Czy spółdzielnia mieszkaniowa może zakazać wynajmu mieszkania na kwarantannę?

Od 2 kwietnia działa zakaz wynajmu krótkoterminowego mieszkań. Zakaz jednak nie obejmuje wynajmu lokalu pod mieszkanie na czas przeprowadzenia kwarantanny. Mieszkańcy budynków, w których są takie mieszkania, próbują tego zakazać z obawy o swoje zdrowie.

Z rynku nieruchomości płyną głosy, że mieszkańcy budynków, w których są do dyspozycji mieszkania na czas kwarantanny, protestują przeciwko ich wynajmowaniu. Jako powód podają strach o własne zdrowie. 

Kwarantanna

Najem krótkoterminowy był dotychczas dobrą inwestycją dla właścicieli, dobrą okazją do tańszego noclegu dla turystów oraz pasmem udręki dla wielu mieszkańców żyjących w sąsiedztwie. Media wielokrotnie informowały o głośnym zachowywaniu turystów w wynajętych mieszkania czy wręcz demolowaniu wnętrz takich lokali. Mieszkańcy zwracali od dawna uwagę, że nie czują się bezpiecznie w sąsiedztwie takich mieszkań. 

Krótkoterminowy najem mieszkania nie był w smak także branży hotelarskiej, która traciła z powodu tańszej konkurencji. Wiele turystycznych miast na świecie wprost zabraniała takiej usługi, wśród nich można wymienić Berlin i Mediolan. Także w Polsce miały się pojawić zmiany w prawie, które ograniczyłyby to zjawisko.

Najem krótkoterminowy

Z powodu epidemii koronawirusa najmu krótkoterminowego zabroniono praktycznie zupełnie, choć są od tego wyjątki. W rozporządzeniu podano, że mieszkania przeznaczone na najem krótkoterminowy mogą pozostać otwarte tylko i wyłączenie dla:

 • osób w kwarantannie lub izolacji,
 • personelu medycznego,
 • osób w delegacji i dla tych, którzy korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych (dotyczy to np. pracowników budowlanych),
 • osób, które były zakwaterowane w obiekcie noclegowym przed 31 marca. 

– Stali mieszkańcy nie chcą, by w ich blokach wynajmować mieszkania pod kwarantannę. Obawiają się, co nie dziwi. Jaką bowiem mają gwarancję, że najemcy będą przestrzegać zasad kwarantanny albo nie zachorują – mówi w materiale "Rzeczpospolitej" Marlena Kosiura, ekspert portalu Inwestycjew Kurortach.pl. – Podobnie z wyjazdami służbowymi. Jak sprawdzić, czy dana osoba rzeczywiście jest w podróży służbowej, czy nie jest to przypadkiem fikcja, bo komuś znudziło się siedzenie w domu i postanowił wynająć mieszkanie w Zakopanem – wskazuje.

Właściciele zaczęli ogłaszać swoje mieszkania jako "lokale pod kwarantannę". A mieszkańcy wspólnot ponownie stanęli do walki o spokój i własne bezpieczeństwo. Ale jak się okazuje, nie ma w prawie takiej możliwości, by wspólnota zakazała najmu krótkoterminowego w jednym z lokali mieszkalnych. Co nie znaczy, że członkowie wspólnoty nie mogą nic zrobić. 

Członkowie wspólnot mogą wystosować do właściela/właścieli mieszkań przeznaczonych na najem pismo z prośbą o zaniechanie takiej działalności ze względu na dobro wspólnoty. Innym rozwiązaniem może być zgłoszenie takiego mieszkania do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Jeżeli lokal przeznaczony pod najem nie był wcześniej zgłoszony jako mieszkanie o takim przeznaczeniu, a ponadto wspólnota nie wydała na to zgody, jest to wtedy samowola budowlana.

Kontrola takiego mieszkania może się zakończyć nakazaniem dopełnienie formalności albo przywróceniem pierwotnej funkcji mieszkaniu. Co skutecznie może uniemożliwić dalsze działanie takiego przedsiębiorcy. Niestety, ze względu na obecnie trwające obostrzenia samoizolacji, trudno przewidzieć, kiedy taka kontrola mogłaby się odbyć. 

Źródło: rp.pl

Więcej o:
Komentarze (18)
Czy spółdzielnia mieszkaniowa może zakazać wynajmu mieszkania na kwarantannę?
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 16 razy 6

  Czy to ci sami mieszkańcy co to medykom bili brawo z balkonów? Ale jak taki medyk trafi na kwarantannę i wynajmie kawalerkę w ich bloku to psami poszczują? Polaczkowo w całej okazałości, zadek Europy...

 • druga_wieza

  Oceniono 16 razy 4

  A nie prościej zebrać się z widłami i pochodniami?

  Wiadomo - takie zarazki mogą przełazić przez dziury w ścianach.
  No i okoliczne dziewice mają czego się obawiać.

 • sztucznypolak

  Oceniono 16 razy 4

  Nastepny krok to wyrzucanie ludzi obywajacych kwarantanne z ich mieszkan.

 • smiki48

  Oceniono 11 razy 3

  a wystarczy wzorem Chin zaspawać drzwi wejściowe do mieszkania albo przynajmniej zablokować możliwość ich otwierania od wewnątrz. I problem rozwiązany.
  Wystarczy zamontować plomby, które ulegają uszkodzeniu podczas otwarcia drzwi i za jej uszkodzenie kara za naruszenie kwarantanny.

 • dante_waw

  Oceniono 7 razy 3

  Bartlomiej Baranowski ze swoimi pseudoporadnikami...

 • merkury-3

  Oceniono 4 razy 2

  Najlepiej zeby spalic na stosie tych co na kwaramtanne tak po katolicku zmiloscia blizniego

 • kzet69

  Oceniono 6 razy 2

  Panu Baranowskiemu życzę trafienia na kwarantannę... do izolatorium w harcerskim ośrodku szkoleniowym z 1 kiblem na 20 pokoi, czemu tutaj publikują swoje "mondrości" takie mentalne pisory jak Baranowski? Poszedł ty do Karnowskich czy Lisieckiego, to jeszcze wymyślisz jak ciapatym nie wynajmować, bo insekty przynoszą. Niby dziennikarz a jednak po prostu zwyczajny idiota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX