Obniżka stóp procentowych jednak problemem? "Rata wzrośnie do najwyższego poziomu w historii"

Sytuacja gospodarcza kraju zmienia się na skutek rozprzestrzeniającej się choroby. Jedną z reakcji władz na zagrożenie może być obniżenie stóp procentowych. Czy osoby, które kupiły mieszkania na kredyt, mają powody do radości? Niestety nie wszystkie.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, zasugerował obniżenie stóp procentowych o 0,5 pp. Osoby, które kupiły mieszkanie na kredyt, tego typu decyzję mogą przyjąć - w większości - z ulgą. Miesięczna rata kredytu o wartości 300 tys. zł. może bowiem spaść o 53-86 zł - wylicza Expander.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

I tak rata obecnie wynosząca dziś 1481 zł ma szansę spaść do 1394 zł - w przypadku kredytu na 300 tys. zł udzielanego na 30 lat, zaciąganego w ostatnim czasie. Ci, którzy kredyty brali w roku 2008 przy takiej samej kwocie płacą dziś 1309 zł. Po obniżce stóp mają szansę płacić 1256 zł.

Zobacz wideo Chcesz kupić mieszkanie? Lepiej zebrać 20 proc. wkładu. Inaczej bank 'dowali' potężną marżę

Obniżka stóp procentowych uderzy we frankowiczów?

Z decyzji władz wszyscy zadowoleni jednak nie będą. Obniżenie stóp procentowych to również osłabienie waluty. A to przełożyłoby się na wzrost wysokości raty kredytu zaciągniętego w walucie obcej.

W najgorszej sytuacji będą znów frankowicze, ale nie tylko - również ci, którzy mają kredyty w euro. Według obliczeń Expandera osoby, które zaciągnęły kredyt na 30 lat w roku 2008, muszą liczyć się ze znaczącym zwiększeniem miesięcznego zobowiązania.

- Frank w chwili pisania tego tekstu kosztuje 4,16 zł. W rezultacie dla kredytu w CHF, na kwotę 300 000 zł, na 30 lat, zaciągniętego w styczniu 2008 r., najbliższa rata wyniesie 1862 zł. Od początku roku wzrosła więc o 97 zł. Jeśli kurs podskoczy do 4,19 zł, to rata wzrośnie do najwyższego poziomu w historii - pisze ekspert Expandera.

Czarna wizja ma niestety szansę się spełnić - we wtorek przed południem kurs franka szwajcarskiego osiągnął poziom 4,25 zł. Stało się tak, chociaż RPP decyzji o obniżce stóp jeszcze nie podjęła.  Raty kredytów osób, które zaciągnęły kredyt w obcej walucie, na pewno będą w tym miesiącu wyższe. Wiele wskazuje na to, że również w kolejnych trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

Więcej o:
Komentarze (22)
Obniżka stóp procentowych może być problemem. "Rata wzrośnie do najwyższego poziomu w historii"
Zaloguj się
 • edimerc

  Oceniono 9 razy 9

  Jednego mi w tym artykule brakuje. Stałego punktu - że mieszkania drożeją jak szalone, będą drożeć i kto nie kupił przegrał życie.

 • ton_y

  Oceniono 11 razy 7

  Przy takiej wysokiej inflacji jaka nam rząd pis zrobił, oszczędności powinny być oprocentowane na 5%. I żadnych obniżek!

 • fezuj

  Oceniono 11 razy 7

  2 złote dziennie to rzeczywiście wielka ulga. Wystarczy na pół kilo jabłek!

 • lblblblb

  Oceniono 6 razy 6

  W tej sytuacji tylko prezydent DuDA.
  On jeden potrafi się modlić jak żaden z polityków i wie jak odprawiać Drogę Krzyżową na kolanach dookoła stołu.

 • andrzej2310

  Oceniono 12 razy 6

  Obniżka stop procentowych dobije oszczędności Polaków, a gospodarka nic na tym nie skorzysta. To jest problem podażowy.

 • cozano

  Oceniono 4 razy 4

  Zasadniczo przy obecnych zawirowaniach gospodarczych inflacja powinna znacząco się obniżyć, chociażby ze względu na drastyczny spadek cen ropy naftowej. Niemniej przy obecnych działaniach naszych władz będzie odwrotne zjawisko, mianowicie inflacja wzrośnie.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 9 razy 3

  Cholerny Glapa zamiast podnieść stopy procentowe powyżej inflacji to je jeszcze obniża.

 • allegropajew

  Oceniono 3 razy 1

  Rynek dyskontuje, uznając obniżkę stóp za PEWNOŚĆ.
  Nadto 99% ma WIBOR 6M więc taka obniżka na ratę to się w czerwcu przełoży.

  Gościula
  P.S. Ja mam ratę 309 miesięcznie jeszcze przez 18 lat. Nie opłaca mi się tego spłacać ze względu na niezwykle korzystne ubezpieczenie mieszkania przez bank kredytujący.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX