Nowoczesny dom wtopiony w krajobraz Warmii

Zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych i rozwiązań architektonicznych, umożliwiło idealne dopasowanie bryły domu do ukształtowania terenu. Jego cechą charakterystyczną jest zielony dach, który tworzy jedną linię ze znajdującym się w obrębie działki wzniesieniem.

Umiejętnie wpisany w pejzaż, dom „Green Line” projektu studia Mobius Architekci zachwyca prostotą formy, architektonicznymi detalami i bliskością natury. Jego twórcy czerpali inspirację również z lokalnej tradycji. Niegdyś na Warmii i Mazurach gospodarstwa organizowano na planie litery „L”, a chałupy miały proste, dwuspadowe dachy ze strzechy. Do tych elementów nawiązuje bryła Green Line – wzniesiona na kształt „elki” ze strzelistym dachem o nachyleniu 45 stopni.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

Działka pośród pól, lasów i jezior

Znajdujący się na jej terenie naturalny fałd ziemny zainspirował architekta Przemka Olczyka do zastosowania prostej i nieskomplikowanej formy budowy, która mimo dużych gabarytów nie przytłacza skalą.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Wrażenie naturalności, stworzone swobodnym wpisaniem obiektu w morfologię działki, potęguje wyraźna, smukła linia, powstała z wykorzystaniem żelbetowej płyty o grubości 90 cm. To ona determinuje horyzontalny układ bryły z czytelnym podziałem na strefę dzienną – tę na parterze oraz nocną – na piętrze. Linia zielonego dachu, stanowiącego swoiste przedłużenie wzniesienia, nadała całej budowli ponadczasowy charakter. Umiejętne połączenie szkła, betonu i aluminium Dom o łącznej powierzchni ponad 460 m2 z jednej strony otwarty jest na jezioro.

mat. prasowe_Aluprof_Pawel_Ulatowski_3

Zastosowane w nim wielkogabarytowe przeszklenia dają domownikom poczucie niczym nieograniczonej przestrzeni. Umiejscowienie okien od strony południowo-zachodniej pozwoliło zachować główne osie widokowe oraz doświetlić strefę dzienną naturalnym światłem. Dodatkowo przeszklone ściany stanowią transparentną osłonę przed wiejącymi w tej części regionu silnymi wiatrami.

W domu Green Line zastosowano system okienno-drzwiowy o podwyższonych właściwościach izolacyjnych, co polepsza efektywność energetyczną budynku.

mat. prasowe_Aluprof_Pawel_Ulatowski_2

– System MB-86 SI jest odpowiedzią nie tylko na trendy zrównoważonego budownictwa, ale i designu. Szerokość ram okien w widoku od strony zewnętrznej zabudowy jest niewielka, dzięki czemu powierzchnia przeszklenia i ilość wpadającego przez nie światła jest maksymalnie powiększona. Dzięki wysokiej wytrzymałości profili możliwe jest wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze, sprawiającej wrażenie smukłej i lekkiej np. panoramicznych przeszkleń dających wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni – mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR ALUPROF SA. W budynku wykorzystano również drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne, które są idealną propozycją zabudowy łączącej wnętrze z przyrodą na zewnątrz. Co więcej, konstrukcje te mogą również spełniać wymogi odporności na włamanie do klasy RC2. Z drugiej strony domu okna wychodzą na wewnętrzne atrium. Wydzielony linią dachu dziedziniec gwarantuje mieszkańcom atmosferę intymności.

Źródło: materiały prasowe Aluprof

Więcej o: