Autostrada przebiegająca przez budynek? Mieszkańcy nie narzekają - mają ciszę, a nawet zieleń

Życie w pobliżu autostrady lub drogi ekspresowej dla wielu wydaje się koszmarem. Spaliny, hałas, drgania - to wszystko może zachęcić do wyprowadzki. Niemieccy i japońscy inżynierowie udowodnili jednak, że można pójść o krok dalej. Poprowadzili autostrady wewnątrz budynków.

Autostrada przebiegająca przez budynek? Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale architekci na całym świecie tego typu koncepcję już zrealizowali. I to niejednokrotnie.

Jednym z największych cudów inżynierii w tym zakresie jest Gate Tower Building. Japoński biurowiec jest dosłownie przedziurawiony nitką drogi szybkiego ruchu.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są

Biurowiec czy autostrada? Inwestorzy nie mogli się dogadać

Nieruchomość znajdująca się w jednej z dzielnic Osaki pojawiła się w planach architektów w latach 80. Ostatecznie jej budowę zakończono w roku 1992. Liczący 16 kondygnacji budynek powstał, tuż zanim zapadła decyzja o budowie autostrady. Ostatecznie inwestor nie zgodził się na zmianę planów, nie chciał też słyszeć o odsprzedaży gruntu. Po toczących się kilka lat negocjacjach udało się wypracować kompromis - zarówno budynek, jak i autostrada miały zostać wzniesione. 

W praktyce, chociaż autostrada przebiega przez budynek, nie jest jego częścią - obie konstrukcje są od siebie odseparowane, przez biurowiec przerzucono po prostu jedno z przęseł, a filary, które je wspierają, znajdują się tuż przed wlotem i za wylotem do powstałego w ten sposób tunelu.

Gigantyczny blok z autostradą na najniższych kondygnacjach

Autobahnüberbauung Schlangenbader Straße, BerlinAutobahnüberbauung Schlangenbader Straße, Berlin David Kasparek

Nie mniej intrygująca konstrukcja powstała w Niemczech. Zaprojektowano ją wcześniej, bo w latach 70. Autobahnüberbauung, czyli kompleks przy Schlangenbader Strasse, to potężna, licząca 600 metrów długości nieruchomość, w której środku również poprowadzono autostradę.

Budynek wznosi się na 46 metrów, liczy 16 kondygnacji. Łącznie w blokach, które składają się na bryłę, znajduje się 1215 mieszkań. Obecnie zamieszkuje go blisko 3500 osób. Mieszkańcy nigdy jednak na bliskość drogi nie narzekali - problemem nie jest ani hałas, ani brak zieleni, której na terenie samego kompleksu jest dużo.

Podobne konstrukcje znajdują się również w USA - tam jest ich kilkanaście. Rozwiązanie zastosowano też we Włoszech, gdzie nad autostradą zbudowano restaurację.

Zobacz wideo Wysoka inflacja i ceny mieszkań to problemy rządu?
Więcej o:
Komentarze (18)
Autostrada przebiegająca przez budynek? Mieszkańcy nie narzekają - mają ciszę, a nawet zieleń
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 7

  Tak naprawde tylko pierwszy budynek zostal przeciety przez autostrade.
  Pozostale sa po prostu zbudowane nad.

 • pedro.666

  Oceniono 10 razy 6

  Byle nie przez kuchnię, bo i tak się czasem robi korek, zwłaszcza jak jest wąska.

 • dante_waw

  Oceniono 17 razy 3

  HA HA HA... Domiporta... Trybuna Dewelopera :).... wczoraj pisali o autostradzie 50 cm od okien dzisiaj o autostradzie przebiegajacej przez budynek.... ciekawe jakie deweloperskie porno zafunduje nam red Bartlomiej jutro :)

 • czyli.kon.karne

  Oceniono 2 razy 2

  "Autobahnüberbauung, czyli kompleks przy Schlangenbader Strasse, to potężna, licząca 600 metrów długości nieruchomość, w której środku również poprowadzono autostradę"

  Bzdura. Pod Autobahnüberbauung nie biegnie żadna autostrada. To dwu jezdniowa ulica Schlangenbader Strasse.

  Niemazaco :)

 • vader2010

  Oceniono 6 razy 2

  w późno-średniowiecznej Europie ludzie budowali domy na mostach - ale to w Europie albo w Azji u nas ciągle"niedasie"

 • g.kobek

  Oceniono 3 razy 1

  jest jeszcze poprzedni stadion Atletico Madryt gdzie pod jedną z trybun przebiega droga po 3 pasy ruchu w każdą stronę

 • vicenteolivio

  0

  Autor powinien zasięgnąć wiedzy o tym, co to jest autostrada.

 • aleiz

  0

  W "Wolsce" przeciętny "Wolak" kupił by mieszkanie w takim budynku, po czym po dwóch latach domagał się usunięcia autostrady bo mu hałasuje :D tak jak kupują koło lotnisk, strzelnic.. a później każą zamykać bo lotnisko które jest 30 lat w tym miejscu, jest za głośne :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX