Z czym muszą się zmierzyć inwestorzy budujący własny dom?

Aby zbudować dom swoich marzeń nie wystarczy zainwestowanie odpowiedniej sumy pieniędzy. Budujący zmagają się także z wieloma dodatkowymi trudnościami podczas całego procesu inwestycyjnego. Na czele długiej listy, w 2019 roku, znalazło się sprostanie urzędowym formalnościom oraz kłopoty ze znalezieniem odpowiednich fachowców.

Polacy budują domy, ponieważ chcą mieć więcej przestrzeni, marzą o ogrodzie i uważają, że to bardziej opłacalne niż zakup mieszkania. Najczęściej budujemy się na wsiach i w niedużych miastach – wynika z raportu oferteo.pl. (polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami). Inwestycję rozpoczynamy między 30 a 40 rokiem życia.

Trzeba zmierzyć się z nie tylko z biurokracją

Jako najbardziej uciążliwe podczas budowy domu inwestorzy podawali załatwienie wszystkich formalności (48% badanych) i znalezienie odpowiedniej ekipy (40%).

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

W 2018 roku co czwartemu Polakowi planującemu budowę domu poszukiwanie fachowców zajęło więcej niż trzy miesiące, a 37% potrzebowało na to od 2 do 3 miesięcy. Jednak po znalezieniu ekipy trzeba jeszcze zaczekać, aż będzie ona mogła rozpocząć pracę. W przypadku 37% ankietowanych trwało to od 1 do 3 miesięcy, a u 31% nawet powyżej 3 miesięcy. Znaleźli się też tacy, którzy czekali mniej niż miesiąc (16%), a nawet poniżej 2 tygodni (16%).

materiały prasowe

Jako istotny powód kłopotów związanych z prowadzeniem prac, co piąty badany podawał problem ze zbilansowaniem budżetu. Najczęściej niewłaściwie przewidujemy koszty robocizny (46% przypadków), w drugiej kolejności zaskakują nas ceny materiałów (41%).

Inwestorzy źle wspominają również sprawowanie nadzoru nad ekipą budowlaną oraz trudności ze znalezieniem wykonawców.

– Poszukiwanie odpowiednich osób do pracy często wskazywane jest jako największa trudność podczas budowy domu. Dotyczy to zarówno ekipy budowlanej jak i wykończeniowej – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Aby jak najbardziej ułatwić sobie ten proces, warto rozpocząć go możliwie jak najwcześniej. Pozwoli nam to na rozważenie i porównanie dostępnych ofert oraz zapoznanie się z rekomendacjami poprzednich klientów firm budowlanych.

Ile lat ma polski inwestor?

Budowę własnego domu rozpoczynają najczęściej osoby między 30 a 40 rokiem życia. W ostatnim roku co czwarty budujący miał między 31 a 35 lat, a 23% – między 36 a 40. Rzadziej dom budowały osoby po 40 roku życia (33% badanych), a najmniejszy odsetek stanowili badani przed 30-stką (18%).

Źródło: Raport Oferteo

Więcej o:
Komentarze (1)
Z czym muszą się zmierzyć inwestorzy budujący własny dom?
Zaloguj się
  • marcin2pl

    0

    Ja ogólnie uważam, że to nie jest dobra decyzja – budować na własną rękę. Naprawdę łatwo o wtopę, czy to formalną, czy to związaną z technologią, czy ekipą. Ja się cieszę, bo ostatecznie zdecydowaliśmy się na zakup gotowego domu od dewelopera na osiedlu Ogrody Przyjaciół – mogę skupić się wyłącznie na wystroju, jestem spokojna…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX