W Polsce powstanie najgłębszy basen nurkowy na świecie. To pierwszy taki projekt w kraju

Najgłębszy komercyjny basen nurkowy na świecie będzie oddany do użytkowania dopiero w 2020 roku, poinformował inwestor. Przezroczysty tunel, który ma stać się znakiem rozpoznawczym inwestycji, jest już bliski ukończenia i nie będzie wykonany ze szkła.

Ta innowacyjna w skali kraju konstrukcja jest komercyjnym projektem prywatnego inwestora. Według zapewnień jego dostęp do basenu ma być przeznaczony dla amatorów i profesjonalistów 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. 

Zobacz wideo

Basen w Mszczonowie

Inwestycja Deepspot znajduje się w podwarszawskim Mszczonowie. Największą atrakcją ma być głęboki na 45 metrów tunel (pionowy) przeznaczony dla nurków głębinowych. Sam basen będzie podzielony na kilka stref, gdzie nurkowie będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności. Inwestor przygotował dla nich nawet replikę zatopionego okrętu, by mogli ćwiczyć poruszanie się w zatopionych ciasnych szczelinach. Podobne rozwiązania są stosowane w zagranicznych basenach głębinowych.

Pierwotnie budynek z basenem miał być gotowy na jesień zeszłego roku, ale otwarcie trzeba było przełożyć. Poprzez social media twórcy poinformowali w komentarzu, że planują wielkie otwarcie na pierwszy kwartał 2020 roku, choć oglądając postępy prac trudno w to uwierzyć. Internauci w komentarzach utwierdzają się w przekonaniu, że termin może się przesunąć na wiosnę. Na temat przyczyn opóźnienia twórcy nabrali wody w usta. 

Jednym z innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w basenie będzie przejrzysty tunel przeprowadzony przez całą długość zbiornika i zatopiony na głębokości 5 metrów, z którego będzie można oglądać ćwiczenia nurków. Do jego wykonania posłuży termoformowalny akryl (PMMA), który posiada lepsze właściwości od szkła. Jak informuje polski producent (Forma Fabrica), sam tunel będzie ważył 12 ton i mierzył 20 metrów szerokości przy zachowanej wysokości 2,4 m. Jego poszczególne elementy, które będą dopiero łączone, są już wykonane. 

materiały prasowe / Forma Fabrica

Najgłębszy basen na świecie

W momencie powstania basen w Mszczonowie stanie się najgłębszym tego typu zbiornikiem na świecie, deklasując obecnego rekordzistę o prawie trzy metry. Mowa o inwestycjach komercyjnych, z których każdy będzie mógł skorzystać. W tym samym roku w Wielkiej Brytanii powstać ma również basen Blue Abyss o głębokości 50 metrów, nie będzie jednak dostępny dla każdego. Obiekt powstanie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie będą testowane urządzenia oraz ćwiczyć będą przyszli kosmonauci. Skorzystać będą mogły również firmy, ale nie nurkowie indywidualni. 

Wizualizacja basenuWizualizacja basenu matgeriały prasowe / Forma Fabrica

Obecnie obiektem dysponującym najgłębszym obiektem do pływania jest Hotel Terme Millepini z basenem Y-40 "The Deep Joy" o głębokości 42,15 metra. Włoski zbiornik został otwarty w 2014 roku i od razu trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najgłębszy basen, deklasując tym samym poprzednią konstrukcję - belgijski basen Nemo 33. 

Źródło: flyspot.com, formafabrica.com

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są. 

Więcej o:
Komentarze (5)
W Polsce powstanie najgłębszy basen nurkowy na świecie. To pierwszy taki projekt w kraju
Zaloguj się
 • hellk

  Oceniono 2 razy 2

  Glebokosc basenu jest dla nurka oczywiscie waznym kryterium, ale warto tez rozwazyc brak zakazu nurkowania - istotnie utrudniajacego korzystanie z 5-metrowego basenu na poznanskich termach nomen omen- 'nurkowego'.

 • barakuda62

  Oceniono 1 raz 1

  Basen faktycznie głęboki, ale cóż to jest skoro PiSowcy pukają w dno i to od spodu!!

 • lynx4

  Oceniono 3 razy 1

  Budowlę tę popiera Prezes, który będzie mógł tam zanurkować🦆 i schronić się po utracie władzy.

 • byann

  0

  Ciekawe bardzo. Mam nadzieję, że temperatura wody będzie taka, żeby zanurkować bez neoprenu. Idę na samo dno!
  Na ilu metrach powstanie termoklina? ;)))

 • byann

  0

  kosmonauci? Czerska cenzura chyba zaspała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX