Koronawirus mocno uderzy w rynek nieruchomości? Ekspert: Dane z Azji sugerują unormowanie

Czy nieruchomości czeka znaczący spadek cen? Jak na razie dane tego scenariusza nie potwierdzają. Doświadczenia krajów azjatyckich, które z falą koronawirusa zmagały się wcześniej, sugerują, że nawet jeśli do spadków dojdzie, ceny mieszkań się unormują.

Rynek nieruchomości nie przeżywa ostatnimi czasy zbyt dobrych chwil. Dziś trudno prognozować dalszy rozwój sytuacji, bo nie wiadomo, jak długo ona potrwa. Eksperci podkreślają jednak, że rynek nieruchomości, w odróżnieniu np. od giełdy, reaguje na zmiany ze znacznym opóźnieniem.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Dane z Azji uspokajają. Sytuacja może się unormować

Częściową odpowiedź na to jak mogą zmienić się ceny w Polsce, dają informacje napływające z krajów, które ze zwiększoną falą epidemii zmagały się miały wcześniej.

- Aktualne dane spływające z Azji sugerują, że po okresowym spowolnieniu sytuacja unormuje się, a ceny mieszkań wrócą na dotychczasowe tory - wyjaśnia Piotr Tarkowski, ekspert rynku nieruchomości.

Według eksperta historia największych epidemii XXI wieku pokazuje, że wywołany przez nie gospodarczy szok miał jedynie krótkotrwały charakter, a rynki nieruchomości szybko wracały do równowagi. Trzeba jednak podkreślić, że epidemii o takiej skali, która zatrzymałaby w zasadzie całą gospodarkę jednak do tej pory nie mieliśmy.

Zobacz wideo „Wakacje kredytowe” z powodu koronawirusa. Komu pomogą banki?

Po epidemii SARS ceny nieruchomości wróciły do normy

Ekspert przytacza badania firmy analitycznej Zillow Economic Research. Wynika z nich, że po epidemii SARS w Hongkongu ceny nieruchomości wróciły na "wcześniejsze tory" w zaledwie kilka miesięcy po przejściu fali zachorowań.

Nowsze dane również są optymistyczne - Z opracowania Capital Economics wynika, że liczba transakcji w największych chińskich miastach sięgnęła już blisko 50 proc. zeszłorocznych - wylicza ekspert. To pozwala mieć nadzieję, że rynek nieruchomości podniesie się nawet po szoku wywołanym koronawirusem.

Dla wielu osób nieruchomości wciąż mogą wydawać bezpieczniejszą przystanią dla pieniędzy niż np. giełda. Notowania spółek zanotowały bowiem spadki wynoszące nawet kilkadziesiąt procent. Rynek nieruchomości również może zareagować spadkiem, lecz nie tak szybkim i głębokim.

Więcej o:
Komentarze (54)
Koronawirus mocno uderzy w rynek nieruchomości? Ekspert: Dane z Azji sugerują unormowanie
Zaloguj się
 • perkis1234

  Oceniono 110 razy 106

  Ja jednak wstrzymam się z zakupem i ze spokojem poczekam na wyższe ceny ;) nie będę kupował po taniości jak jakiś dziad

 • edimerc

  Oceniono 89 razy 83

  Panie "ekspert", chyba nie rozumie pan podstawowej sprawy. Rynek nieruchomości załamuje się tym razem nie z powodu epidemii tylko z powodu załamania gospodarki na całym świecie. Chiny opanowały epidemię, globalny kryzys gospodarczy dopiero przed nimi.
  "Ekspert" jak i Domiporta ciągle grają na zwyżkę, bo z tego żyją. Życzę powodzenia w zaklinaniu rzeczywistości.

 • czechy11

  Oceniono 61 razy 55

  Ponieważ wczoraj wylali mnie z roboty to wreszcie mam czas pobiec do banku wziąć kredyt i kupić mieszkanie 😂😂😂😂

 • eva_bramborova

  Oceniono 51 razy 45

  Wysp artykułów takich jak ten,które zaklinają rzeczywistość,wskazuje na mocne obawy deweloperów odnośnie nie tyle samych spadków rynku co ich dużej skali.

 • jpc82

  Oceniono 38 razy 38

  Regionalny, chwilowy przestój to nie to samo co globalny kryzys, którego dna jeszcze nie widać.

 • year68

  Oceniono 37 razy 33

  Znajomy z roboty chce zerwać umowę kupna mieszkania, powiedzieli mu że zapłaci 4,5% kary od wartości i może zerwać dopiero w czerwcu, bo wyczerpali limit. Dlatego tak, bo firma jest na giełdzie i lawinowy przyrost byłby źle odbierany na giełdzie. Niech pan ekspert nie pierdzieli bzdur, ciekawe dlaczego bookingowcy już narzekają, że tak nie miało być, mieli tylko zarabiać.

 • czechy11

  Oceniono 32 razy 28

  Panowie eksperci bredzą jak potłuczeni. Epidemia SARS dotknęła parę krajów w Azji, koronawirus dotknął cały świat!!!

 • el.pistolero

  Oceniono 28 razy 22

  Ten portal powinien się nazywać bzdety.pl
  Co tydzień inna wersja odnośnie rynku nieruchomości. Nawet nie czytam, bo za tydzień napiszą coś innego. Szkoda czasu. Prawda jest tak, że nikt nie wie jak będzie.

 • koronnyargument

  Oceniono 25 razy 21

  Jeśli "unormowanie" to spadek cen do poziomów, w którym rodzina z dziećmi może kupić mieszkanie bez zarzynania się 25-letnim kredytem pod korek, to wspieram tę argumentację pana eksperta.
  koronnyargument.blogspot.com/2020/03/nieruchomosc-czyli-brak-ruchomosci.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX