Drapacze chmur z drewna. Cuda inżynierii powstają na całym świecie. Jak się je buduje?

Wysokościowce z drewna? Brzmi niewiarygodnie, jednak twórca najwyższego budynku na świecie wzniesionego z pomocą tego budulca twierdzi, że wkrótce drewniane wieżowce sięgną 150 metrów nad ziemię. Co jest sekretem wytrzymałości budowli?

Drapacze chmur z betonu, stali i szkła nikogo już nie dziwią. Architekci są dziś jednak w stanie wznieść wieżowce w zupełnie innej technologii. Wykorzystują do tego celu... drewno. A konkretnie drewno konstrukcyjne - zwane też drewnem klejonym lub CLT.

Jest wykorzystywane w budownictwie dość powszechnie od lat 90, jednak wyłącznie w znacznie mniej okazałych budowlach. Wieżowce z drewna są wciąż nowością. Jakie bariery przekroczyli konstruktorzy i architekci?

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Oakwood Timber Tower 2
The LodgeOakwood Timber Tower 2 The Lodge http://www.plparchitecture.com/oakwood-timber-tower-2.html

Drewno wykorzystywane do budowy nie jest po prostu pociętym na listewki drzewem. Cienkie paski materiału są sklejane ze sobą pod kątem 90 stopni, a następnie ściska się je w olbrzymie panele lub belki.

Konstruktorzy decydują się na wykorzystanie go do wznoszenia wysokich budynków lub użycia jako elementu większych kompleksów. W kanadyjskim Vancouver powstał hybrydowy budynek, który składa się z tradycyjnego, stalowo-betonowego rdzenia oraz zbudowanej z drewna ramy.

Budynek z drewna? Dziś to możliweBudynek z drewna? Dziś to możliwe Michael Green Architecture and Gensler

Najwyższy budynek na świecie stworzony z drewna to Mjøstårnet  w norweskim Brumunddal. Jego wysokość to 85,4 metra. Mieszczą się w nim apartamenty, hotel, restauracje oraz biura i przestrzenie publiczne.

Konstruktorzy zapewniają, że pomimo zastosowania drewna budowla będzie odporna zarówno na deszcz, jak i na ogień.

Budowanie z drewna pomaga w ochronie środowiska?

Øystein Elgsaas, skandynawski architekt, propagator wykorzystania drewna w budownictwie i projektant budynku w Brumunddal, twierdzi, że wykorzystanie tego materiału chroni przyrodę.

- Drzewa magazynują węgiel. Jeśli zetniesz je w odpowiednim momencie - w którym więcej węgla już wchłonąć nie będą mogły - to w zasadzie przedłużasz cykl życia drzewa. Węgiel, które zmagazynowało, nie wraca do przyrody przez 200-300 lat - stwierdził.

Dodał, że jeżeli CTL ma być materiałem budowlanym przyszłości, wykorzystywanym przez kolejne 30 lat, już dziś trzeba zaplanować plantacje.

Zobacz wideo Jak mocno koronawirus uderzy w rynek nieruchomości?
Więcej o:
Komentarze (28)
Drapacze chmur z drewna. Cuda inżynierii powstają na całym świecie. Jak się je buduje?
Zaloguj się
 • matamzimu

  Oceniono 7 razy 5

  wszystko będzie dobrze jeśli fachowcy od instalacji niczego nie spier...niczą

 • miasto66

  Oceniono 2 razy 2

  W jaki niby sposób ma to być dobre dla natury? Będziemy wycinać jeszcze więcej drzew i to tych dorodnych, a dziewicze puszcze zamienimy na lasy przemysłowe. Kolejny idiotyczny pomysł eko oszołomów, którzy nie mają pojecia o ochronie przyrody, a jedyne na czym się znają to lansowanie się w mediach.

 • eryn_7

  Oceniono 1 raz 1

  Procz CLT - Cross Laminated Timber - Drewna Laminiowanego Krzyzowo, gdzie skleja sire pod cisnieniem slupki/ beleczki niewielkich rozmiarow, jest jeszcze NLT - Nail Laminated Timber - Drewno laminowane przy pomocy gwozdzi, bez uzycia kleju - uzyte interesujaco np. w stropie biblioteki w Whistler, kolo Vancouver w Kanadzie.

 • clex2

  Oceniono 7 razy 1

  z samego drewna to sobie można ul postawić a nie wieżowiec. drewno jest zbyt elastyczne i czubek odchylałby się od pionu o dobrych kilka metrów. A gdyby mocowanie do gruntu też miał tylko drewniane, to przy pierwszym wietrze powyżej 50km/h zostałby nie najwyższym ale najdłuższym drewnianym wieżowcem. Te wieżowce muszą mieć betonowy rdzeń, który jest obudowywany konstrukcją drewnianą.

 • el.pistolero

  Oceniono 9 razy 1

  Wycinajmy lasy mi.in pod takie budowle, a potem płaczmy, że ziemia staje się pustynią.

 • ltte

  Oceniono 3 razy 1

  Betonowo stalowy rdzeń i wszystko można. Wieże WTC nie miały takiego rdzenia. Sama stal w niesprzyjających warunkach okazała się niewystarczająca.

 • pan_draska

  Oceniono 6 razy 0

  "architekci dwa w stanie wznieść",
  Architekci to mogą co najwyżej ładny rendering zrobić, żeby taki budynek można było wznieść to potrzeba jeszcze jakiegoś inżyniera. No ale po co, skoro "specjaliści" z gazety się znają.
  Już był taki jeden kandydat, który architektów kierował do budowy dróg.
  Matoły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX