Budynki z polskich seriali istnieją naprawdę. Plebania ojca Mateusza może zaskoczyć

Seriale nagrywane są na skonstruowanych planach filmowych, bywa, że kręcone są na tzw. green screenie i scenografia jest dodawana komputerowo. Ale budynki znane z seriali można spotkać bliżej, niż się wydaje. Oto parę przykładów.

Dom Boskich (Rodzinka.pl)

Polski serial komediowy nagrywany od 2011 roku dopiero niedawno zakończył emisję (3 maja 2020). Opowiada o losach pięcioosobowej rodziny Boskich, która mieszka w Warszawie. Po raz pierwszy ich dom można było zobaczyć w odcinku "Ferie w domu". W serialu został sprzedany w odcinku 181, tylko po to, by ponownie trafić w ręce Boskich cztery odcinki później. 

Dom rodziny Boskich (Rodzinka.pl)Dom rodziny Boskich (Rodzinka.pl) rodzinkapl.fandom.com

Akcja serialu najczęściej rozgrywała się we wnętrzu sporego domu, ale wielokrotnie scenarzyści przenosili akcję na zewnątrz. I właśnie te ujęcia pozwoliły widzom ustalić, że najprawdopodobniejszą lokalizacją domu znanego z serialu jest ulica Pokrętna 13 w miejscowości Nowa Iwiczna pod Warszawą. Ujęcia wnętrz najprawdopodobniej były kręcone w jednym ze studiów TVP. 

Kamienica, w której mieszkają Kiepscy (Świat według Kiepskich)

Serial "Świat według Kiepskich" nadal jest emitowany i obecnie ma 33 sezony. Możemy w nim poznać poczynania tytułowej rodziny Kiepskich oraz ich sąsiadów mieszkających w tej samej klatce. Akcja serialu toczy się we wrocławskiej kamienicy przy ul. Ćwiartki 3/4. 

 

W rzeczywistości serial był nagrywany przy ulicy Podwale 67 we Wrocławiu. Z pierwotnej scenografii  można było tam znaleźć m.in. klatkę schodową, piętro Kiepskich i Paździochów, toaletę, wspólną łazienkę, pokój Waldka oraz seniorki Kiepskiej. Ostatecznie, od wielu sezonów sitcom jest kręcony na planie filmowym, który odtwarza wnętrze pierwotnej kamienicy. Twórcy musieli zrezygnować z nagrywania serialu w pierwotnej lokalizacji najprawdopodobniej z powodu zbliżającego się remontu budynku, który zmieniłby oblicze scenografii. 

Plebania proboszcza Żmigrodzkiego (Ojciec Mateusz)

Popularny serial oparty na włoskim formacie "Don Matteo" zdobył trzykrotnie Telekamerę za najlepszy serial głosami telewidzów oraz jedną Złotą Telekamerę w 2020 roku. "Ojciec Mateusz" opowiada losy księdza-detektywa, który często pomaga policji rozwiązywać kryminalne zagadki w Sandomierzu.

W serialu często widać przepiękną parafię, czyli spory drewniany dom. Dla wielu może się to okazać szokiem, ale budynek imitujący parafię ojca Mateusza nie znajduje się wcale w Sandomierzu. Piękny drewniany dom, jest zlokalizowany i w podwarszawskiej miejscowości Radość.

Kamienica na Wspólnej (Na Wspólnej)

Nie ma chyba osoby w Polsce, która nie znałaby charakterystycznej piosenki czołówki serialu "Na Wspólnej" śpiewanej przez Krzysztofa Krawczyka. Ten serial emitowany od 2003 roku nadal posiada ogromną rzeszę fanów czekających na nowe odcinki.

O ile tytułową piosenkę znają niemal wszyscy, to położenie kamienicy, w której mieszkali bohaterowie pierwszych sezonów, nie dla każdego jest jasne. Trudno szukać charakterystycznej kamienicy na ulicy Wspólnej w Warszawie. Tak naprawdę znajduje się ona na Szlenkierów 8, na warszawskiej Woli. Obecnie większość scen rozgrywających się w serialu jest nagrywana na planie filmowym w Sękocinie oraz plenerach.

Posterunek (13 Posterunek)

Serial, który pod koniec lat 90. bawił miliony Polaków. Na początku był emitowany jedynie na kanale Canal+, co tylko dodawało mu prestiżu. Zdjęcia do serialu były nagrywane na planie filmowym w studio 3 na terenie WFDiF przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie.

Ale gdzie znajduje się budynek widoczny w każdej czołówce? Jak się okazuje, to dawna remiza strażacka, w której obecnie znajduje się Muzeum Pożarnictwa w Warszawie przy Chłodnej 3.

Dom Kwiatkowskich (Rodzina Zastępcza)

Jeden z najdłużej emitowanych w polskiej telewizji seriali komediowo-obyczajowych. "Rodzina Zastępcza" była emitowana w latach 2004-09, a liczba odcinków zamknęła się w 329 (plus cztery odcinki specjalne).

rodzinazastepcza.fandom.com / Brysiu38666

Serial opowiadał o rodzinie Kwiatkowskich, która mieszkała w Warszawie. Początkowo serial był nagrywany na planie zdjęciowym imitującym mieszkanie w stolicy. Od 26 odcinka rodzina Kwiatkowskich przeniosła się do parterowego domu w warszawskim Wawrze przy ulicy Frezji 15. 

Co ciekawe, dom został parę lat temu wystawiony na sprzedaż za milion złotych, ale sądząc po braku wznowień ogłoszenia, transakcja została przeprowadzona. 

Więcej o: