Co dziesiąty Europejczyk nie radzi sobie z kosztami mieszkania. A Polska? Można się zdziwić

Z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że co dziesiąty Europejczyk boryka się z problemami dużego obciążenia sztywnymi opłatami mieszkaniowymi. Jak na tle innych wypada Polska?

Pod względem zarobków w Unii Europejskiej Polska w 2018 roku była na szóstym miejscu... od końca. Jak w takim razie wypada nasz kraj pod względem udziału sztywnych wydatków mieszkaniowych, których wartość jest ściśle powiązana ze średnią pensją? Można się zdziwić. 

Zobacz wideo Jak mocno koronawirus uderzy w rynek nieruchomości?

Najgorzej mają Grecy

Analitycy Eurostatu przyjęli, że problem z opłacaniem sztywnych wydatków mieszkaniowych rozpoczyna się, gdy jego udział na mieszkańca przekracza 40 procent pensji. W kategorii kosztów mieszkaniowych objęto nie tylko opłaty za mieszkanie, czynsz, wydatki na media, ale również raty kredytu mieszkaniowego. Dane dotyczą 2018 roku, ponieważ są to najnowsze udostępnione wyniki. 

ec.europa.eu

Z tak przeprowadzonej analizy, wynika, że średnio co dziesiąty Europejczyk jest zbyt obciążony sztywnymi kosztami utrzymania. Najgorsza sytuacja dotyczyła mieszkańców Grecji, w której aż 39,5 proc. mieszkańców dotyczył ten problem. 

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Na drugim i trzecim miejscu tego zestawienia znalazła się Bułgaria i Dania, w których problem z wysokimi kosztami utrzymania miało do czynienia odpowiednio 17,9 proc. oraz 17,7 proc. Średnia arytmetyczna dla wszystkich krajów UE wynosi 9,6 proc., natomiast Polska znajduje się poniżej tej wartości z wynikiem 6,2 proc. To daje Polsce dwunastą lokatę, przed takimi krajami jak Czechy, Włochy czy Austria.   

Sztywne koszty mieszkaniowe

Wynik może trochę zaskakiwać, biorąc pod uwagę fakt, że w rankingu wysokości pensji Polska zajmuje szóstą lokatę od końca. Można by przecież przypuszczać, że z niską pensją w parze idzie duży udział wydatków na mieszkanie, ale jak pokazuje statystyka, tak nie jest. 

Skąd tak dobry wynik Polski? Ewidentnie jest to zasługa mieszkania "na swoim". Zdecydowana większość Polaków mieszka w domach i mieszkaniach własnościowych nieobjętych hipoteką. Nie ponosi więc kosztów kredytu oraz czynszu, który potrafi stanowić nawet 80 proc. wszystkich opłat dokonywanych na rzecz utrzymania mieszkania, bądź domu. 

- Prawie 72 proc. Polaków mieszka w domu lub mieszkaniu, którego jest właścicielem, a nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub kredytem mieszkaniowym - czytamy w raporcie "Ile mieszkań brakuje w Polsce" opublikowanym przez Heritage Real Estate.

Źródło: ec.europa.eu