Odroczone podatki i opłaty. Korzyści z pakietu antykryzysowego dla właścicieli mieszkań i wynajmujących

W ostatnich dniach dużo mówi się o ustawach tzw. tarczy antykryzysowej w kontekście głównie wsparcia banków i przedsiębiorców. Ale istotne ulgi znajdą w ich zapisach również lokatorzy i właściciele mieszkań. Warto sprawdzić, z czego można skorzystać w tym trudnym okresie.

Tarcza antykryzysowa zawiera się w trzech ustawach podpisanych przez prezydenta Andrzeja Dudę 31 marca 2020 roku. Wśród licznych zapisów znalazły się też takie, które dotyczą najmu mieszkań. 

Opłaty za nieruchomość

Użytkownikom wieczystym, którzy jeszcze mierzą się z opłatami za użytkowanie wieczyste, podpisana ustawa przesuwa termin na uregulowanie rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste do końca czerwca. Dotychczasowych termin to 30 marca.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

- "Art. 15j. Opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 65, 284 i 471) za rok 2020 wnosi się w terminie do dnia 30 czerwca 2020 r. Termin ten może zostać przedłużony rozporządzeniem Rady Ministrów" - czytamy w Ustawie o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. 

To samo tyczy się także nieruchomości, których właściciele przekształcili prawo użytkowania wieczystego we własność i ponoszą teraz opłatę przekształceniową. Nowelizacja ustawy przesuwa termin płatności do 30 czerwca br., czyli o trzy miesiące. 

Podatek w gestii gmin

Najemcy i dzierżawcy nieruchomości od urzędu gminy również mogą zgłosić się o umorzenie w całości bądź części należności. Dopuszczalne są również odroczenia, bądź rozbijanie na raty należności. Decyzja ta jednak została pozostawiona władzom lokalnym - starostom i prezydentom miast. 

- "Art. 15zzze. 1. Należności pieniężne, o których mowa w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, z tytułu oddania nieruchomości w najem, dzierżawę lub użytkowanie, przypadające za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, mogą być umarzane w całości albo w części lub ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu, wykonujących zadania z zakresu administracji rządowej, bez zgody wojewody" - czytamy w nowelizacji. 

Umowa najmu wydłużona

Na pomoc mogą liczyć również najemcy lokali użytkowych i mieszkań, których umowy wygasają przed 30 czerwca. Do tego momentu nie można rozwiązać z nimi umowy, a jeżeli według wcześniejszych zapisów umowa kończy się wcześniej, np. w kwietniu, to automatycznie jest przedłużana do wyżej wspomnianej daty. 

Ponadto, ustawa reguluje, że w tym okresie nie wolno wprowadzać podwyżek czynszu. Ale jest haczyk. By skorzystać z nowych przepisów, lokatorzy nie mogą mieć dłuższych niż jeden okres rozliczeniowy zaległości w płatnościach. 

To samo tyczy się osób, które miały w tym okresie zostać eksmitowane. Ustawa znosi taki nakaz przynajmniej do 30 czerwca br.

Więcej o:
Komentarze (6)
Odroczone podatki i opłaty. Korzyści z pakietu antykryzysowego dla właścicieli mieszkań i wynajmujących
Zaloguj się
 • wawiak57

  Oceniono 5 razy 5

  Odraczają, zawieszają, tylko jak człowiek straci pracę to z czego potem zaległości zapłaci. To nie jest pomoc, to czysta demagogia i mydlenie oczu.

 • udet1124

  Oceniono 5 razy 5

  Czy to zgodne z prawem:wydłużanie automatyczne umów do 30.06.br? Dlaczego rząd rozporządza cudzą własnością?

 • tedj

  Oceniono 1 raz 1

  Pomoc kosztem samorządów i właścicieli nieruchomości.

 • ainahd

  0

  Ze wszystkim można się jakoś rozsądnie dogadać. Jeśli chodzi najmy mieszkań prywatnych to powiem tak, jak ktoś stracił pracę a jest z innego miasta czy wsi, to niech wraca tak skąd jest, po co chce tu być i to na koszt właściciela mieszkania. Natomiast jeśli chodzi o lokale użytkowe, w które zostały zainwestowane ciężkie pieniądze Najemcy a on teraz (np gastronomia, fryzjer itd) nie może pracować, to jednak Wynajmujący powinien iść na ustępstwa, bo to jest fair. I tak teraz nikomu nie wynajmie, więc ma zero a potem będzie mnóstwo lokali użytkowych i może się okazać, że to co poprzednik zrobił nie podnosi wartości lokalu. W tej sytuacji warto iść na kompromis.

 • janbier

  Oceniono 1 raz -1

  Kosztem właścicieli, kosztem samorządów, kosztem banków......
  Każdy , wcześniej czy póżniej poniesie jakieś koszty. Nawet właścicielka lokalu , który wynajmuję.
  Kategorycznie odmawia rozmów o zmniejszeniu czynszu- działalność całkowicie zamknięta . Tak po "ludzku" - wykorzystując moje, duże inwestycje w jej lokal. A przenniesienie do innego lokalu jest praktycznie niemożliwe. Mnie rozłożą czynsze, ona będzie miała wesołe święta. Może nawet pójdzie do spowiedzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX