Będą obniżki cen nieruchomości, ale nie potrwają długo - mówi ekspert

W niektórych miastach widać już pierwsze oznaki korekty cen mieszkań. Spadki nie są na razie duże, ale dla marzących o własnym M to z pewnością dobra informacja po latach stałych wzrostów. Ekspert studzi emocje, prognozując, że taka sytuacja długo nie potrwa.

Spadki cen mieszkań są niemal pewne, a powodów należy szukać w zmniejszonej podaży, pogarszającej się sytuacji gospodarczej i zmianie przyzwyczajeń Polaków. Ale spadki nie potrwają długo - tłumaczy ekspert. 

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni do krachu z 2009 roku?

Kto ma pieniądz, ten ma władzę

Ceny mieszkań najprawdopodobniej będą spadać na przestrzeni najbliższych tygodni, może miesięcy. To dobra informacja dla osób, planujących zakup mieszkania. Niestety, wraz z korektą cen pogarszać się będzie sytuacja gospodarcza, a o kredyt będzie coraz trudniej.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Pierwsze oznaki zapaści na rynku kredytów mieszkaniowych już są widoczne. Według indeksu PKM publikowanego przez BIK, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, kwietniowy odczyt wyniósł -27, proc. Co oznacza, że w kwietniu 2020 roku w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 27,6 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. 

- Kwiecień jest pierwszym pełnym miesiącem pandemicznym z lockdownem. Odczyt kwietniowy jest najniższy w kilkuletniej już historii Indeksu. Kwietniowy odczyt indeksu w 2020 r. (-27,6 proc.) jest lustrzanym odbiciem odczytu lutowego br. (+27,6 proc.). Te dwa skrajne odczyty pokazują przeciwieństwo nastrojów na rynku kredytów mieszkaniowych: w lutowym – euforia, a w kwietniu - depresja – mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Trudności z zawarcie umowy kredytowej sprzyjają jedynie... inwestorom posiadającym gotówkę. Oni na fali niskiej podaży będą mogli dyktować warunki i negocjować zakup nieruchomości najłatwiej. 

Spadki będą, ale krótko

Może się okazać, że najbliższe miesiące będą czasem, gdy zakup nieruchomości może być niezwykle opłacalny. Inwestorzy liczący na długoterminowy zysk, na pewno nie stracą, ponieważ większość ekspertów zaznacza, że rynek za parę miesięcy, bądź lat powróci do poziomu sprzed kwartału, a nawet go przebije.

Z drugiej strony, nabywcy posiłkujący się kredytem, którzy rzecz jasna go otrzymają, będą mogli liczyć na niższe raty z powodu obniżenia stóp procentowych. Pytanie tylko, jak długo ceny mieszkań będą spadać. Wątpliwości próbuje rozwiać ekspertka w rozmowie z serwisem strafabizensu.pl. - Sądzę, że wbrew pozorom idzie dobry czas na zakup nieruchomości. Pomogą w tym niskie stopy procentowe oraz spadek cen, który jest nieuchronny. Pierwszy raz od ośmiu lat możemy liczyć na obniżki, które jednak nie potrwają długo - mówi Katarzyna Bendowska, z działu Wycen Hipotecznych firmy Lege Advisors.

- Rynek nieruchomości bywa odporny na zawirowania gospodarcze, ale i tak w obecnej sytuacji spodziewajmy się obniżek cen. Ich głębokość i dostępność uzależnione są oczywiście od poziomu bezrobocia i generalnie czasu trwania kryzysu. Jest to też czas wielkich okazji, które mogą szybko się nie powtórzyć. Zwłaszcza na tym rynku - dodaje Katarzyna Bendowska. 

Źródło: strefabiznesu.pl