Baner wyborczy na płocie nieruchomości lub balkonie? Za wywieszenie grzywna. Za zerwanie również

Umieszczanie materiałów wyborczych, takich jak banery, nie jest dozwolone w każdej sytuacji. Nawet jeśli jesteśmy właścicielem mieszkania, musimy liczyć się np. z regulaminem spółdzielni. Za wywieszenie plakatu można nawet dostać grzywnę. W jakich okolicznościach?

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Miasta wypełniają się już materiałami sztabów wyborczych - plakatów i banerów z każdym dniem będzie tylko przybywać.

Czy tego typu materiały można umieszczać bez ograniczeń? Czy na przykład możemy własny balkon lub dowolny płot zmienić w billboard popierający kandydata? Niestety prawo jest  w tej materii restrykcyjne.

Domiporta.pl. Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom

Baner na własnym balkonie? To nie zawsze mile widziane

Wywieszenie baneru wyborczego nawet na własnym balkonie może być niemożliwe - szczególnie w przypadku mieszkań spółdzielczych. Regulaminy spółdzielni często bowiem agitacji wyborczej zabraniają.

Na płocie własnej nieruchomości, np. domu, plakat wyborczy możemy powiesić bez pytania nikogo o zgodę. Zdarza się jednak, że pracujący na zlecenie danego komitetu wyborczego zawieszają plakaty lub billboardy na przypadkowych płotach i ogrodzeniach.

Wysieli baner na płocie jego nieruchomości. To zagrożone grzywną

Jedną z takich sytuacji opisał kilka dni temu użytkownik Facebooka.

- To mój prywatny płot na mojej własnej działce. To już jest prawdziwy szczyt chamstwa bez mojej zgody wieszać baner. Jak nie zniknie do jutra to mu pomogę, ale z hukiem - napisał jeden z mężczyzn, który odkrył na swoim płocie niechciany materiał komitetu wyborczego.

To działanie wbrew prawu - Kodeks wyborczy mówi bowiem, że kto bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia wywiesza plakat wyborczy, podlega karze grzywny. Może ona wynieść nawet 5 tys. zł.

Eksperci radzą, by w przypadku odkrytej samowoli nie usuwać materiału wyborczego samodzielnie. W żadnym wypadku nie wolno go też zrywać, czy w inny sposób niszczyć. Taki materiał, mimo że zawieszony nielegalnie, wciąż pozostaje cudzą własnością. A za jej zniszczenie grozi nam kara. Co zatem robić, gdy na płocie lub ścianie naszej nieruchomości pojawi się niechciany materiał? W takim wypadku trzeba skontaktować się z komitetem wyborczym.

Więcej o:
Komentarze (72)
Baner wyborczy na płocie nieruchomości lub balkonie? Za wywieszenie grzywna. Za zerwanie również
Zaloguj się
 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 84 razy 82

  Sram ta taką "cudzą własność". Nikt nie gubi tej własności przypadkowo i ona sama się nie zawiesza na płocie. Używajcie rozumu i nie słuchajcie straszenia konsekwencjami zdjęcia takiego plakatu z terenu własnej posesji. Zdejmować i się niczym nie przejmować. Każdy normalny sąd przyzna wam rację.

 • 1-wolne

  Oceniono 70 razy 64

  Zwłaszcza za baner z Dudą to nie tylko grzywna ale wstyd przed sąsiadami

 • hejeczka

  Oceniono 60 razy 60

  Baner nie jest już cudzą własnością, skoro ktoś mi go podarował pozostawiając go u mnie.

 • alibara

  Oceniono 57 razy 55

  "...trzeba skontaktować się z komitetem wyborczym", a komitet powie "To nie jest nasze." I co? Sytuacja patowa, a kandydat dalej wisi.

 • tao-te

  Oceniono 42 razy 42

  Bez niczyjej zgody nie wolno niczego wieszać , logicznie nie można kogoś karać kto przeciwdziała takim działaniom , samo się nie zawiesiło i jest to złamanie prawa do własności , nieważne czy to komitet wyborczy Misia Puchatka czy Reklama Królowej Śniegu

 • g.m.jackie

  Oceniono 35 razy 35

  To jakiś idiotyzm. Jakna moim płocie ktoś powiesi bez mojej zgody baner to ja mam prosić jakiś komitet o zdjęcie? A Komitet wyrazi na to zgodę z lekkim opóźnieniem - po wyborach

 • symulator-karmy

  Oceniono 32 razy 32

  Proponuję ostrożnie zdemontować i zawieźć do biura rzeczy znalezionych.

 • kiesier

  Oceniono 30 razy 30

  "...trzeba skontaktować się z komitetem wyborczym",...A komitet powie "nie zdejmiemy i co nam pan zrobi"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX