Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom przed wyjazdem? Można "oszukać złodzieja"

Przed nami długi weekend. Wielu z nas skorzysta z poluzowania obostrzeń i wyjedzie. Wkrótce też wakacje, a to co roku okres, w którym złodzieje wzmagają aktywność. Warto więc przyjrzeć się różnym sposobom zabezpieczenia mieszkań i domów przed włamaniem. Czy te, które mamy są wystarczające?

Według opracowania "Dom Bezpieczny 2020" stworzonego przez portal dombezpieczny.com, w 2019 roku złodzieje dokonali ponad 71 tys. kradzieży z włamaniem (ponad 2 tys. więcej niż w 2018 roku, co daje wzrost o 3 pkt proc.). Na szczęście podniosła się także wykrywalność tego rodzaju przestępstw, bo policja ujęła blisko połowę włamywaczy. Nie jest to jednak wielkie pocieszenie i wiedzą to ci, którzy padli ofiarą rabunku. Dlatego warto wiedzieć, które "drogi wejścia" powinny być dobrze zabezpieczone przed zakusami włamywaczy.

Nie zapominajmy też o tym, że jeśli mamy sąsiadów, którym możemy zaufać, to warto ich poprosić, by mieli oko na nasze mienie. Pod żadnym jednak pozorem nie chwalmy się wyjazdem w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem
Symulatory obecności, obraz domu w chmurze

Jeśli do wyjazdu zostało mało czasu, nie mamy już wprawdzie zbyt wielu możliwości, ale nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezradni. Jednym ze sposobów "oszukania" złodziei może być zamontowanie symulatora włączonego telewizora. Pozory naszej obecności możemy też stworzyć, stosując czasowy wyłącznik światła.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Kolejne rozwiązanie to urządzenie, które określane jest jako inteligentna wtyczka. Po umieszczeniu jej w gniazdku i połączeniu z naszą siecią WiFi oraz skonfigurowaniu za pomocą aplikacji na telefonie czy tablecie będziemy mogli zdalnie sterować włączaniem i wyłączaniem sprzętów w domu.

Innym sposobem na zabezpieczenie pozostawionego mieszkania może być kamera IP. Pozwala ona zobaczyć, co pod naszą nieobecność dzieje się w domu lub na zewnątrz (np. w bloku na klatce, czy na posesji przy domu).

Okna i drzwi tarasowe

Złodzieje bardzo często próbują dostać się do domu przez okna, dlatego powinny być one wykonane w odpowiedniej klasie antywłamaniowej (oznaczenie RC) – im wyższa, tym lepiej. Aby zwiększyć bezpieczeństwo antywłamaniowe okien, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenia, takie jak: np. klamki z kluczykiem, antywłamaniowe szyby, blaszki przeciwrozwierceniowe, wyjaśnia Dariusz Nowak, inżynier wsparcia technicznego w G-U Polska.

Nie można też zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu przed włamaniem drzwi tarasowych lub balkonowych. W przypadku modnych, dużych drzwi podnoszono-przesuwnych, możemy zastosować listwę przeciwwyważeniową (uniemożliwia ona podniesienie skrzydła) i system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy (co oznacza więcej punktów ryglowania, a więc więcej miejsc, które złodziej musi sforsować, by podważyć skrzydło).

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, można zamontować także rolety zewnętrzne. Nawet te zwykłe z PVC lub aluminium stanowią dodatkową barierę i wydłużają czas, jaki włamywacz potrzebuje na dostanie się przez okno do domu.

Drzwi wejściowe

W przypadku drzwi wejściowych najważniejszym elementem antywłamaniowym jest oczywiście antywłamaniowy zamek. Dobrze, aby był samoryglujący, automatyczny i wielopunktowy. Innym bardzo skutecznym rozwiązaniem antywłamaniowym jest dobór odpowiedniej wkładki cylindrycznej do zamka w drzwiach. Dobra wkładka jest zabezpieczona przed rozwierceniem i wyposażona w klucz systemowy, który można dorobić tylko u producenta, po okazaniu specjalnej karty identyfikacyjnej.

Alarm

Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie w domu systemu alarmowego, do którego można podpiąć drzwi i okna, a który (po wprowadzeniu kodu włączającego alarm) sprawdzi, czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte. Jeśli nie są – nie załączy się i tym samym wymusi na użytkowniku ich sprawdzenie i zamknięcie. Aby jednak tak się stało, drzwi wejściowe z alarmem powinniśmy doposażyć w czujniki zamknięcia, tzw. kontaktrony (jeden element obecny w skrzydle, drugi w ramie drzwi), czujniki rygla (zamontowane w ościeżnicy) lub w czujnik orzecha (montowany na orzechu zamka). Aby aktywować alarm, elementy tego systemu muszą się ze sobą stykać. Połączenie to przerywa się, np. gdy ktoś niepożądany naciska klamkę w drzwiach – wówczas uruchamia się alarm. Podobnie zadziałają kontaktrony zamontowane w oknach.

Innowacyjne rozwiązania

Idea inteligentnego domu – zdalnie sterowanego i zautomatyzowanego – to współcześnie już nie fanaberia tylko dla bogaczy. Zadaniem rozwiązań dla inteligentnych domów jest zwiększenie komfortu użytkowników, kontroli i bezpieczeństwa. Domy mogą być smart w różnym stopniu. Co jednak najważniejsze – smart home stanowi wyzwanie dla włamywaczy, którzy – próbując sforsować różne zabezpieczenia – w rzeczywistości nie wiedzą, na jakie trudności muszą być przygotowani. Dlatego coraz więcej osób decyduje się np. na wprowadzenie rozwiązań, które pozwalają na otwieranie drzwi wejściowych bez użycia klucza, jak: transpondery, klawiatura kodowa, czy biometryczny system kontroli dostępu (czytnik linii papilarnych).

Źródło: materiały prasowe G-U Polska.