Już niedługo na polowanie mogą ruszyć łowcy okazji. Będą kupować mieszkania

Trudno przewidzieć, jak zachowają się ceny mieszkań w najbliższych tygodniach i miesiącach, ale jedno jest pewne. Najbardziej wartościowym klientem będzie ten z gotówką. I on będzie mógł sobie pozwolić na negocjacje.

Rynek nieruchomości przeszedł chwilowo w tryb uśpienia, ale niektórzy inwestorzy planują swój powrót. Wiedzą, że posiadając środki na koncie, będą stali w lepszej pozycji negocjacyjnej niż właściciele mieszkań i nie zawahają się tego użyć.

Czas na przygotowania

Mimo że branża nieruchomości szybko przeskoczyła na tryb pracy zdalnej, to widać spadek zainteresowania transakcjami. Wynika to wielu przyczyn. Z jednej strony większość Polaków wstrzymała się z inwestycjami z lęku przed niepewną przyszłością, z drugiej strony sprawne przeprowadzanie sprzedaży nieruchomości jest utrudnione brakiem procedur zdalnych u notariuszy i w bankach.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Ale to chwilowe branie oddechu. Inwestorzy posiadający gotówkę tylko czekają, aż sytuacja się nieco unormuje i ruszą na rynek w poszukiwaniu perełek za niewielką sumę. Klienci z gotówką będą cenni, ponieważ już teraz banki ogłaszają zaostrzenie kryteriów kredytowych, co przełoży się na mniejszą liczbę udzielonych kredytów hipotecznych. W takiej sytuacji inwestor z portfelem pieniędzy będzie mógł dyktować warunki.

Zwłaszcza wśród postawionych pod ścianą właścicieli nieruchomości, którzy stracą część swojego dochodu i będą chcieli jak najszybciej sprzedać mieszkanie, by odzyskać jak największą część swojego kapitału. Oczywiście, w jakimś sensie ratuje ich odroczenie rat, ale jak pisaliśmy w tym materiale, nie zawsze jest to tania opcja. 

Na korzyść polujących na nieruchomościowe perełki może też wpłynąć zbliżająca się dużymi krokami recesja. Osoby posiadające do tej pory spore majątki, w czasie recesji mogą chcieć pozbywać się swoich dóbr w zamian za gotówkę. To idealne warunki , dla inwestorów, którzy będą chcieli kupić mieszkania i domy w okazyjnej cenie. 

Inwestowanie w nieruchomości

Wśród wielu pojawi się pytanie, ale czy w takim razie inwestowanie w nieruchomości to dobry pomysł? Według wielu ekspertów nieruchomości to jedna z najbardziej bezpiecznych obecnie przystani dla inwestorów. Ale największe korzyści z pewnością przyniesie inwestorom, którzy planują na wiele lat do przodu. 

Trudno określić, jak będą zachowywać się np. ceny mieszkań w najbliższym półroczu. Obecnie widać zahamowanie wzrostów i duży spadek wolumenu transakcji. Czy ta tendencja się utrzyma również po skończonej epidemii oraz to, ile ona potrwa, to na razie wróżenie z fusów. Ale trzeba pamiętać, że w ciągu kilku lat ceny mieszkań z pewnością wrócą do obecnego poziomu oraz bardzo możliwe je przekroczą. Wtedy inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup, na początku okresu recesji będą mogli się chwalić zyskami liczonymi w setkach tysięcy. 

Zapewne niedługo wyruszą na rynek w poszukiwaniu najlepszych okazji. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Już niedługo na polowanie mogą ruszyć łowcy okazji. I będą kupować mieszkania
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 18 razy 12

  Jaka zmiana narracji

  z "Kupujcie bo taniej nie bedzie" na "Kupujcie bo (za kilka lat) taniej nie bedzie"

 • humidorek

  Oceniono 8 razy 8

  "perełek" - widać, że tekst pisał fliper chcący oddać gorące kartofle :-)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 7

  Klienci z gotówką niekoniecznie muszą być zainteresowani kupnem mieszkania w Polsce. Mieszkań mogą szukać też za granicą.

  Wszędzie będzie kryzys. Sytuacja na rynku nieruchomości wszędzie będzie taka sama. W całej Europie.

 • mandryn

  Oceniono 9 razy 7

  Ha ha ha:):):) ładna bajka. Ktoś w redakcji marnuje swój talent😁

 • 2doxa

  Oceniono 8 razy 4

  Tendencyjny material.

  Ceny mieszkan odlat sa wyspekulowane. Tez bedzie okazja, zeby lapki spekulantow troszke sie poparzyly.

 • edimerc

  Oceniono 8 razy 4

  "w ciągu kilku lat ceny mieszkań z pewnością wrócą do obecnego poziomu". Z pewnością to Kopernik umarł. Tak samo jak z pewnością co miesiąc administracja upomni się o czynsz. A o najemcę będzie równie trudno jak o kupca.

 • ton_y

  Oceniono 5 razy 3

  Czy autor twierdząc że za kilka lat ceny pobija rekordy gwarantuje, to że wynajem krótkoterminowy będzie istniał?

 • gangut

  Oceniono 4 razy 2

  Tzw. wyprzedaże pokoronowe.

 • tynka.71

  Oceniono 1 raz 1

  ja kupiłam deweloperskie mieszkanie we Wrocławiu i opłaciło się. Cena trochę niższa, moja agentka Paulina Bedyńska z BajHome mi bardzo pomogła, wszystko wytłumaczyła i nie mam się o co martwić :) Jak ktoś planował kupić mieszkanie to myslę, że teraz jest dobry moment

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX