Na mieszkaniu w kryzysie wciąż można zarobić? Trzeba znaleźć okazję. Jak kawalerka. Ma 10 mkw.

Rynek nieruchomości w dobie kryzysu może przynosić zyski. Nawet w okresie spowolnienia można bowiem znaleźć mieszkania i inne lokale, których cena znacząco niższa od średniej. Na co jeszcze prócz ceny zwrócić uwagę, by na takiej inwestycji mieć szansę zarobić?

Jak inwestować w nieruchomości, by na tym zyskiwać? Eksperci podkreślają, że największe szanse, by wyjść na plus, daje znalezienie mieszkania, które jest okazją inwestycyjną. Z jednej strony cena takiego lokalu powinna być niższa od średniej. Nie jest to jednak warunek jedyny

Szukając mieszkania, które pozwoli zarobić, nie patrz wyłącznie na cenę

Jeden z warszawskich inwestorów radzi, by szukając okazji inwestycyjnej nie kierować się wyłącznie ceną. Uważa też, że mieszkania wciąż mogą być dobrym sposobem inwestowania pieniędzy. Nawet w dobie kryzysu.

Zobacz wideo Wysoka inflacja i ceny mieszkań to problemy rządu? Wyjaśnia Zbigniew Girzyński

- Można znaleźć okazję inwestycyjną poniżej średniej ceny. I można ją znaleźć nie tylko w kryzysie. Jeżeli średnio ceny wynoszą 10 tys. zł, to można znaleźć lokal za 6 tys. Możliwe jednak, że kupowanie w cenie 6 tys. zł wcale nie jest okazją inwestycyjną, a kupowanie za 11 tys. zł jest - wyjaśnia Daniel Piesto, dodając, że ważne, by niezależnie od ceny nabycia była np. możliwa sprzedaż zakupionego mieszkania w wyższej cenie.

Zainwestował w najmniejsze mieszkanie w stolicy. Dziś radzi czym jest okazja

Czym jest okazja inwestycyjna w praktyce? Daniel Piesto przedstawiał dwa lata temu na swoim kanale na YouTube jedną z takich nieruchomości. To lokal o powierzchni zaledwie 10 metrów kwadratowych. Pierwotnie był pomieszczeniem gospodarczym wykorzystywanym do prowadzenia działalności. Zmieniono charakter jego użytkowania. Tak powstała najprawdopodobniej najmniejsza kawalerka w Warszawie.

Co udało się zmieścić w tak wyjątkowym mieszkaniu? Aneks sypialniany, kuchenny, a nawet 1,5-metrową łazienkę. Cena za lokal została określona na 1000-1200 zł miesięcznie.

Okazja inwestycyjna - jak ocenić, czy inwestycja przyniesie zysk?

Jak odróżnić nieruchomość, która jest okazją inwestycyjną, od tej, która nie da szansy na zarobek? W przypadku lokali takie jak minikawalerka ważne jest, by mieć pewność, że nic nie stanie na przeszkodzie przekształceniu lokalu. Gdyby bowiem pomieszczenia gospodarczego nie dało się w formalnie zmienić na lokal mieszkalny szansy zarobek by nie było. Niska cena mieszkania nie zawsze jest też okazją - może mieć ono np. wady prawne takie jak brak osobnej księgi wieczystej. Zdarzają się też oferty tańszych mieszkań, które związane są z obowiązkiem udostępniania lokalu jego właścicielowi do momentu śmierci.

W przypadku mieszkania kupowanego na wynajem warto po prostu sprawdzić rynek - najwyższe ceny zyskać można bowiem przede wszystkim z mieszkań nowych lub gruntownie wyremontowanych. Zarobek dają też głównie centra dużych miast.

Oczywiście tak mikroskopijne mieszkania są rzadkością i znacznie większą popularnością cieszą się lokale o powierzchni co najmniej 30-40 mkw. Rynek nieruchomości nie znosi jednak próżni, a dziesięciometrowe, niezależne mieszkanie w cenie 1000 zł może wydawać się okazją. Kilka miesięcy temu w Warszawie w tej cenie oferowano bowiem mierzący zaledwie trzy metry kwadratowe pokój.

Więcej o:
Komentarze (4)
Na mieszkaniu w kryzysie wciąż można zarobić? Trzeba znaleźć okazję. Jak kawalerka. Ma 10 mkw.
Zaloguj się
 • rutylowy

  Oceniono 31 razy 7

  Was poye bało.
  Teraz kto inwestuje, kupuje dom lub mieszkanie ten przegrał życie.

 • six_a

  Oceniono 3 razy 1

  dawniej upychaliby żydów w getcie, dziś projektują/budują mieszkania wielkości kurnika.

 • ton_y

  Oceniono 1 raz 1

  Koniec kryzysu, giełda +10%. Ludzie, według NBP gospodarka ma się świetnie - ogłosili przetarg na 38 samochodów, nie mają co z pieniędzmi zrobić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX