Dlaczego domy drewniane są ekologiczne, skoro napędzają wycinkę lasów?

Wśród licznych materiałów budowlano-konstrukcyjnych drewno jest przez ekspertów uznawane za najbardziej ekologiczny budulec. Jak to możliwe, skoro wykorzystywanie drewna przyczynia się do wycinki lasów? Tłumaczymy ten paradoks

Drewno to materiał budowlany znany niemal od zarania dziejów. Korzysta się z niego od tysięcy lat do konstruowania domów. Ma dużą przewagę nad nowożytnymi materiałami budowlanymi, ponieważ jest to materiał odnawialny. Ale to nie jedyna jego zaleta. 

Ślad węglowy w budownictwie

Rocznie cała branża budowlana generuje 3,7 miliardów ton dwutlenku węgla, wynika z międzynarodowego raportu Architecture 2030. To mniej więcej tyle samo, ile wygenerowałaby cała Polska przez 10 lat. Według badania firmy SWECO wytwarzanie materiałów budowlanych odpowiada za 11% światowej emisji dwutlenku węgla

Na wytworzenie materiałów budowlanych składa się wydobycie surowców mineralnych, ich obróbka (np. wypalanie na klinkier) oraz późniejszy transport. Każdy z tych elementów generuje CO2. O jak wysokich wartościach mowa? Beton (czyli pośrednio również cement, z którego powstaje beton oraz cegły) ma prawie 64-procentowy udział w śladzie węglowym konkretnych materiałów budowlanych. 

domiporta.pl

Próżno szukać drewna w tym badaniu, choć z pewnością wycięcie i jego obróbka generuje również CO2, lecz w porównaniu z innymi materiałami jest to niemal nieznaczący udział. Ponadto, raz wydobyte spoiwo mineralne, z którego wykonuje się większość materiałów budowlanych, nie odtworzy się. Drewno natomiast można uzyskać ponownie, sadząc drzewa. To jedyny materiał budowlany, który charakteryzuje się ujemną emisją CO2. Czyli emisja dwutlenku węgla powstała w całym procesie produkcji jest mniejsza niż przetworzenie CO2 w fazie wzrostu drzewa. 

domiporta.pl

Wycinka drewna na budowę domu

Drewno na budowę domu, niezależnie od wybranego systemu konstrukcji (z bali, szkieletowy, itp.) pochodzi z lasów zagranicznych lub polskich. W drugim przypadku odbiorca materiału musi raz do roku określić dokładnie potrzebny do wycinki wolumen, gdyż jego wielkość będzie miała wpływ na zakres wycinki drzew naturalnie rosnących. 

Za wszystkie standardy racjonalnego gospodarowania zasobami lasów w Polsce odpowiadają Lasy Państwowe, czyli państwowa jednostka organizacyjna prowadząca gospodarkę leśną.  LP dbają o to, by więcej drzew urosło, niż zostało wyciętych. Plan na 2020 obejmuje zwiększenie lesistości polskich lasów do poziomu 30 procent (dla porównania - tuż po wojnie poziom lesistości wynosił 21 proc.) Tylko w 2017 roku obsadzono 53 tys. ha lasów. 

Drewno jest więc materiałem bardzo ekologicznym, ponieważ jest odnawialne, posiada ujemną emisję CO2 oraz jest stosunkowo tanie. Warto to przemyśleć podczas wyboru materiału na budowę domu. 

Źródło: lasy.gov.pl, blogs.sweco.pl

Znalazłem mieszkanie, znalazłem dom. Znalazłem serwis, na którym są.

Więcej o:
Komentarze (8)
Dlaczego domy drewniane są ekologiczne, skoro napędzają wycinkę lasów?
Zaloguj się
 • jack_flash

  Oceniono 5 razy 3

  Ten rodzaj budownictwa dominuje w Ameryce Północnej od zawsze. Jest do zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż domy z cegły lub betonu. Konstrukcja jest wytrzymała, a przy niedużych zmianach potrafi wytrzymać siłę huraganu. Kilka lat temu zbudowano tego typu konstrukcję na Florydzie, która zniosła bez żadnych uszkodzeń huragan Irma.
  Do tego, domy są ciche, ciepłe, przytulne, dużo zdrowsze niż z innych materiałów. Jednocześnie bardzo łatwo jest wykonać podział wnętrza.

 • ukw8078

  Oceniono 6 razy 2

  Jak to możliwe, skoro wykorzystywanie drewna przyczynia się do wycinki lasów? Tłumaczymy!

  Takoż tłumaczymy dlaczego zapowiadane oblodzenie Europy zmieniło się jednak w globalne ocieplenie i dlaczego należało chronić lasy przez używanie folii zamiast papieru, a teraz jest na odwrót: Bo my, ekoparanoicy, potrafimy wytłumaczyć wszystko. Nawet że 2x2 jest osiem i pół.

  A teraz przelej pieniądze na GrinPIC, bo umrzesz a żona ci się zbisurmani z faszystą.
  Albo, co nie daj boże, z żydem!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz -1

  Można ekologiczne domy budować z "kamienia".
  Mamy doskonale piły do precyzyjnego wycinania bloczków cegieł...
  Ostatecznie pierwsi ludzie mieszkali w jaskiniach.
  A domy z drewna będą ekologiczne do momentu, gdy zetniemy ostatnie drzewo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX