Ten dom znajduje się 8 metrów pod ziemią. Najdziwniejszy schron świata

Domek, drzewka w ogrodzie, nieduży basen oraz elegancka pergola. A wszystko to... pod ziemią. Taki bunkier mogli wymyślić jedynie Amerykanie. W Las Vegas znajduje jedyny w swoim rodzaju schron, przypominający wnętrzem domek z przedmieść. Jest nawet sztuczny trawnik.

Bunkier najczęściej kojarzy się z betonowymi ścianami, instalacjami odzyskiwania wody i powietrza, półmrokiem i niewielką przestrzenią. Ale ten zbudowany w czasie zimnej wojny schron w ogóle go nie przypomina. 

Zimna wojna - schron dla każdego

W latach 60. ubiegłego wieku 70 procent Amerykanów bało się wojny nuklearnej. Tylko w tej dekadzie na terytorium USA wybudowano ponad 200 tysięcy zgłoszonych prywatnych schronów. Trudno przewidzieć, ile powstało w tym czasie bunkrów niezgłoszonych.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Bunkry stały się dla amerykanów tak powszechne, że niektórzy z posiadaczy takiego przybytku zaczynali je ozdabiać, by czas spędzony w ich wnętrzu był również przyjemny, a nie tylko bezpieczny. Jedną z takich osób był przedsiębiorca Girard B. "Jerry" Henderson, który zbił majątek na lukratywnych kontraktach z takimi firmami jak AVON oraz Gulfstream Aerospace Corp.

Wnętrze schronuWnętrze schronu redfin.com

Przedsiębiorca tak bardzo był pewny, że jego pomysł wypali, że założył nawet firmę budowlaną "Underground World Homes", a w 1964 roku promował się na wystawie New York World’s Fair hasłem "Dlaczego żyć pod ziemią". Budowniczy tego niesamowitego domu osobiście w nim mieszkał aż do śmierci w latach 80. Budynek jest obecnie do kupienia za 18 milionów dolarów, czyli niemal 75 milionów złotych. 

Jedyny taki bunkier 

Posiadłość zlokalizowana w Las Vegas pod adresem 3970 Spencer St, składa się z domku oraz istniejącego pod nim bunkra, w którym znajduje się drugi dom. Oba domy wraz z bunkrem to ponad 1500 metrów kwadratowych, z czego dom na powierzchni zajmuje zaledwie 180 metrów kwadratowych. 

Schron znajduje się niemal osiem metrów pod powierzchnią ogrodu i składa się z żelbetowej konstrukcji o powierzchni 1393 metrów kwadratowych. W swoim wnętrzu ukrywa plastikowe drzewa i trawę, basen z jacuzzi oraz meble ogrodowe. Na ścianach wewnętrznych namalowane są krajobrazy tworzące panoramę 360 stopni.

Na ścianach jest mural imitujący pejzaż dookoła.Na ścianach jest mural imitujący pejzaż dookoła. redfin.com

Głównym elementem bunkra jest zwyczajny domek ulokowany w jednym z rogów schronu, który odpowiada typowej konstrukcji tego typu z lat 70. Wnętrze oraz meble również pochodzą z tej dekady. 

By całość dawała odczucie znajdowania się na zewnątrz, bunkier posiada specjalny system oświetlenia, który symuluje różne pory dnia, oświetlając w konkretny sposób ściany. Na suficie znajdują się również niewielkiej lampki symulujące gwiazdy. 

Źródło: redfin.com

Więcej o: