Neapolitańskie Żagle przechodzą do historii. Mroczny symbol miasta usuną buldożery

Żagle, architektoniczny symbol Neapolu, ostatecznie odchodzą do przeszłości. Władze miasta zdecydowały o rozbiórce trzech ostatnich nieruchomości, które kiedyś były symbolem nowoczesności. Dziś są siedzibą gangów narkotykowych.

>>> Zobacz także: Wywiad Łukasza Kijka, redaktora naczelnego Next Gazeta.pl, z Bartoszem Turkiem, analitykiem rynku nieruchomości

Zobacz wideo

Władze Neapolu zdecydowały się wyburzyć trzy charakterystyczne bloki w kształcie żaglowców, wybudowane w latach 60 i 70. Od dawna niezamieszkałe nieruchomości, które były niegdyś symbolem postępu i odważnym, a nawet wizjonerskim projektem Franza Di Salvo, z biegiem lat stały się mrocznym symbolem miasta.

Żagle, jak zwykło się określać budynki, od dziesięcioleci podupadały stając się ulubionym miejscem dilerów narkotykowych, miejscem spotkań półświatka, przeprowadzania przestępczych transakcji. Budynki stały się tłem książki pt. "Gomorra", opowiadającej o wojnie mafijnych karteli. Ich wizerunek stracił jeszcze bardziej, gdy na podstawie bestsellera nakręcono film - żaglowce stały się tłem wielu scen.

Wizjonerskie bloki przejęła Comorra

Wieżowce w Scampi w założeniu miały być "nowym otwarciem" dla niezbyt zamożnych mieszkańców Neapolu. Władze zapomniały jednak, że nie da się stworzyć w pełni funkcjonalnego osiedla bez bliskości sklepów, szpitali i szkół. Osiedle w sposób naturalny zaczęło wymierać.

Wysokie budynki stały się z biegiem czasu ulubionymi "punktami obserwacyjnymi" dla przestępców, a gąszcz krętych korytarzy pozwalał im w razie potrzeby skutecznie ukrywać się przed patrolami, które odważyły się podjąć tu interwencję. Nowa Camorra, która zaczęła zawłaszczać przedmieścia Neapolu już w latach 80, przez kolejne lata stawała się coraz większym problemem dla całego miasta.

Pierwsze z Żagli zostały wyburzone na początku lat 90., trzy owiane złą sławą budynki wciąż jednak stoją. Ich wyburzanie ma zakończyć się jeszcze w marcu.

W miejscu budynków w kształcie żagla mają stać zupełnie nowe. Lokalne władze, cytowane przez włoską prasę, mówią, że społeczności trzeba zrekompensować lata terroru, z którym zmagała  się na co dzień. Przestępcy skupieni w mafii nie byli uwielbiani przez lokalnych mieszkańców. Napadali ich, okradali, żądali pieniędzy za ochronę, paraliżowali lokalnych przedsiębiorców.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl 25338929