w stare osiedle można tchnąć nowe życie w inny sposób.

Osiedle w Gdyni przy ulicy Lelewela oraz Kołłątaja przez lata nie wyróżniało się spośród wielu tego typu budowli w Polsce. Szare, lekko już przybrudzone bloki wyglądały jak relikt dawnej epoki.

Społecznicy ze Stowarzyszenia Traffic Design postanowili to jednak zmienić. W 2017 roku architekci zainspirowani przez Jacka Wielebskiego, malarza, grafika i założyciel stowarzyszenia, zaczęli projektować nową elewację budowli.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Modernizacja osiedla zaprojektowana przez Stowarzyszenia Traffic DesignModernizacja osiedla zaprojektowana przez Stowarzyszenia Traffic Design Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design (trafficdesign.pl) (Publikacja za pisemną zgdą autora)

Zdecydowali się na odważny - jak na realia polskich spółdzielni mieszkaniowych - koncept. Zamiast pstrokacizny i "pastelozy" zaproponowali bowiem biel - donosi portal www.whiteMAD.pl.

Efekt prac widać na zdjęciach. Blok w nowym wydaniu wygląda o wiele nowocześniej - zamiast feerii zbędnych kolorów widzimy tylko biel ścian, czerń okien i rozdzielające wszystko wyraziste linie.

Modernizacja osiedla zaprojektowana przez Stowarzyszenia Traffic DesignModernizacja osiedla zaprojektowana przez Stowarzyszenia Traffic Design Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design (trafficdesign.pl) (Publikacja za pisemną zgdą autora)

Pstrokate kolory bloków miały ożywiać osiedla. "Osiedla zaczęły źle wyglądać"

Kamil Białas, redaktor naczelny magazynu whiteMAD, w rozmowie z Domiporta.pl wyjaśnił, że bloki w Polsce zaczęły zyskiwać pstrokate elewacje w latach 90.

- Zachłysnęliśmy się wolnością i chcieliśmy w ten sposób wyraźnie odciąć się od szarzyzny PRL-u. Przekroczyliśmy jednak bezpieczną granicę i nasze osiedla po prostu zaczęły źle wyglądać - stwierdził.

Zdaniem Białasa każdy mieszkaniec bloku ma wpływ na to, jak będzie wyglądać budynek po remoncie. - Tutaj ważne jest zaangażowanie mieszkańców i udział w spotkaniach wspólnot mieszkaniowych. Warto apelować do władz spółdzielni mieszkaniowych, by przygotowując projekt renowacji, prosiły o opinię architektów - wyjaśnia szef whiteMAD.

Blok przed i po modernizacjąBlok przed i po modernizacją Google/ Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design (https://trafficdesign.pl), za whitemad.plJego zdaniem ładniejsza elewacja nie musi być droższa. - Zielona czy czerwona farba kosztuje przecież tyle samo co szara lub biała - zauważa Kamil Białas.

Traffic Design ma na koncie więcej realizacji związanych z modernizacją budynków i elewacji. Projektowane przez związanych z organizacją szyldy, elewacje, logotyp łączy minimalistyczny styl, elegancja i prostota.

Zobacz wideo Modne gadżety do dekoracji domu - zrób je sam!
Więcej o: