Koronawirus może sprawić, że kupno mieszkania przez internet stanie się możliwe

Dla rynku nieruchomości pandemia koronawirusa może być bardzo niebezpieczna, choć jeszcze nie sposób przewidzieć, jak zareaguje rynek. Jak na ironię, przymusowa izolacja obywateli może sprawić, że branża stanie się bardziej nowoczesna, zmuszona do działania online.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa pandemia koronawirusa. Być może, przymusowa izolacja spowoduje wprowadzenie usprawnień w obrocie nieruchomościami, o które branża zabiega od dawna. W czasach gdy wirusa SARS-CoV-2 nie było nawet na horyzoncie.

Mieszkanie przez internet

Każdy, kto kupował bądź sprzedawał nieruchomość, z pewnością zauważył, jak trudna w realizacji jest sama transakcja. Wymaga wielu wizyt w bankach i u notariusza, a całość jest poprzedzone wielokrotnymi wizjami lokalnymi.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Jak się okazuje, sprzedawcy nieruchomości od dawna mają w swoim arsenale narzędzia, którymi mogą się posługiwać, by nadal wykonywać część swojej pracy online. Za pomocą wideokonferencji mogą ustalać warunki i odpowiadać na pytania klientów. Natomiast dzięki wirtualnym spacerom po nieruchomości przeprowadzanych wraz z klientem (na zasadzie współdzielenie transmisji) mogą demonstrować mieszkania i domy bez ruszania się sprzed własnego komputera. Narzędzia, którymi mogą się posługiwać agencji i sprzedawcy, lepiej opisaliśmy w materiale poniżej. 

Notariusz

Zakup nieruchomości za każdym razem wiąże się z wizytą u notariusza, to jest jeden z tych elementów, których w żaden sposób do tej pory nie można było pominąć. Ale jak dalej prowadzić transakcje, gdy Krajowa Rada Notarialna ogłosiła w oficjalnym stanowisku możliwość ograniczenia pracy notariuszy w całym kraju? Rozwiązaniem mogłaby być możliwość wprowadzenia usług notarialnych online. 

- W bieżącym tygodniu spodziewamy się rekomendacji wydanych w tym względzie przez Krajową Radę Notarialną. Jest to o tyle ważne, że po prostu nie da się w Polsce przenieść prawa do nieruchomości bez udziału notariusza. Jest to przestrzeń do usprawnień - wypracowania mechanizmu, który pozwoliłby na dokonanie transakcji bez wychodzenia z domu - na przykład na zasadzie telekonferencji z notariuszem. Podpisy, jak i tożsamość moglibyśmy przecież uwierzytelniać, czy weryfikować tak samo jak dziś, składając przez internet dokumenty w administracji publicznej. Dzisiaj jak nigdy wcześniej potrzebujemy technologicznych rozwiązań, postępowego, nowoczesnego świata przyszłości - mówił w wywiadzie dla serwisu HouseMarket.pl, analityk nieruchomości Bartosz Turek. 

Kredyt mieszkaniowy

Podobna sytuacja dotyczy możliwości otrzymania kredytowania bez wizyty w banku. Obecnie, staranie się o kredyt mieszkaniowy wiąże się kilkukrotną wizytą w banku oraz przygotowaniem wielu dokumentów. 

- Choć nie jest to w gestii branży mieszkaniowej sensu stricte, to w końcu odżyć może pomysł udzielania kredytów hipotecznych przez internet. Banki przez lata się przed tym wzbraniały. (...) Wirus ma jednak szanse stymulować wprowadzanie usprawnień, które rynek i tak chciałby wprowadzać nawet bez epidemii - mówił dalej ekspert. 

Źródło: housemarket.pl

Więcej o: