Kredyt hipoteczny na mieszkanie. Czy można go zawiesić? Które banki oferują pomoc. Wyjaśniamy

Osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne, pożyczki gotówkowe - np. na remont mieszkania, zakup wyposażenia kuchni w nowym domu, etc., mogą starać się o "wakacje kredytowe". Mogą one trwać od 3 do 6 miesięcy. Jak wnioskować o odroczenie? Czy zawsze jest przyznawane automatycznie? Wyjaśniamy!

Kredyt hipoteczny w okresie spowolnienia gospodarczego, nagłego kryzysu, może stać się niewygodnym obciążeniem dla domowego budżetu. Wiele banków w Polsce na zmieniającą się sytuację na rynku zareagowało pozytywnie - część z nich umożliwia swoim klientem czasowe zawieszenie spłat. Sprawdziliśmy oferty banków, które wyszły naprzeciw oczekiwaniom swoim klientów.

Warto podkreślić, że "wakacje" w spłacaniu kredytu - wynoszące od 3 do 6 miesięcy - dotyczą nie tylko hipoteki, ale też kredytów gotówkowych. To może być istotne dla tych klientów, którzy np. zaciągnęli osobne pożyczki na wyposażenie mieszkania, remont, zakup sprzętu, wyposażenie kuchni, łazienki, etc.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

PKO BP, mBank, Getin i nie tylko. Które banki oferują wakacje kredytowe?

Klienci banku PKO BP mogą wnioskować o "wakacje kredytowe" w prosty sposób. Maksymalny okres wakacji wynosi trzy miesiące. Co istotne okres kredytowania nie jest wydłużany - raty, które przyjdzie spłacać klientowi po okresie wakacji, będą wyższe.

PKO BP wniosek przyjmuje nie później niż trzy dni przed terminem wymagalności raty. Odpowiedni formularz znajduje się w bankowości elektronicznej - w zakładce "Oferty i wnioski". Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Jak zawiesić spłatę kredytu w PKO BP?Jak zawiesić spłatę kredytu w PKO BP? pkobp.pl

Osoby, które zaciągnęły zobowiązanie w mBanku mogą odroczyć spłatę kredytu na maksymalnie sześć miesięcy. Bank podkreśla, że wnioski akceptowane są w sposób automatyczny - nie trzeba w żaden sposób ich uzasadniać.

Zobacz wideo Ekspert: Mieszkania zdrożały 13-15% rok do roku. Drożeją też kredyty

W przypadku mBanku, zawieszając spłatę kredytu, również musimy pogodzić się z tym, że wysokość kolejnych lat ulegnie podwyższeniu. Szczegółowe informacja dotyczące procedury znajdują się na stronie banku.

Getin Bank umożliwia rozwiązanie kwestii kredytu hipotecznego na dwa sposoby. Wnioskować można o prolongatę spłaty - wtedy zawieszeniu ulega zarówno spłata rat jak i odsetek. Dostępna jest też karencja - zawieszeniu ulega tylko kapitałowa część kredytu. Maksymalny okres, o jaki można wnioskować, wynosi trzy miesiące. W przypadku Getinu wydłuży się okres spłaty kredytu. Bank może dokonać kapitalizacji naliczonych w tym czasie odsetek. Powiększą one kapitał pozostały do spłaty, a ich płatność zostanie rozłożona na kolejne raty. Wniosek dostępny jest pod tym adresem.

Credit Agricole, który umożliwia odroczenie spłat nawet na pół roku, daje klientom możliwość wyboru - okres kredytowania może ulec wydłużeniu lub może wzrosnąć wysokość rat. W przypadku tego banku wnioski rozpatrywane są indywidualnie. Procedura opisana jest pod tym adresem.

Bank Millenium przypomina swoim klientom, że możliwość zawieszenia spłat kredytu na miesiąc jest standardowym rozwiązaniem stosowanym przy udzielaniu pożyczek. W związku z zaistniałą sytuacją wydłużenie wakacji kredytowych może wynieść aż trzy miesiące.

Deutsche Bank również oferuje klientom możliwość zawieszenia kredytu hipotecznego. Po trzech miesiącach wakacji trzeba przygotować się na spłatę wyższych rat. Szczegółowe rozwiązania zależą jednak od tego, czy spłacamy raty równe, czy też malejące. Więcej informacji pod tym adresem.