Więzienie do kupienia. Areszt śledczy w Ostródzie wystawiony na sprzedaż

Większość z nas nie chciałaby spędzić nocy "za kratkami", ale już niedługo ktoś może tak sypiać cały czas i to bez wyroku. W powiecie ostródzkim można kupić prawdziwy areszt. Cena również wydaje się atrakcyjna, czy znajdzie się chętny na tak oryginalną nieruchomość?

Starosta powiatowy ogłosił przetarg ustny nieograniczony na zbycie nieruchomości. A chodzi o naprawdę wyjątkowe zabudowania. To były areszt dla kobiet. 

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Więzienie na sprzedaż

Ponadstuletnie więzienie zostało wystawione na sprzedaż w Ostródzie. Główny budynek został wzniesiony jeszcze przed II wojną światową, a niektóre źródła wskazują na koniec XIX wieku. Od samego początku nieruchomość pełniła funkcję więzienia. Od 1978 roku był to areszt dla kobiet, zamknięty ostatecznie w 2018 roku po równo 40 latach. 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

W skład oferty wchodzi łącznie dziewięć budynków. Oprócz głównego aresztu nabywca kupi również wartownię z salą widzeń, warsztaty, piwnicę oraz magazyny. Ponadto, całość jest uzbrojona w sieci elektroenergetyczną, wodociągową, kanalizacyjno-ciepłowniczą, gazową i telekomunikacyjną. Areszt wyposażony jest również we własny agregat prądotwórczy. 

Cały kompleks liczy 2800 metrów kwadratowych powierzchni, a w areszcie jest 80 podwójnych cel. 

Kto to kupi?

Przetarg odbędzie się 12 sierpnia 2020 roku o godzinie dziesiątej w siedzibie Starostwa Powiatowego w Ostródzie przy ul. Jana III Sobieskiego 5, pokój 335. Cena wywoławcza wynosi 1 673 tysięcy złotych. 

Po zamknięciu aresztu w 2018 roku władze lokalne miały na zagospodarowanie więzienia wiele pomysłów. Wśród propozycji pojawił się pomysł stworzenia młodzieżowego ośrodka terapeutycznego. Niestety, koszt rewitalizacji budynku władze oszacowały na co najmniej 3 mln złotych, co przekraczało możliwości powiatu. Stąd oferta sprzedaży. 

Wbrew pozorom, oferta jest bardzo atrakcyjna. Wśród jej atutów można podkreślić zwłaszcza wspaniałą lokalizację. Budynek znajduje się w ścisłym centrum Ostródy nad Jeziorem Drwęckim. W pobliżu jest molo i amfiteatr, a wnętrze aresztu można by było przerobić np. na hotel. 

Więcej o: