Autostrada przebiegająca przez budynek? Mieszkańcy nie narzekają - mają ciszę, a nawet zieleń

Życie w pobliżu autostrady lub drogi ekspresowej dla wielu wydaje się koszmarem. Spaliny, hałas, drgania - to wszystko może zachęcić do wyprowadzki. Niemieccy i japońscy inżynierowie udowodnili jednak, że można pójść o krok dalej. Poprowadzili autostrady wewnątrz budynków.

Autostrada przebiegająca przez budynek? Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale architekci na całym świecie tego typu koncepcję już zrealizowali. I to niejednokrotnie.

Jednym z największych cudów inżynierii w tym zakresie jest Gate Tower Building. Japoński biurowiec jest dosłownie przedziurawiony nitką drogi szybkiego ruchu.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są

Biurowiec czy autostrada? Inwestorzy nie mogli się dogadać

Nieruchomość znajdująca się w jednej z dzielnic Osaki pojawiła się w planach architektów w latach 80. Ostatecznie jej budowę zakończono w roku 1992. Liczący 16 kondygnacji budynek powstał, tuż zanim zapadła decyzja o budowie autostrady. Ostatecznie inwestor nie zgodził się na zmianę planów, nie chciał też słyszeć o odsprzedaży gruntu. Po toczących się kilka lat negocjacjach udało się wypracować kompromis - zarówno budynek, jak i autostrada miały zostać wzniesione. 

W praktyce, chociaż autostrada przebiega przez budynek, nie jest jego częścią - obie konstrukcje są od siebie odseparowane, przez biurowiec przerzucono po prostu jedno z przęseł, a filary, które je wspierają, znajdują się tuż przed wlotem i za wylotem do powstałego w ten sposób tunelu.

Gigantyczny blok z autostradą na najniższych kondygnacjach

Autobahnüberbauung Schlangenbader Straße, BerlinAutobahnüberbauung Schlangenbader Straße, Berlin David Kasparek

Nie mniej intrygująca konstrukcja powstała w Niemczech. Zaprojektowano ją wcześniej, bo w latach 70. Autobahnüberbauung, czyli kompleks przy Schlangenbader Strasse, to potężna, licząca 600 metrów długości nieruchomość, w której środku również poprowadzono autostradę.

Budynek wznosi się na 46 metrów, liczy 16 kondygnacji. Łącznie w blokach, które składają się na bryłę, znajduje się 1215 mieszkań. Obecnie zamieszkuje go blisko 3500 osób. Mieszkańcy nigdy jednak na bliskość drogi nie narzekali - problemem nie jest ani hałas, ani brak zieleni, której na terenie samego kompleksu jest dużo.

Podobne konstrukcje znajdują się również w USA - tam jest ich kilkanaście. Rozwiązanie zastosowano też we Włoszech, gdzie nad autostradą zbudowano restaurację.

Zobacz wideo Wysoka inflacja i ceny mieszkań to problemy rządu?