Jak podnieść wartość domu przeznaczonego na sprzedaż?

Sukces w sprzedaży nieruchomości to połączenie wielu czynników. Na niektóre, takie jak koniunktura na rynku czy lokalizacja domu, właściciel nie ma wpływu. Ale na stan techniczny budynku i jego otoczenie już tak. Jakie zatem działania sprawią, że nasza oferta sprzedaży będzie atrakcyjna dla kupujących?

Jak określić aktualny stan nieruchomości?

To kolejny istotny krok. Ma to związek, z tym że być może ze względu na mało atrakcyjną okolicę czy trendy panujące na rynku i tak mimo wprowadzonych zmian, nie uda się nam uzyskać satysfakcjonującej nas ceny sprzedaży.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

 

Na portalach internetowych bez kłopotu znajdziemy ogłoszenia o nieruchomości podobnej do naszej. Pamiętajmy jednak o tym, że podane tam ceny to tzw. ceny ofertowe, które zazwyczaj są wyższe niż transakcyjne, czyli uzyskiwane w rzeczywistości przy sprzedaży.

Dlatego warto rozważyć wycenę wykonaną przez rzeczoznawcę zwaną operatem szacunkowym, która określa wartość rynkową domu oraz sposób jej obliczenia. Trudno podać precyzyjnie koszt takiej wyceny, bo ustalana jest indywidualnie pomiędzy klientem a rzeczoznawcą, ale zazwyczaj należy liczyć się z kwotą od kilkuset do dwóch tysięcy złotych

Jeśli planujemy sprzedaż domu przez pośrednika, to jednym z elementów jego pracy jest określenie wartości nieruchomości. Agencja działająca na danym rynku jest zorientowana w aktualnych cenach, gdyż ma wgląd w systemy transakcyjne i inne dokumenty, co pozwala na podanie właściwej ceny nieruchomości. Poza tym pośrednik lub rzeczoznawca podpowie nam jakie prace ich zdaniem należy przeprowadzić, aby dom nie odstraszał potencjalnych nabywców.

Stan techniczny budynku

Nieruchomość wymagająca dużego zakresu prac remontowych raczej nie uzyska dobrej ceny. Jednak podnoszenie wartości domu przed sprzedażą musi nam się opłacić. Dlatego należy ustalić np. z pośrednikiem, jakie prace są bezwzględnie konieczne, a z jakich można zrezygnować.

Wszyscy wiemy jak ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, jak dom prezentuje się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Z pewnością konieczna będzie na przykład naprawa cieknącego dachu i rynien. Wymiana starych okien na nowe, jest bardzo kosztowna, więc przynajmniej trzeba je naprawiać i przemalować, aby zyskały na wyglądzie. Jeśli to możliwe to warto również odnowić elewację.

W środku domu oprócz generalnych porządków trzeba m.in.: naprawić uszkodzenia ścian, a następnie je odmalować, wyprać lub usunąć stare dywany, pozbyć się zniszczonych mebli i wyposażenia, które jedynie zagracają pokoje.

Szczególnej uwagi wymagają dwa pomieszczenia – to kuchnia i łazienka. Są one uznawane przez kupujących za najdroższe części domu do wyremontowania, więc ich dobry stan techniczny podniesie wartość nieruchomości. Tu jednak trzeba dobrze ocenić, co opłaca się zrobić, aby nie przeinwestować. Podobnie wygląda sprawa zamontowanych w domu instalacji (zwłaszcza elektrycznej i grzewczej).

Jeśli nie mamy czasu na odpowiednie przygotowanie domu, można zatrudnić home stagera. W ramach jego usług wnętrze nieruchomości wystawianej na sprzedaż jest odpowiednio aranżowane, tak aby wyglądało estetycznie, przestronnie i funkcjonalnie. Zakres wprowadzanych zmian ustalany jest indywidualnie pomiędzy właścicielem nieruchomości a specjalistą. Jeśli zdecydujemy się na kompleksowy zakres prac, home stager zajmie się także wyborem odpowiednich fachowców oraz zamawianiem i przypilnowaniem dostaw potrzebnych materiałów i sprzętów. Do niego należy również nadzór nad pracami, a następnie urządzenie i stylizacja pomieszczeń.

Ogród, czyli przestrzeń wokół domu

Wielu pośredników, powołując się na różne raporty, podkreśla, że właściciel domu powinien zadbać również o teren wokół domu. Nieruchomość znajdująca się w pięknym ogrodzie zyskuje na wartości od kilku do kilkunastu procent. Dlatego warto dbać o trawnik, rabaty kwiatowe oraz rosnące w ogrodzie krzewy i drzewa.