Koronawirus podniesie ceny nieruchomości w Polsce? To możliwe!

W najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa Chinach sprzedaż mieszkań miała się zmniejszyć nawet o 80 procent, prognozowali eksperci. W Polsce natomiast epidemia może wręcz podnieść ceny nieruchomości. Oto trzy powody, dla których ceny mogą rosnąć.

W poniedziałek 9 marca o 17:00 wiadomo już, że w Polsce jest 17 osób zarażonych koronawirusem. Liczba zachorowań zapewne wzrośnie. Jak ten niewielki odsetek osób chorych może wpłynąć na wielomilionowy przemysł budowlany? Tłumaczymy. 

Stopy procentowe

Jeszcze pół roku temu eksperci niemal domagali się podwyżki stóp procentowych. Obecnie podstawowa stopa procentowa wynosi 1,5 proc. i jest utrzymywana przez Radę Polityki Pieniężnej na niezmienionym poziomie od pięciu lat. Część specjalistów alarmowała, że niepodniesienie stóp procentowych spowoduje bicie dalszych rekordów cen mieszkań i w dłuższej perspektywie wytworzenie się bańki nieruchomościowej.

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Niskie stopy procentowe oznaczają niskie opłaty za kredyt, ich podniesienie zwiększyłoby ceny nowo zaciąganych zobowiązań, ale również zwiększyłoby koszty istniejących już kredytów. Ich podniesienie mogłoby jednak zahamować zaciąganie kredytów na mieszkanie, zwłaszcza z przeznaczeniem pod najem.

Wszystko zmienił koronawirus, wpływając na rynki międzynarodowe oraz sytuację wewnętrzną kraju. Obecnie, RPP nie tylko nie zamierza podwyższać stóp procentowych, lecz nawet myśli nad ich obniżeniem. Działanie takie miałoby wspomóc sytuację gospodarczą polskich przedsiębiorstw, które tracą na rosnącej inflacji i spowalnianej przez koronowirusa gospodarce. 

Obniżenie w takiej sytuacji stóp procentowych nie byłoby dziwne. Do takiego działania posunął się między innymi amerykański FED (odpowiednim polskiego Narodowego Banku Polskiego). Tamtejszy urząd obniżył stawki o 0,5 procent. W Polsce może być podobnie. Tani kredyt, wpłynie na zwiększone zainteresowanie zakupem, a to przełoży się na wzrost cen.

Giełda

Niepokoje związane z epidemią koronawirusa sprawiła, że zapotrzebowanie na ropę mocno zmalało. Ponadto inwestorzy spoglądają z niepewnością na dane dotyczące chińskiej gospodarki oraz wydłużenia się łańcucha dostaw z tego kraju. Wydarzenia te doprowadziły w poniedziałek do krachu na giełdowych rynkach.

Polski WIG20 traci ponad 6 proc., niemiecki DAX i brytyjski FTSE100 spadały tuż po 9:00 o ponad 8 proc. Nie lepiej jest na innych znaczących rynkach. W Polsce inwestorzy muszą brać ponadto poprawkę na rosnącą inflację, która sprawia, że wszelkie narzędzia bankowe nie przynoszą zysku, a często pozostawione pieniądze na lokatach tracą na wartości.

Wyjściem z sytuacji jest dla inwestorów zakup nieruchomości, które są coraz bardziej popularne. A wraz z popularnością rośnie także ich cena. Dopóki sytuacja na rynkach i giełdach nie wróci do normy, ceny nieruchomości powinny rosnąć wskutek zwiększonego zainteresowania. 

Największa gospodarka stoi

Nie mniej istotnym elementem tej układanki jest wydłużony łańcuch dostaw z Chin. Państwo środka jest liderem w dostarczaniu między innymi stali (potrzebnej do wytwarzania konstrukcji żelbetowych). Ograniczenie dostaw spowoduje z pewnością wzrost cen, a w najlepszym wypadku spore opóźnienia na budowach.

Wzrosty cen materiałów, deweloperzy oraz wykonawcy odbiją sobie w cenach mieszkań, które zwyczajnie trzeba będzie podnieść, aby utrzymać rentowność. 

Więcej o:
Komentarze (78)
Koronawirus podniesie ceny nieruchomości w Polsce? To możliwe!
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 129 razy 121

  Pandemia ma spowodować wzrost cen mieszkań. Większego idiotyzmu nie czytałem . "Eksperci" buhahahaha! Uczciwiej by bylo napisac :" artykuł sponsorowany".

 • ciastkozaur

  Oceniono 68 razy 66

  Każdy powód jest dobry, by podnieść w Polsce ceny nieruchomości.

 • bamapo

  Oceniono 60 razy 58

  Ale kit sponsorowany przez developera który już liczy straty. W niepewnych czasach na pewno setki ludzi ustawia się w kolejce po kredyt nawet jeśli będzie tani. Wzrosnąć to mogą co najwyżej ceny domów w ustronnym miejscu.

 • jakmutam

  Oceniono 41 razy 37

  Kto pisze te teksty? Pandemia spowoduje wzrost cen mieszkań?
  Szanowny Autorze - w normalnej ekonomii to działa tak: pandemia spowoduje bezprecedensowy kryzys gospodarczy. Kryzys oznacza utratę (chocby czasową) pracy przez rzesze ludzi. Utrata pracy to utrata zdolności kredytowych. W Polsce wiekszość nieruchomości kupuje się na kredyt więc......... no? A trzeba dodać ze obecny run na nieruchomośći powoduje zakup na wynajem. Kryzys to także wyjazd znaczącej liczby pracowników, którzy utracili pracę, do swoich miejsc rodzinnych - na Ukrainę czy do mniejszych miast. Na rynku pojawia się dodatkowo tysiące mieszkań do wynajęcia lub sprzedaży. Gdzie tu miejsce na wzrosty cen? To jakaś ekonomia nieeuklidesowa.

 • mjuhbun

  Oceniono 47 razy 37

  za niedługo mieszkań będzie za dużo a ludzi będzie garstka

 • sadzimylasy

  Oceniono 38 razy 32

  Głupszego artykułu dawno nie czytałem. Ale jak ktoś chce żyć w swojej bajce to jego problem ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX