Sąd nakazał usunięcie 20 pięter z wybudowanego wieżowca. To niemal połowa nieruchomości

Sąd w Nowym Jorku nakazał tamtejszemu deweloperowi usunięcie z wybudowanego, niemal ukończonego budynku, 20 pięter. Wykonanie tej decyzji w praktyce mogłoby oznaczać konieczość rozebrania niemal połowy nieruchomości.
Zobacz wideo >>> Zobacz także: Ekspert o nadciągającej burzy na rynku nieruchomości

Deweloper odpowiedzialny za niemal ukończony wieżowiec 200 Amsterdam, mieszczący się na nowojorskim Manhattanie, musi usunąć z nieruchomości co najmniej 20 pięter. Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy w Nowym Jorku stwierdzając naruszenie przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego – donosi New York Times.

Inwestor będzie musiał rozebrać wieżowiec do połowy przez przepisy sprzed wieku?

Nakaz, podjęty na podstawie uchwały pochodzącej z roku 1916, może być bardzo trudny do wykonania, bo budynek liczy obecnie 52 kondygnacje. Oznaczałoby to, że wykonanie wyroku może wymusić rozebranie wieżowca niemal do połowy.

Nie byłaby to jednak pierwsza sytuacja tego typu - w 1991 roku jeden z deweloperów został zmuszony do "skrócenia" swojej inwestycji o 19 pięter.

Deweloper zapowiada odwołanie

Proces jest wynikiem działalności dwóch organizacji pozarządowych. Ich zdaniem deweloperzy wykorzystują skomplikowane przepisy dotyczące nieruchomości, by wznosić budynki wyższe, niż pozwala na to prawo. W przypadku 200 Amsterdam projektanci mieli w tym celu połączyć wiele sąsiadujących ze sobą działek tworząc parcelę, która ma 39 boków. W ten sposób mieli w sztuczny sposób połączyć limity obowiązujące dla pojedynczych działek. Im mniejsza działka tym mniejsza dopuszczalna wysokość budynku. 

Konsorcjum deweloperskie SJP Properties i Mitsuit Fudosan America, odpowiadające za powstanie budynku, i tak może mówić o dużym szczęściu. Sędzia wydający wyrok w sprawie stwierdził bowiem, że pozwolenie na budowę liczącej 204 metrów nieruchomości w ogóle nie powinno zostać wydane.

Inwestor zapowiedział, że od decyzji sądu się odwoła uznając jednocześnie, że wyrok stoi w sprzeczności z wcześniejszymi decyzjami administracyjnymi. Zapowiedział odwołanie. Wyrok nowojorskiego sądu nie jest prawomocny.

Znalazłem mieszkanie. Znalazłem dom. Serwis nieruchomości Domiporta.pl 

Więcej o:
Komentarze (51)
Sąd nakazał usunięcie 20 pięter z wybudowanego wieżowca. To niemal połowa nieruchomości
Zaloguj się
 • kozieradka2012

  Oceniono 64 razy 56

  To umiarkowany wyrok. Mogli nakazać im usunięcie 20 pięter, ale dolnych. To byłby dopiero czelendż.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 36 razy 24

  Chyba rekordzistami w samowolach budowlanych jesteśmy MY POLACY. Podhale, Warszawa, Stobnica i zamek w Puszczy Noteckiej. Nawet kościoły są budowane niezgodnie z prawem i jakoś właściciele śpią spokojnie.

 • tesia44

  Oceniono 10 razy 10

  Ech, gdybyż tak u nas! Ale nie, zapmniałem, że u nas wszystko jest "zgodnie z prawem", bo przyklepane przez odnośne władze tak po cichu, że zainteresowani nawet się nie dowiedzą, że mogliby się odwołać od wuzetki totalnie burzącej miejscowy ład przestrzenny. U nas zblatowanie "elyt" i państwo z kartonu, niestety :( a efekty jak w Warszawie na Solidarności: starzy mieszkańcy niech zdychają albo żyją po ciemku jak przed wojną w podwórku-studni

 • coelka

  Oceniono 8 razy 4

  niech sie państwo polswie nauczy a nie tylko łAPÓWKI I CO WY PISI NA TO, WY NAWET NA WASZYM PODHALU NIE umiecie wyegzekwowac rozebrania budy dopoki kogos nie zabije, kraj polska jest jak meksyk chamy

 • evensteven

  Oceniono 5 razy 3

  Wystarczy ze zlikwiduje 20 stropów (co drugi) a jak sprawa przycichnie znowu podzieli na pół każde piętro.

 • kka69

  Oceniono 19 razy 3

  Wspaniała akcja.
  Czekam na tak odważne decyzje sądów w Polsce.
  W USA nie biorą łapówek, ani nie podlegają Ministrowi Zero, więc sądy są sądami.

 • losowynik

  Oceniono 17 razy 3

  "Sędzia wydający wyrok w sprawie stwierdził bowiem, że pozwolenie na budowę liczącej 204 metrów nieruchomości w ogóle nie powinno zostać wydane."

  Przecież to nie deweloper wydaje pozwolenie na budowę tylko magistrat. Więc to nie deweloper odpowiada za wydanie błędnej decyzji.

 • imsocool

  Oceniono 2 razy 2

  A mnie budowlańcy zamówili zły styropian i się martwię...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX