Kto powinien wybrać materac piankowy do swojej sypialni?

Zastanawiasz się nad zakupem nowego materaca? Sprawdź, czym charakteryzują się materace piankowe i dla kogo są one najlepszym wyborem. Materace piankowe - czym się charakteryzują?

Materace piankowe swoją nazwę zawdzięczają rodzajowi zastosowanego wypełnienia - czyli piance. Aktualnie dostępnych jest ich naprawdę wiele rodzajów, co nie dziwi... Pianka to jeden z najintensywniej rozwijających się surowców na rynku! Te, które jeszcze kilka lat temu były powszechnie stosowane w produkcji materacy, dziś zostały wyparte przez znacznie lepsze.

Jak więc wybrać najlepszy materac dla siebie? Przodujący producenci materacy, tacy jak firma Hilding, stawiają aktualnie na trzy rodzaje pianek: lateksową, wysoko- oraz termoelastyczną. W każdym przypadku zaletą jest bardzo dobre dopasowywanie się do kształtu ciała użytkownika. W ten sposób materac może zaoferować optymalne podparcie całej sylwetki, w tym przede wszystkim kręgosłupa.

Zalety materacy piankowychZalety materacy piankowych materiały prasowe

Pianka lateksowa, wysokoelastyczna a termoelastyczna - czym się różnią?

Materace stricte lateksowe są nieco twardsze od piankowych, jednak zastosowanie pianki lateksowej jako jednej z pianek w materacu - to idealny pomysł. Materiał ten charakteryzuje się wysoką sprężystością, wytrzymałością i odbojnością, co sprawia, że użytkownik odnosi wrażenie lekkiego „unoszenia”.

Pianki wysokoelastyczne cechują się bardzo dużą gęstością oraz plastycznością - co pozwala na dostosowanie kształtu materaca do nacisku wydzielanego przez użytkownika. Oznacza to, że materac inaczej zareaguje na osobę lżejszą, a inaczej na cięższą, inaczej gdy ułożymy się na plecach, inaczej gdy zwiniemy się w pozę embrionalną. W każdej sytuacji jednak da właściwe wsparcie kręgosłupa.

Podobny efekt uzyskasz, sypiając na materacu z pianki termoelastycznej, chociaż działa ona na innej zasadzie - odwzorowuje ona kształt na podstawie wydzielanej przez ciało temperatury. Im mocniejszy nacisk (a tym samym im wyższa temperatura), tym bardziej oddziałuje on na piankę, która staje się bardziej miękka. Dokładnie otula całą sylwetkę, dając wrażenie niesamowitego komfortu i dopasowania.

Zalety materacy piankowych

Niezależnie od zastosowanych przez producenta pianek, jest to materiał, który zapewnia użytkownikowi komfort i wygodę podczas snu. Najlepszą opcją jest wykorzystanie pianki lateksowej w połączeniu z wysoko- lub termoelastyczną - w ten sposób uzyskujemy efekt idealnego podparcia bez uczucia nadmiernej miękkości.

Takie rozwiązanie zastosowano przykładowo w materacu Latino firmy Hilding. Ma on twardość H2, z jednej strony zastosowano jednak grubszą warstwę lateksu, a z drugiej cieńszą - dając możliwość wyboru między uczuciem większej lub mniejszej miękkości. Pomiędzy dwoma płytami lateksowymi znajdziesz piankę Velvet Touch, która dodatkowo usztywnia konstrukcję, podwyższając poziom komfortu.

Wpływ na wygodę mają także zróżnicowane strefy twardości, których materac Latino ma aż siedem. Oznacza to, że dopasowuje się do sylwetki jeszcze dokładniej! Optymalne podparcie i odciążenie kręgosłupa sprawia, że niezależnie od pozycji w czasie snu, nie musisz obawiać się niewyspania, bólów pleców czy karku.

Pianka jest też materiałem zapewniającym niezwykłą higienę snu. Świetnie oddycha, doprowadzając powietrze do ciała użytkownika oraz odprowadzając powstającą w czasie snu wilgoć. Ponadto materiał ten nie sprzyja powstawaniu oraz rozwojowi roztoczy, a także nie chłonie kurzu.

Dużą zaletą nowoczesnych materacy piankowych jest ich trwałość. Jeszcze kilka lat temu zakup tego typu materaca budził wątpliwości, bo przecież pianki się odkształcają, zapadają... Stosowane dziś materiały sprawiają, że materac jest bardzo wytrzymały i dopasowuje się do sylwetki osoby na nim śpiącej - gdy nie jest używany powraca do bazowego stanu. Dzięki temu materac piankowy sprawdzi się przez cały właściwy czas użytkowania, czyli przez kilka lub i nawet kilkanaście lat.

Dla kogo sprawdzi się materac piankowy?

Materace piankowe są świetnym wyborem dla par, ponieważ ich struktura nie stwarza uczucia "falowania" - jak zdarza się w przypadku materacy sprężynowych (chociaż warto zaznaczyć, że w nowoczesnych materacach kieszeniowych problem ten także został zniwelowany). Dzięki temu nie obudzisz się w środku nocy, gdy partnerka lub partnerka wstaną po szklankę wody!

Ze względu na wspomnianą już wysoką higienę snu materace piankowe zalecane są dla alergików. Pianka jest naturalnie środowiskiem niezbyt przyjaznym dla roztoczy, nie chłonie kurzu, dobrze wydala wszelką wilgoć. W przypadku materaca Latino zastosowana jest pianka lateksowa - a ta posiada dodatkowo właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Równie ważne jest to, że w produkcji tego materaca użyte zostały tylko materiały bezpieczne dla zdrowia, nie zawierające szkodliwych substancji oraz nie wywołujące alergii.

Warto także podkreślić, że materace piankowe są lekkie - przez co są dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią rewolucje w swoim życiu. Niezależnie, czy mowa tu o ciągłych przeprowadzkach czy zmianach w układzie sypialni, ciężar materaca nie będzie stanowił problemu. Jest to także bardzo ważna cecha, jeśli kupujemy materac dwustronny (a takim jest materac Latino) - przewracanie z jednej strony na drugą nie będzie ryzykownym dla naszego zdrowia ćwiczeniem.