Rząd myśli nad nowym plusem. Tym razem to "ulga na zasiedlenie"

Resort rozwoju planuje wdrożyć kolejną ulgę, tym razem dla starających się o pierwszy dom bądź mieszkanie. Wysokość "ulgi na zasiedlenie" będzie uzależniona od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. Im ich więcej, tym ulga wyższa.

Jak podaje serwis ksiegowosc.infor.pl, rząd pracuje nad ulgą w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. 

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

Ulga na zasiedlenie

Według ministerstwa Rozwoju proponowana ulga miałaby stanowić wsparcie dla działalności firm budowlano-montażowych i zatrudnienia w sektorze budowlanym. Ponieważ to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa zajmują się budową domów jednorodzinnych bądź wykańczaniem mieszkań.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

"Koncentracja środków publicznych na rynku pierwotnym ma na celu stymulację działalności firm budowlano-montażowych specjalizujących się w budowie budynków wielorodzinnych oraz jednorodzinnych. Są to najczęściej firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, działające w lokalnej skali z wykorzystaniem lokalnych surowców" - napisano w uzasadnieniu projektu. 

Ile będzie można otrzymać

Projekt przewiduje różny wymiar dopłat uzależniony od liczby osób w gospodarstwie domowym, szczególnie premiowane będą małżeństwa wielodzietne. O jakich sumach mowa? W projekcie są wspomniane następujące kwoty odpisu podatkowego:

  • Podatnik (singiel) - 4 597 zł,
  • Podatnik z jednym dzieckiem - 5 746,25 zł,
  • Podatnik z dwójką dzieci - 6 895,50 zł,
  • Podatnik z trójką dzieci - 8 044,75 zł.
  • Małżeństwo bezdzietne - 9 194 zł,
  • Małżeństwo z  jednym dzieckiem - 10 343,25 zł,
  • Małżeństwo z dwójką dzieci - 11 492,50 zł.

Z ulgi będzie można skorzystać jedynie w przypadku zakupu pierwszego mieszkania albo budowy pierwszego domu. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to trzeci kwartał 2020 roku. 

Źródło: ksiegowosc.infor.pl