Czy najemca musi zapłacić podatek od nieruchomości bądź opłacać abonament RTV? Odpowiadamy

W przypadku najmu wszystkie prawa, obowiązki i wynikające z nich opłaty powinny być dokładnie opisane w umowie najmu. Co, jeżeli wspomniana umowa nie zawiera informacji dotyczącej płatności za podatek od nieruchomości bądź opłaty abonamentowej RTV? Tłumaczymy.

Zbliża się termin płatności podatku za nieruchomość, który mija 15 marca. Większość właścicieli nieruchomości powinna stosowne pismo już otrzymać. Część z osób wynajmujących swój lokal przekaże rachunek do opłacenia lokatorom. Czy będąc najemcą, należy taki podatek zapłacić? A co z abonamentem RTV? Czy lokator posiadający odbiornik TV ma płacić abonament, skoro mieszkanie, w którym jest telewizor, nie należy do niego? Odpowiadamy.

Kto płaci podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości jest płatny raz do roku (jeżeli, łączna suma nie przekracza 100 zł) do 15 marca. W przypadku mieszkania nie jest to duży wydatek. Mimo to warto pamiętać, że właściciele mieszkań mogą zostać obciążeni podatkiem nawet za cztery różne grupy powierzchni

Cześć właścicieli nieruchomości, którzy podnajmują swoje mieszkania lokatorom, po prostu przekazuje naliczony do zapłaty podatek najemcom. Takie działanie nie ma podstaw prawnych, ponieważ podatnikami podatku od nieruchomości mogą być jedynie osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

 1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
 2. posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
 3. użytkownikami wieczystymi gruntów;
 4. posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Lokator (najemca) w żadnym wypadku nie jest właścicielem nieruchomości. Nie jest również posiadaczem samoistnym (lokator jest posiadaczem zależnym). Dlatego, nie dotyczy go wymóg płatności podatku za nieruchomość

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by właściciel nieruchomości w umowie najmu wpisał opłatę za podatek nieruchomościowy, lecz musi to być element czynszu, a nie jednorazowa płatność. Co znaczy, że właściciel mieszkania nie powinien się zwracać do lokatora z prośbą o opłacenie rachunku za podatek. 

Nawet jeżeli umowa najmu będzie zawierała w treści wymóg płatności przez lokatora podatku od nieruchomości, to nie będzie wiążąca.  - Umowa najmu zawarta między osobami fizycznymi, która będzie zawierała takie postanowienia, w części odnoszącej się do obowiązku podatkowego, nie będzie wywierać skutków prawnych. Przepisy ustaw podatkowych są bezwzględnie obowiązujące, zatem podmiot obowiązany do uiszczenia podatku nie może go przenieść wedle swojej woli na inną osobę na mocy postanowień umowy cywilnoprawnej. - tłumaczy prawnik i Marian Szałucki.

Kto płaci abonament RTV

Część najemców zastanawia się, czy powinna ponosić koszt abonamentu RTV w wynajmowanym mieszkaniu. Zwolennicy tezy, że to właściciel nieruchomości odpowiada za abonament RTV, przywołują kilka argumentów. Przede wszystkim prawo własności lokalu oraz fakt, że koszt tzw. telewizji kablowej bądź anteny zbiorczej ma swój udział w opłatach na wspólnotę, bądź spółdzielnię.

Zgodnie z ustawą abonament RTV powinien płacić posiadacz odbiornika. To znaczy, że jeżeli telewizor należy do lokatora, to abonament musi opłacić najemca, natomiast jeżeli telewizor jest na wyposażeniu najmowanego mieszkania, kwestią płatności abonamentu należy obciążyć właściciela. Abonament jest przypisany do właściciela urządzenia, a nie do mieszkania. 

Warto przypomnieć, że rejestracji odbiornika telewizyjnego bądź radiowego należy dokonać w terminie 14 dni od momentu zakupu. 

Źródło: krrit.gov.pl

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Najemca musi zapłacić podatek od nieruchomości bądź opłacać abonament RTV? Podpowiadamy!
Zaloguj się
 • karo80.0

  Oceniono 37 razy 33

  Poważnie? Jak gdyby nic piszecie o tym kto powinien zapłacić abonament RTV? Otóż NIKT nie powinien zapłacić nawet złotówki na partyjne szczujnie o nazwie TVP i Polskie Radio. A w przypadku jakichkolwiek problemów należy wynająć np. Giertycha i puścić TVP z torbami, udowadniając tym hienom że nie są telewizją publiczną i że muszą zwrócić miliardy PLN pobierane od wielu lat z publicznej kasy.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 8

  Dokładnie!
  Haracz jest za posiadanie zarejestrowanego odbiornika, a nie za jego wykorzystanie.
  Odbiornik nie musi być wcale sprawny.
  Jeżeli niewyrejestrowany, trzeba płacić.
  Nie ma zmiłuj.
  Durne prawo, ale prawo!

 • kazek100

  Oceniono 7 razy 7

  Na telewizję kurskiego nikt przyzwoity nie powinien płacić. Poza tym nazwijcie to wreszcie uczciwie podatkiem, a nie jakaś ściema, abonament to ja mogę mieć na siłownie albo na jakąś inną usługę, którą sobie sam wybrałem.

 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 6

  Treść artykułu jest myląca. Zamiennie używa się pojęć: "właściciel odbiornika" i "posiadacz odbiornika". Właścicielem odbiornika jest osoba, której ten odbiornik jest własnością, a posiadaczem - ten, kto nim faktycznie dysponuje.

 • sprawazlewa

  Oceniono 3 razy 3

  To jest podatek od posiadania odbiornika. A jeśli mam radio tylko w samochodzie i w smartfonie to co? Mam obowiązek czy nie?

 • nabuhodonozor33

  Oceniono 2 razy 2

  Na zarazę zwaną pisałam nikt nie powinien płacić haraczu.

 • zanimmnieznowzbanuja

  0

  Hmm oki zalozmy nawet ze ten abonament jest sluszny to "odbiorca" abonamentu powinien zapewnic nam mozliwosc odbioru telewizji. Obecnie chyba zaden z "blokow" nie ma tzw. anteny zbiorczej a instalowanie anten indywidualnych na blokach jest zabronione , odbior z anteny "wewnetrznej" nie wszedzie i nie zawsze jest mozliwy ............... to dlaczego mam placic za cos czego nie moge ogladac . W miastach praktycznie pozostaje platna telewizja kablowa .......... nie rozumie wiec dlaczego mam placic za kablowke skoro teoretycznie chce ogladac tyko TVP publiczna?

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 5 razy -5

  Rozumie ze wszyscy ktorzy tu pisza ze nie beda placic na TV PIS do tej pory czyli za czasow PO SLD i innych regularnie placili abonament a przestali w ramach protestu placic jak do wladzy doszedl PIS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX